• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проверете каде е произведен вашиот телефон

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
превземено од:
Информатичка Технологија

Мобилните телефони се раликуваат не само по марката на производителот и моделот, туку и по квалитетот што најмногу зависи од местото каде што истиот е произведен. Еве како можете да го проверите тоа.

Притисни на следниве копчиња на твојот мобилен: *#06# и ќе ти се појави меѓународниот код за идентитет на мобилна опрема. Потоа, провери ги седмата и осмата бројка од кодот:
123456789 101112131415

Доколку седмиот и осмиот број се 02 или 20, значи дека телефонот е произведен во Емиратите, односно е со многу лош квалитет.

Доколки седмиот и осмиот број се 08 или 80, значи дека е произведен во Германија, што не е лошо.

Доколку седмиот и осмиот број се 01 или 10, значи дека е произведен во Финска, што е одлично.

Доколку седмиот и осмиот број се 00, значи дека е произведен во оригиналната фабрика на производителот, што значи дека е со најдобар квалитет.

Доколку седмиот и осмиот број се 13, тогаш значи дека е произведен во Азербејџан, и е опасен по здравјето.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
превземено од:
Информатичка Технологија

Мобилните телефони се раликуваат не само по марката на производителот и моделот, туку и по квалитетот што најмногу зависи од местото каде што истиот е произведен. Еве како можете да го проверите тоа.

Притисни на следниве копчиња на твојот мобилен: *#06# и ќе ти се појави меѓународниот код за идентитет на мобилна опрема. Потоа, провери ги седмата и осмата бројка од кодот:
123456789 101112131415

Доколку седмиот и осмиот број се 02 или 20, значи дека телефонот е произведен во Емиратите, односно е со многу лош квалитет.

Доколки седмиот и осмиот број се 08 или 80, значи дека е произведен во Германија, што не е лошо.

Доколку седмиот и осмиот број се 01 или 10, значи дека е произведен во Финска, што е одлично.

Доколку седмиот и осмиот број се 00, значи дека е произведен во оригиналната фабрика на производителот, што значи дека е со најдобар квалитет.

Доколку седмиот и осмиот број се 13, тогаш значи дека е произведен во Азербејџан, и е опасен по здравјето.
Jeee mojot e u finska... BTW so program mozam "da mu ja smenam" zemjata na proizvodstvo:)):)):))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Мојот е од оригиналната фабрика.:bravo:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
kaj mene 00... sagem my501x
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,175
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно