1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проверка дали сум на 2G или 3G мрежа ?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од mariomako, 28 oктомври 2012.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво,
  имам Samsung Galaxy mini, вклучен ми е прототокот на податоци за интернет, но никогаш неуспевам да се вклучам на интернетот на бесплатната 3Г мрежа на Вип.
  Дали е можно во овој регион да нема 3Г покриеност?
  Како да проверам дали моментално телефонот ми е на 3Г или 2Г мрежа?

  Поздрав
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Ако си на GSM ондак ти е 2G, а ако е на UMTS ондак си на 3G...
  Тамѕ во подесувањата има дали да ти е уклучен ГСМ или УМТС или пак дуал бенд...Незнам точно за твојот модел како е низ менито, кај мене е така...Е сега...На Нокиата ми пишува кога сум на 3Г, или коа сум само на 2Г, а на самсунгот не се секавам пошто не го користам него за таква работа... :)
   
 3. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Со помош на оваа алатка ( https://play.google.com/store/apps/...result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1zZC5uMmcubjNnIl0. ) видов дека се наоѓам на 3G, но неможам никако да се конектирам на интернетот, до пред одредено време ми беше исклучен во менито, но повеќе не ми е, а уште неможам да се конектирам на интернет. Што е проблемот ?
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Ако имаш горе H буква, значи си на ХСДПА.
  Settings->Wireless & Networks -> Mobile networks. Во Network Mode смени на WCDMA(preferred)/GSM. Треба да се тие чекори.
   
 5. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  И јас имам самсунг галакси, кога имам 3г мрежа, ми ја дава буквата H со две стрелки, една нагоре една надоле, обоени со боја, што означува активен проток на податоци.
  Кога сум на некое подалечно мрежно, имам Edge, односнo 2g Интернет, и тој е означен со буквата Е.
  Значи H=3G
  Е= 2G. :)
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Кај мене нема никаква буква :)
   
 7. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Моделот што го имаш, сега прочитав дека имал проблеми со интернет конекцијата.
  Нормално за да имаш интернет потребно е само да кликнеш mobile data и имаш активирано интернет, барем на GS3 e така.:)
  еве пробај, прочитај дел од ова, и имаш таму подоле еден сајт, со едно 20 чекори, и со нив би требало да немаш проблеми.
  http://community.giffgaff.com/t5/He...o-work-on-my-Samsung-Galaxy-Mini/td-p/2823299
   
 8. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Го решив проблемот сега имам интернет и сум на 3Г мрежата ( го решив со помош на линкот кој ми го даде @Vojvoda ) Само незнам дали кога ќе сум на 2Г мрежата и се вклучам на интернет ќе ми биде наплатено ?
  Поздрав
   
 9. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Нема да ти биде наплатено, уживај :)
  А во врска со интернетот еве подетални информации превземени од фан-страната на ВИП на фејсбук.
  Постпејд корисниците добиваат 100 MB интернет. Во овој бенефит ќе уживаат секој месец до 31 јануари 2013 година, додека за корисниците на Vip Free тарифите, промоцијата важи засекогаш. По овие 100 MB може да продолжите со сурфање колку сакате. Брзината се намалува, а сурфањето на оваа брзина е без наплата.

  Припејд корисниците добиваат по 100 MB со секое надопонување до 31.01.2013 година. По надминување на овие 100 MB, доколку не се надополни во меѓувреме сметката, интернет сообраќајот се наплаќа според тарифата. Доколку припејд сметката се надополни повторно во рамките на 7-те дена, се добиваат нови 100 MB кои се додаваат на непотрошените MB oд претходното надополнување, со валидност од нови 7 дена од тој момент.
   
 10. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  533
  168
  29 Јули 2010

  А тие што се на Вип Смарт ?? :) Само по 100 мб месечно?
   
 11. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Според ова што го пишува, до 31-јануари-2013 ќе можеш да користиш 100 мега, месечно, и доколку надминеш исто ќе можеш да користиш интернет, но со многу помала брзина 64/64, без дополнителнo плаќање. После 31 јануари, нема гага интернет за тебе :)
   
 12. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  533
  168
  29 Јули 2010

  Баш ке проверам и ке пишам дали го наплатуваат .
   
 13. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,480
  26 oктомври 2012
  Машко
  Ако имаш фејсбук профил́- клик
  Иди малце надоле каде што пишува „ Сите сме онлајн“, и во коментарите, еден од вработените во вип, го има напишано она што го постирав во претходниот пост.
  Што значи дека не се наплатува, али имаш тапа брзина, и исто како да немаш интернет :)
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  533
  168
  29 Јули 2010

  Да да , еве баш сега проверив на страната кај што се проверува сметката пишува колку си потрошил .
   

Сподели

Вчитување...