• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Prusa 3D принтери кај нас?

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1.973
1.951
Скопје
Ги носи некој кај нас, или тешко? Ако не, од каде е најдобро да се нарача? Конкретно ме заинтересира Original Prusa Mini+, така да секој совет е добредојден...
 

LeRade

Gaining Experience
17 септември 2008
93
123
Јави се во М3DS тие мислам ќе ти излезат во пресрет
 

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1.973
1.951
Скопје
Јави се во М3DS тие мислам ќе ти излезат во пресрет
Во врска со што би ми излегле во пресрет, да ми го донесат конкретниов модел на 3D принтер?
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
402
123
Јас гледав од Србија и имаше варијанта да го донесат односно испратат до тука.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Ако некој сака/бара Prusa MK3S Bear Clone 1:1 копија, со LDO nema 17 мотори исто како оригиналот што користи +резерва nema 17 мотори(5 комада)имам и moons мотори што го пеглаат 602 проблемот на екструдер и VFA артефактите , misumi lmu8 линеарен хардвер, Einsy board, склопена со Bear frame(купен од RatRig) , имам и оригинален Prusa Bondtech upgrade екструдер за e3d hotend и за Mosquito Hotend.

Ако има заинтересирани, пишете порака. (за цена, лесно ќе се договориме, поготово ако е мерак у прашање) Поздрав.
e00daef7d1c2e2e33d64a6e5b0f7d780.jpg
7821018c3b27dfde33cb71111b93fe5c.jpg


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
BTW, на линков може да ѕирнете како изгледа 3д принтерот и каков 3д принт квалитет има со Bearstruder екструдерот.Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
@Alucard Сакаш да купиш Пруша директ од Prusa Printers или од official reseller?

Клоновиве се апла идентични дури и со клон LDO nema 17 мотори.

Кинезиве буквално го имаат клонирано МК3С од А до Ш.
Има многу луѓе на Discord Prusa server и на FB Prusa Bear и FB Prusa 3D што после цркнување на официјален дел ставиле Кина "клон" и буквално нема разлика, дури на мое изненадување кинеските испаднаа далеку потивки од LDO моторите поготово во TMC 2130 Spread Cycle мод.

Најголем "проблем" ако склопуваш сам НЕ-официјална(клон) Prusa MK3s или MK3s+, ќе ти испадне скоро иста цена како оригинал, а може и да испадне и поскапо ако го склапаш со Moons мотори, Dragon Hotend, Mosquito Hotend, Bondtech 3:1 Extruder итн, али па затоа ќе принта попрецизно, нема да греат мотори ако принташ ABS во енклоушр, башка, сам ќе си ги испринташ деловите од ABS или ASA или Carbon Fiber PETG или CF Nylon со повеќе инфил и повеќе периметри (сток деловите се PETG што трпи температура до 75-80 C пред да почне да омекнува и да се деформира доколку се принта во еклоушур со или без греач за енклоушурот)

Јас кога планирав да купам, сакав да купам Оригинална Пруша мк3с, али откако разгледав околу 602 проблемот со екструдерот што до ден денешен не е решен и неможе да се реши без користење Moons мотор на екструдер или 3:1 редукција на екструдер, решив сам да си склопам и намерно одбрав Bear фрејм пошто е далеку постабилен, појак, а и доста потивок од сток фрејмот(целиот Prusa Bear upgrade е тип топ дизајниран од Швајцарец, јбг, затоа и има резултат )

Испратено од Redmi Note 7 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1.973
1.951
Скопје
Ги носи некој кај нас, или тешко? Ако не, од каде е најдобро да се нарача? Конкретно ме заинтересира Original Prusa Mini+, така да секој совет е добредојден...
Ова прашував пред година ипол, ама се откажав привремено од Х причини, фала за понудите во секој случај ;)

Знам дека немаа официјални реселери, можеше да се купи само од нив директно, освен ако нешто е сменето во последно време?
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Ова прашував пред година ипол, ама се откажав привремено од Х причини, фала за понудите во секој случај ;)
Јас колку што знам, кај нас нема reseller.

Може да најдеш некој преку FB Prusa 3D или преку Discord да ти го купи/нарача и прати(ќе му пратиш пари преку PayPal или слично) али очекувај царина за пратка преку DHL.

Мое мислење,
Ако ти е прв 3д принтер, би ти препорачал нешто Кинеско,Creality Ender 3 или на пример Kingroon KP3s,
Така ем ќе научиш сам да си го одржаваш, модифицираш ем далеку поефтино ќе поминеш.
Плус на "Кинезиве" скоро и да немаш принтани/пластични делови, скоро секој дел е метален.

Е сега, ако несакаш да се замараш со мануелен бед левелинг на Кина принтер(по мене и не е некое замарање а можеш и да си инсталираш Probe за 3-4$ и да имаш аутоматски бед левелинг) и сакаш само да принташ, тогаш Prusa ти е ОК избор иако плаќаш поскапо.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Alucard

Practice makes perfect
22 октомври 2012
1.973
1.951
Скопје
Јас колку што знам, кај нас нема reseller.
Не само кај нас, туку општо, немаат официјални реселери, тие што продаваат уствари препродаваат, не се официјални застапници, ама пак ќе кажам, освен ако нешто е сменето во последно време...

Може да најдеш некој преку FB Prusa 3D или преку Discord да ти го купи/нарача и прати(ќе му пратиш пари преку PayPal или слично) али очекувај царина за пратка преку DHL.
А зошто да не нарачам директно од официјалниот сајт? :)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.702
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мислам дека преку 3дмаркет https://3dmarket.mk/ може да се нарача пруса, еднаш ми спомнаа они.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Не само кај нас, туку општо, немаат официјални реселери, тие што продаваат уствари препродаваат, не се официјални застапници, ама пак ќе кажам, освен ако нешто е сменето во последно време...


А зошто да не нарачам директно од официјалниот сајт? :)
Ако може да се нарача од официјалната страница, тогаш уште подобро. Порано немаше Македонија како земја за испорака.

Е сега, шипинг via DHL, сумата за царина и данок е "мал" проблем, за таа сума ќе купиш уште две третини принтер.
Баш ради царината и данокот јас се одлучив за self sourced/склопи сам
а не да го купам од Prusa 3D.
(Bear frame upgrade исто така ми помогна во одлуката за self sourced)


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.702
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако може да се нарача од официјалната страница, тогаш уште подобро. Порано немаше Македонија како земја за испорака.

Е сега, шипинг via DHL, сумата за царина и данок е "мал" проблем, за таа сума ќе купиш уште две третини принтер.
Баш ради царината и данокот јас се одлучив за self sourced/склопи сам
а не да го купам од Prusa 3D.
(Bear frame upgrade исто така ми помогна во одлуката за self sourced)


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Од кај набави профили за bear?
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.100
5.439
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Од кај набави профили за bear?
Од ratrig Португалија.

Стигнаа за 24 часа со DHL у најголемиот хаос/пандемија 2020.год.

Спакувани тип-топ, исечени "хируршки" точно.

Прва лига се португалците, башка, нивните машини/3д принтери ratrig Vcore итн
се исто прва лига.

80-тина евра + царина/данок
Испратено од Redmi Note 7 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.897
Членови
32.553
Огласи
790
Најнов член
Risteski Filip
На врв Дно