• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проверка на "стручњаците" - Епизода: Телеком

  • Ја почнал/а темата
  • #1

togenx

Intern
25 март 2008
19
0
ADSL Chat.jpg

Самата слика кажува какви луѓе се вработени по институциите во државата, не само во телеком туку во сите банки, продавници и др установи.

Ова е само еден дел од моите 'средби и разговори со стручни лица' - експерти, кои се прават дека се паметни затоа што работеле во некоја таква институција во државата, а ги има многу. За жал некои од најинтересните 'средби и расправии' ги немам зачувано, снимено...

Ќе кажам и една случка од AMC. Прашувам за LCD монитор и ми објаснува вака онака ова има ова нема. И прашувам на колку мртви пиксели давате гаранција. И се помисли малку тетката, па го праша колегата па и он се помисли малку и на одговорот беше: На 5 МЕГА ПИКСЕЛИ. :zbunet3:

Омилени ми се оние од службите за грижа за корисници од мобилните оператори кои се убедуваат да те убедат дека тоа било проблемот па кога ќе им докажеш дека не е тоа, па те убедува за друго нешто итн итн...

;)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Да точно е и мене ми се има случувано вакви работи, тие што продаваат да немаат врска со производите и какви глупости трескаат, ако начекаат некој купувач да знае помалку од нив му го фалат производот како да е најдобар на светот, али тоа ни е, до кога ќе гураме вака стварно незнам, постојат две бесконечни работи вселената и човековата глупавост.
 

Пеон

Intern
13 март 2008
75
1
Погледнете го атачментот 417

Самата слика кажува какви луѓе се вработени по институциите во државата, не само во телеком туку во сите банки, продавници и др установи.

Ова е само еден дел од моите 'средби и разговори со стручни лица' - експерти, кои се прават дека се паметни затоа што работеле во некоја таква институција во државата, а ги има многу. За жал некои од најинтересните 'средби и расправии' ги немам зачувано, снимено...

Ќе кажам и една случка од AMC. Прашувам за LCD монитор и ми објаснува вака онака ова има ова нема. И прашувам на колку мртви пиксели давате гаранција. И се помисли малку тетката, па го праша колегата па и он се помисли малку и на одговорот беше: На 5 МЕГА ПИКСЕЛИ. :zbunet3:

Омилени ми се оние од службите за грижа за корисници од мобилните оператори кои се убедуваат да те убедат дека тоа било проблемот па кога ќе им докажеш дека не е тоа, па те убедува за друго нешто итн итн...

;)
Hahahahaha zakon covece daj use nekoja epizoda. Pozdrav me iznasmea:)):)):)):)):))
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
па што се чудите бе
по ново има 1028 (+ 4 бита за парност :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:)

која лудница

жално но вистинито каков неписмен народ работи

а да не го прашаш битови и бајти :)
или пак колку бајта има 1TB
ке те праша што е тоа TB :)
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Дај нешто подобро, ете, секој можи да згреши за бројка да речиме.
Ама она со LCD-то и мртвите пиксели, то е вистинската ствар :))
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,088
505
Мене ми се има случено нешто слично во Анхоч. Ми требаше USB кабел за модемот, а продавачката не сакаше да ми продаде таков кабел, демек таквите кабли биле само за принтери :) Откако едвај ја убедив, не сакаше да ми даде кабел од пет метри (ми нудеше од три) за да не ми се губел сигналот :isplashen::LOL:
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Кој не изработува веб страници и не хостира (на барање на клиентот) во Мт.Нет... и нема заѕвонето барем еднаш на 0800 12345 со прашање околу хостингот... е тој не знае што е (по следниот редослед): смеење и излагање од кожа и плачење во рок од еден час на телефон.

Со оглед на тоа дека професионално се бавам со изработка на веб страници, искуството ме натера на оние клиенти што хостираат на друго место да им дадам доживотна гаранција на грешки од човечка природа (програмерски)... но доколку хостираат на Мт.Нет... им објаснувам дека не е паметно таму. Ако веќе инсистираат, тогаш ја голтам кнедлата, го јадам стапот... вака или онака ја постаувам страницата и потоа им велам „Збогум“ на клиентите. „Веќе не ме барајте за ништо, вашата гаранција тукушто истече“. :chudenje:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

togenx

Intern
25 март 2008
19
0
Да точно е и мене ми се има случувано вакви работи, тие што продаваат да немаат врска со производите и какви глупости трескаат, ако начекаат некој купувач да знае помалку од нив му го фалат производот како да е најдобар на светот, али тоа ни е, до кога ќе гураме вака стварно незнам, постојат две бесконечни работи вселената и човековата глупавост.

Да токму заради тоа го напишав ова, и баш ми е мило што гледам дека заинтересираноста е голема.
Мислам дека треба да се 'истребат' ваквите неписмени стручњаци и така има многу квалитетни млади дечки што се мачат да најдат работа а некој неписмен буљаш [преземено од к15 :)) ] со врски се вработил а не знае да услуи 1 муштерија како што треба, па страдат и муштериите.

Добро би било да се поразговара повеќе на оваа тема и секој што има ваков пример нека го пише тука нека чита цела јавност па можеби ќе се препознае и некој "експерт" а и тие директори и управители на фирмите може ќе препознаат некој и ќе се свестат што се дешава во нивната фирма (ако и самите не се едни од горенаведените типови на суштества). :tainstven:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ај но фирма не наведувам која е
но доста позната е

бтњ ова ми го кажува колега и он работеше таму
еден се вработил преку врски
и на сектор за хардвер е :)
дневно може поебува по едно 10тина хард дискови рам и останат хардвер со тоа што не знае како се мести па употребува сила
и сеуште работи таму
но дечкото си има врски што му можеме
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Кај што буши пара (и врска) бургија не буши сто пати сум рекол тоа. Не оди ли фирмата во загуба?
 
17 февруари 2008
193
2
Дали зависи капацитетот на мемори картичката од тоа колку мегапиксели ти е апаратот? Денес тоа го слушнав од еден продавач во ИТ продавница на Анхоч.Еден човек му бараше картичка од 1гб.Но не можел да стави затоа што неговиот апарат бил 1.3м.пиксел и нема да мозел да ја подржи.А човеков веке имаше мемори картичка од 512мб.:chudenje:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
ДЕБИЛИЗАМ, МОРОНИЗАМ, КРЕТЕНИЗАМ, ИДИОТИЗАМ, БЕЛОСВЕТСКА ГЛУПОСТ..Немам некој други зборови со кој би можел да ја опишам човековата глупост која зема се поголем замав во ИТ продавниците во Македонија.Ист случај имав и во Анхоч.Се загледав во излогот внатре што им е и видов дека имаат мп3 плеер ама за на рака. И прашувам колку собира мп3 плееров и добивам одговор тоа не мп3 плеер а а на самата кутија пишува мп3 плеер.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
На мене ми се имa десено слична глупост со mp3 плеер во АМЦ одам таму и прашувам колку собира mp3 плеерот и си добив интересен одговор "ОКОЛУ 300 ПЕСНИ"
Aма шо да праеш изгледа што сум ситен па дечкото си помисли дека ќе ме фасцинира со трицифрена бројка. :LOL:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Е ТОА Е!! НАШИТЕ МИЛИ "ОБРАЗОВАНИ" КАДРИ УЖИВААТ ВО БЛАГОДЕТИТЕ НА ВРСКИТЕ А ДОДЕКА УЧЕНИТЕ ИГРААТ СПОРТСКА.. СТРАМОТА
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
,,,"ОКОЛУ 300 ПЕСНИ",,,,
па добро и ти какво прашање си го прашал
песна може да е и од 3mb но јас имам и доста пуно од по >20, 30мб

и како што знам се гледа не колку песни собира туку колку времетраење на материјал (музика(mp3, mp4....), видео) може да собере, тука е помала грешка

тоа е исто да го прашаш колку слики може да собере
(но доколку го прашаш колку 5mpix слики може да собере тука е помала грешката)

ај да не забагувам

понекогаш се стварно ДЕБИЛИ
а и што е најтрагично таквите си наоѓаат место,а оние кои завршиле немаат место
добро информатичар кој завршил факултет одма најде работа освен ако не му се работи но тоа е друга работа

но знак ? е каква работа ке најде
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
па што се чудите бе
по ново има 1028 (+ 4 бита за парност :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:)

која лудница

жално но вистинито каков неписмен народ работи

а да не го прашаш битови и бајти :)
или пак колку бајта има 1TB
ке те праша што е тоа TB :)
Многу добро им кажа, тоа во новите правила.:D
Тоа е луѓе со несоодветно образование се занимаваат со секакви работи, гарант чичко му го пикнал на работа.:))
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
1 gb = 1028 :isplashen: do kade otide drzavava znaci :ua: (ne e smesno, za placenje e)

btw..ova ne e nisto vo sporedba so ona sto mi go rece toj od t-mobile: ke si stavis LCD Internet i furas.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ма не бре, 4-те бита се за корекција на грешки (ECC), но само во еден правец :p.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Да бе типот веројатно добро го научил хаминговиот код.
Да да сигурно читал нешто за корекција и детекција грешки, рамки и итн, па случајно му се помешале работите и додал 4 бита, за секој случај да не се јави НЕКОЈА ГРЕШКА.:p:))
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Nisto cudno....... za ova e vinoven zakonot vo RM , spored koj site sme ednakvi pri apliciranje za rabota............ ama nekoi se poednakvi od drugite.:D
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
...и прашувам колку собира mp3 плеерот и си добив интересен одговор "ОКОЛУ 300 ПЕСНИ"
...
Прашањето на тебе не ти е на место, а за одговорот па да не збориме. "Колку собира" што колку собира си пишува на плеерот 1 2 4 GB. А колку песни моше да собере или колку по минути, мислам дека нема врска, имам една трака 8 минути 72MB e. така да треба самиот да си израчунаш што мислиш да ставаш на него.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,673
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно