• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Протекоа информации за најновиот Apple notebook

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Во последно време имаше повеќе гласини за најновиот notebook на Apple. Најновата и последна гласина беше дека кутијата на MacBook и MacBook Pro ќе биде направена целосно од алуминиум.
Како и да е, викендов протекоа свежи информации во вид на слики од MacX.cn.
На сајтот можеа да се видат слики од двата 13" MacBook и 15" MacBook Pro. И едниот и другиот се направени од алуминиумско тело и ке имаат тастатура која подсеќа на MacBook Air. Од сликите исто така може да се забележи дека истите имаат вградено голем multi-touch trackpad.
Сепак можеби најинтересната информација е дека и двата(MacBook, MacBook Pro) ќе користат NVIDIA MCP79 платформа наместо Intel chipset. Првите озборувања дека Aplle ке се преориентира на NVIDIA chipset беа некаде во Јули, а сега овие информации веќе не се озборувања туку реалност.
Овој потег беше објаснет како придобивка за Aplle во неколку правци:

-MCP79 е решение со еден чип наместо вообичаените Northbridge/Southbridge pairing со интеловите нотбук чипсет-и.

-MCP79 содржи интегриран GPU од класата GeForce 9300/9400, кој тотално би требало да ги надмине во перформанси двете досегашни интелови IGP решенија за лаптопи (3100, 4500-series graphics).

-HybridSLI технологијата ќе им овозможи на корисниците да одберат помеѓу интегрираната GeForce 9300/9400 за подолготраен век на батеријата и дискретната GeForce 9600 за подобри перформанси на MacBook Pro моделите.

Други можности подржани од овој чипсет се 1066MHz FSB, подршка на DDR2/DDR3 меморија, PCI Express 2.0 и HDMI output.

attachment.php

attachment.php

attachment.php


Извор: MacX.cn
 

Атачменти

 • 240664.jpg
  240664.jpg
  82,9 KB · Прегледи: 125
 • 240665.jpg
  240665.jpg
  39 KB · Прегледи: 123
 • 240666.jpg
  240666.jpg
  42,1 KB · Прегледи: 123

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Море вака на прв поглед ќе кине од перформанси а? :bravo:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Ништо посебно.За помалку пари можеш исти перформанси ама нема да е apple. јака штикла

не ме терајте да барам голф и мерцедес со ист мотор на пазаров и да ги споредиме нивните цени па ќе прашате пак зашто е apple поскап. на крај краева, не ти се бендисвит, не го купувај. на тој што му годи не му смета да ги даде тие екстра пари затоа што знае што купува
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
не ме терајте да барам голф и мерцедес со ист мотор на пазаров и да ги споредиме нивните цени па ќе прашате пак зашто е apple поскап. на крај краева, не ти се бендисвит, не го купувај. на тој што му годи не му смета да ги даде тие екстра пари затоа што знае што купува

Да..... купува бренд, перцепција на престиж, врвен дизајн(за кого како) а деловите се произведени(склопени) во кина/тајван/виетнам како и во сите други лаптопи. А мерцедес никогаш не би купил па и да сум турен во пари:D


:rolleyes:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Да..... купува бренд, перцепција на престиж, врвен дизајн(за кого како) а деловите се произведени(склопени) во кина/тајван/виетнам како и во сите други лаптопи. А мерцедес никогаш не би купил па и да сум турен во пари:D

:rolleyes:

голф/мерцедес споредбата беше сосим arbitrary со оглед на тоа дека може да направиме едно 100тина такви споредби, зашто и астрана на комшијата има 240 коња а е поефтина од мојата со 100 коња.
Купуваш наводно бренд ама си видел ли што се добиваш со тој бренд? Vista која цена е реално видено? На сајтот на microsoft од 200 до 300 долари. И што добиваш со виста? Paint, calculator, notepad, solitaire, virus, trojan, worm... не ме заебавај...

А сега види со OS X (бесплатен со компјутерот) што добиваш... Да купиш off the shelf производи како iDVD, iMovie, GarageBand и да не редам ќе те фати ѓавол ипол. Apple го нуди тоа на секој корисник out of the box.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
не ме терајте да барам голф и мерцедес со ист мотор на пазаров и да ги споредиме нивните цени па ќе прашате пак зашто е apple поскап. на крај краева, не ти се бендисвит, не го купувај. на тој што му годи не му смета да ги даде тие екстра пари затоа што знае што купува

Eve jas ke te zamolam da pobaras:D
Stvarno ne znam kade ke najdes vakvi koli ama i ako najdes toa bi znacelo deka stanuva zbor za nekoi skartovi.
Vo sekoj slucaj ne moze da imaat ist motor, mercedesot si ima mercedes motor a golfot ima VW motor.
E sega ako mislese na isti performansi .... i toa ne moze da go najdes.:)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Може да се најде со исти/слични перформанси, но ова не е соодветен форум за тоа :) А Астрата со 240КС е поскапа од Астрата на StarBuck :p

Инаку, се согласувам со StarBuck дека кај Apple не се плаќа само име, туку со тоа добиваш и нешто повеќе од име. Гарантиран квалитет, оригинален дизајн, солидни перформанси, еве и бесплатен ОС... Секако дека во цената е уклучен и дел за имиџот на брендот, но не е толку голем како што тврдите...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Eve jas ke te zamolam da pobaras:D
Stvarno ne znam kade ke najdes vakvi koli ama i ako najdes toa bi znacelo deka stanuva zbor za nekoi skartovi.
Vo sekoj slucaj ne moze da imaat ist motor, mercedesot si ima mercedes motor a golfot ima VW motor.
E sega ako mislese na isti performansi .... i toa ne moze da go najdes.:)

http://www.mbusa.com/mercedes/MBHome.html#/vehiclesMenu/exploreOverview/?vc=C&vmf=C300WZ4&yr=2009

http://www.vw.com/R32/features/en/us/#/performance/engine

да напоменам дека мерцедесот во оваа варијанта е со нешто послаб мотор... ама напукај го со features што ги нуди мерцедес, можеш да го напраиш и 50 и нешто иљади а пак е истата машина. get my point? :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Купуваш наводно бренд ама си видел ли што се добиваш со тој бренд? Vista која цена е реално видено? На сајтот на microsoft од 200 до 300 долари. И што добиваш со виста? Paint, calculator, notepad, solitaire, virus, trojan, worm... не ме заебавај...

А сега види со OS X (бесплатен со компјутерот) што добиваш... Да купиш off the shelf производи како iDVD, iMovie, GarageBand и да не редам ќе те фати ѓавол ипол. Apple го нуди тоа на секој корисник out of the box.

Тоа е во ред. Меѓутоа јас не го спомнав OSot :). Ниту Vistata(boranija), ниту пак OS X(кој не е без проблеми). Само ја дискутирав цената и деловите.

Tака да, MAC OS X, еве да речеме дека е супер меѓутоа е скап компјутерот :)

macwind-1.jpg
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Тоа е во ред. Меѓутоа јас не го спомнав OSot :). Ниту Vistata(boranija), ниту пак OS X(кој не е без проблеми). Само ја дискутирав цената и деловите.

Tака да, MAC OS X, еве да речеме дека е супер меѓутоа е скап компјутерот :)

Боранија? :LOL::LOL:
Јас ти ги спомнав пошто мислам дека не може да ги изоставиме од дискусијата бидејќи факт е дека лаптопот од apple си доаѓа у комплет со сето тоа што го спомнав. Да не беше така, верувам дека и apple ќе држеа пониски "competitive" цени...
А тоа ако е твојот лаптоп респекат за OS X-от :bravo:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Боранија? :LOL::LOL:
Јас ти ги спомнав пошто мислам дека не може да ги изоставиме од дискусијата бидејќи факт е дека лаптопот од apple си доаѓа у комплет со сето тоа што го спомнав. Да не беше така, верувам дека и apple ќе држеа пониски "competitive" цени...
А тоа ако е твојот лаптоп респекат за OS X-от :bravo:

Не не, не е мој:)). Сакав само да потврдам дека не ти треба скапа машинерија за да имаш ОСx . Tоа е ефтина машина MSI Wind со 1.6 atom процесор.

Иначе си користам linux и не сум фанатичен, само сакам да покажам дека имаш опции - секогаш; и нормално секогаш да си знаеш што те чека :

PR:

* Apple is not providing any video port adaptors with either machine, which is outrageous grab for cash, considering this is the first machine on the market to come with DisplayPort Mini, which means you WILL need a video adaptor to plug it in to an external monitor. The most expensive adaptor (DisplayPort Mini to Dual DVI) costs $149,, which is a considerable extra cost on top of the machine. Everyone else will have to shell out $49 for the DisplayPort Mini to DVI adaptor.

*The keyboard is not designed to be serviceable. If you break a key, you will have to pay to have the entire top case replaced -- very expensive considering this is the 'unibody' part of the machine which is machined from a block of solid aluminium. Apple has made this abundantly clear by using 56 screws to affix the keyboard to the top case.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
http://www.mbusa.com/mercedes/MBHome.html#/vehiclesMenu/exploreOverview/?vc=C&vmf=C300WZ4&yr=2009

http://www.vw.com/R32/features/en/us/#/performance/engine

да напоменам дека мерцедесот во оваа варијанта е со нешто послаб мотор... ама напукај го со features што ги нуди мерцедес, можеш да го напраиш и 50 и нешто иљади а пак е истата машина. get my point? :)

:D:D:D
Tokmu toa sakav da go kazam. Vo primerov imas navedeno mercedes so poslabi performansi od golf a sepak e poskap od golfot.
Taka e i so informatickata tehnologija(a i se ostanato, koga ke se zeme vo predvid faktorot narecen reklama) eden kompjuter od eden proizvoditel moze da ima tapa performansi vo sporedba so drug od drug proizvoditel , no sepak da bide mnogu poskap od toj podobriot.
Jas licno ne cenam mnogu shizicenje od tipot da imam primer u garaza ferrari makar i da nemozam da go vozam na nasive ulici ili da imam Aplle(iphone,MacBook .....) samo za da me vidat u grad deka jas imam marka i sea jas sum fraer........a ustvari jas sum seljak koj duri ne znae ni da rakuva so istite.
Sega se postavuva prasanjeto sto dobivam a sto gubam za tie pari.
1.Prva teorija(jas sum pacer sto ima Aplle a pojma nemam od rakuvanje). Prvo ke pridobijam vnimanie na mnogu lugje...a pred se zenski. Ke si fatam nekoja sto mislam deka najvekje mi se bendisuva i sto posle toa? Posto sum bezmozocno stvorenje po nekoe vreme zenskata ke mi go zeme toa sto go imam i ke izbega....sto znaci deka sum ostanal so prstot vo usta , a posto vise nemam nisto ne mozam da privlecam povtorno vnimanie na nikogo.
2.Vtora teorija(pameten decko koj vnimatelno odbral dobri performansi sprema moznostite i znaenjeto) Vo ovoj slucaj dobivam mnogu i nikogas ne gubam ...... a prikaskata moze da si ja napravi sekoj sam:LOL:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@BSOD: Јас ни од далеку не реков дека ти треба скапа машинерија за osx... Исто како што може на макот да си инсталираш боранија, може и обратно. Ама колку што одлично иде боранијата на макот (драјвери, графички ку*ци палци, така ќе иде и макот на друга машина).
Јас само ти кажувам што се ти добиваш со тие пари кога го зимаш компјутерот...

@trakilaki: еве ќе ти кажам една прикаска за мојот макбук иако и двајцата забегавме off topic. Макот го земав само ради тоа што брат ми работеше со тоа и ме убеди некако дека е правиот избор. До пред тоа се немав одделено од XP-to на gericom и после acer лаптоп. Кога го земав макот прво што направив е инсталирав windows и се нервирав кога драјверите за маус и тастатура не ми ги креваше во safe mode итн итн. Тоа траеше неколку месеци, затоа што дипломската ја работев во java-NetBeans под windows-от, за која што ми требаше цела недела само да го сетирам системот (environment variables, парсери, плагини, батови, фрејмворкови) за да можам да ја стартувам апликацијата. Не се ни потрудив тоа да го направам под os x-от зашто мислев дека ако за на win ми треба цела недела за ова ќе ми треба месец. Неколку недели после тоа решив да пробам на os x. Guess what? Инсталирав netbeans и ТОЛКУ! Нема вариабли, плагини, тинтири минтири, истото што го правев недела дена си се подеси само.
Немора да потенцирам дека после тоа на win партицијата (сосе сите вируси и црвци на неа) и напраив формат и сега нејќу да чујам за win.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Не се купува Мерцедес, Ферари , Apple(не Aplle :) ) само заради туѓу внимание, и не ги купуваат само луѓе што не знаат да ракуваат со истите... Секако дека има и такви :)

Најскап е меракот и сопственото задоволство. Уживам кога возам добра кола, кога гледам убави работи, кога имам убав и квалитетен компјутер, кога слушам убава музика... А за тоа, ако можам, ќе платам и повеќе... Не секогаш се гледа само рационално, затоа мислам дека ако свесно купам Ферари или Apple и уживам во користење на истото(од разно разни причини) ништо не губам, туку добивам.

Јас се возам често сам, и се возам каде што никој не ме гледа, а и возам брзо, такла што тешко е да ме забележат, сакам да имам убава и брза кола пред се заради себе, а не заради другите. Уживам во тоа, ме исполнува и релаксира, и последната пара би ја дал за тоа задоволство. Знам дека не е рационално, знам дека нема да ме разберат повеќето, но гајле ми е.

Слична е ситуацијата и со компјутери, саати, кондури, станови, наочари,шетање низ светот итн. итн..... Секако дека има и такви како во твојот пример, и тоа доста, но не се сите такви :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Јас само ти кажувам што се ти добиваш со тие пари кога го зимаш компјутерот...

Те разбирам:) Мојата поента беше.....question everything,always!:D

За секого е различно. Ако ми врши лаптопот работа, тогаш не ми е важно како изгледа. Перформaнсите ми се битни а и цената во релација на мојот финансиски капацитет. Тие што имаат отповеќе пари нема потреба да мислат перформанси-буџет-баланс.Проблемот е во тоа што ти патиш од феноменот наречен: brand loyalty :)(безмилосно експлоатиран од фирмите) Па така, се што прави apple за тебе е фантазија. Не е добро тоа слепило
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Те разбирам:) Мојата поента беше.....question everything,always!:D
не викам не

Проблемот е во тоа што ти патиш од феноменот наречен: brand loyalty :)(безмилосно експлоатиран од фирмите) Па така, се што прави apple за тебе е фантазија. Не е добро тоа слепило

не е тачно! чисти шпекулации! :LOL::LOL:
еве јас лично мислам дека iPhone 3G им беше чиста утка... али кој ме тркала мене нели :)

Во врска со "brand loyalty", самиот факт што после години и години користење PC успеав да ги замразам во споредба со користење 1 месец мак, говори доволно... На крај каева како што кажа trakilaki, на кој за што му одговара. За моите потреби е точно тоа што ми треба, и мислам дека се money well spent.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
заборавив за mini display portot да ти одговорам... според тебе треба со компјутерот и два usb стика, празно cd, ethernet кабел, слушалки, микрофон и катанче да ти дадат? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно