• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Proverka i uklucuvanje/isklucuvanje na procesi i servisi vo Ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci mi trebaat slednite informacii:

1.ima li na ubuntuto neso slucno kako task menager

2.kako msconfig...za isklucuvanje ukucuvanje procesi servisi itn....

3.isto taka i kako regedit

4.ili pak services.msc :D

znaci ako treba da se pusta preku run aplication ne mora da mi objasnuete kako da stignam do toa tuku sto samo da pisam i moze neso povekje za sto e potocno.......
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
За првото одиш System>Administration>System Monitor

За другите посикусните.:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
2. System > Administration > Services

и

System > preferences > Sessions

3 & 4. regedit е регистерот на windowsot, во линукс НЕ постои register, сите конфигурации се зачувуваат во обични текст фајлови најчесто во /etc/ директоријата
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
2. System > Administration > Services

и

System > preferences > Sessions

3 & 4. regedit е регистерот на windowsot, во линукс НЕ постои register, сите конфигурации се зачувуваат во обични текст фајлови најчесто во /etc/ директоријата
ok ok znam sega....kazi samo uste ova da ne otvaram nova tema...onaka kratko :D

instalirav firewall se vika firestarter i sega zabelezuem na nekoe vreme mi se pojavue dole kako da ti kazam kako koga ke minimiziras prozor vo taskabarot...pisue HTTP CAC...

do firewall-ot e????
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
3 & 4. regedit е регистерот на windowsot, во линукс НЕ постои register, сите конфигурации се зачувуваат во обични текст фајлови најчесто во /etc/ директоријата
Нешто што највеке потсетува на регистарот на м$ е дефинитивно gconf-editor.
 

Act1v8

Intern
17 јуни 2008
4
0
theac1tv8.org
gconf-editor воопште не е поврзан со функцијата на regedit во Windows. Gconf-editor е само алатка за advanced дотерување на сетинзи под Gnome (најчесто за изгледот на одделните делови на Gnome работната околина) и немаат никаков ефект врз системот и/или неговото работење. Различно од функцијата на regedit во Windows.

Чепкање по датотеките во /etc без да се знае што се прави е екстремно непрепорачливо. Една грешна вредност може да уништи цел систем на кој тешко после може да му се најде спас. (Добро не е толку страшно, ама make it sound scary just so you won't do it) Се што е паметно да се менува се наоѓа во System > Administration. Всушност ни чепкањето тука не е многу препорачливо но е добро да се знае дека може нешто да смениш. :) (Зборувам за тие што ептен се нови во Линукс светот)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно