• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проверете дали Вашиот е-маил е на "црната листа"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Компанијата MXToolBox е една од многуте компании што нудат проверка дали Вашиот е-маил се наоѓа на "црната листа" (Blacklist).
Споредување со 147 DNS "црни листи" познати како Realtime blacklist, DNSBL или RBL...

Па пред да праќате е-маил можеби би сакале прво да направите неколку проверки дали Вашиот сервер се наоѓа на "црната листа". :pPP ;)

This test will check a mail server IP address against 147 DNS based email blacklists. (Commonly called Realtime blacklist, DNSBL or RBL). If your mail server has been blacklisted, some email you send may not be delivered. Email blacklists are a common way of reducing spam. If you don't know your mail server's address, start with a MX Lookup.
Директен линк до тестот:

-----------------------------------------------------------------------
http://www.mxtoolbox.com/blacklists.aspx
-----------------------------------------------------------------------

Од голема помош е и услугата MX Lookup со чија помош ке дознаете повеќе за вашите MX(Mail Exchange) рекорди...

This test will list MX records for a domain in priority order. The MX lookup is done directly against the domain's authoritative name server, so changes to MX Records should show up instantly. You can click Diagnostics, which will connect to the mail server, verify reverse DNS records, perform a simple Open Relay check and measure response time performance. You may also check each MX record (IP Address) against 147 DNS based blacklists. (Commonly called RBLs, DNSBLs)
Директен линк до тестот:

-----------------------------------------------------------------------
http://www.mxtoolbox.com/index.aspx
-----------------------------------------------------------------------


:rolleyes: :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно