• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прослава на Сакура во Скопје (цветање на црешите)

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
12ти Април е (Јапонски фестивал/празник) ден на кој се прославува цветањето на црешата :)
И да не се преправам дека точно знам за што се работи (бидејќи првпат ќе присуствувам оваа година) ќе ја цитирам Би:

Здраво на сите

Сакам да ве известам за празнувањето на Сакура во Скопје кое ќе се оддржи оваа сабота во 12 часот.

Јапонскиот фестивал на цветање на црешите во Скопје се организира од претходната година и се надеваме ќе прерасне во традиција.
Местото на одржување е улицата Максим Горки на која растат јапонски цреши во центар. Кај Лондон кафе.

На приредбата ќе има демонстрација на боречки вештини од Самурај доџо.
Самурајски вештини кендо и иаидо, како и карате и џуџитсу.
Но и други доџоа и клубови ќе се претстават со аикидо и џудо.

Потоа, на бамбу флејта ќе свири дипломец на музичката академија Милан Симовски.

Гостинка јапонка Нахоми Нишио ќе пишува канџи со калиграфски прибор односно ќе демонстрира јапонска калиграфија.

Мира Беќар и нејзината пријателка Татјана ќе им покажуваат на луѓето од публиката како да си направат самурајски капи и жерави со помош на јапонката вештина оригами.

Господинот Владимир Мартиновски ќе се претстави со читање на хаику поезија од јапонски и македонски автори.

Виталија ќе ни се придружат со дегустација на комбуха и бонбони со комбуха, кој е јапонски производ :)
А исто така ќе делиме и картички на кои ќе бидат испишани некои основни реченици на јапонски, со македонски превод.

Покровител на настанот е град Скопје, имаме поддршка од јапонскиот конзулат, а организатор е центарот за Јапонски боречки вештини и култура Самурај доџо и Македонската кендо и иаидо федерација.

Ќе ве чекам во голем број на најубавата улица во Скопје во овој период.

Поздрав

И читајте http://japmk.blogspot.com


sakura3.jpg


:bye1:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Awwww... Иаидо, кендо, аикидо.... Ќе го пропуштам... :plachko2::plachko2:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Убава можност да се запознаеме малку повеќе со јапонската култура.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ќе ве информирам ако никој не сака да ме дружи, а во секој случај ќе се видиме таму. Како да ве познаам само? :))

Ќе носам бела капа со зелени пруги :))

You should feel the spirit power, you will know.


j/k

Ќе те препознаеме ние тебе :bye1:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Ќе седиш од страна на некој тротоар и ќе пишеш на лист со големи букви IT.COM.MK
btw и ја сум заинтересиран за понудата :D ако ме примате
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Андријески ќе ме познае, затоа не му ја мислам. А како ќе ме познае, незнам :D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Интересна и несекојдневна манифестација. :bravo:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Супер идеја е ова ! Браво за организаторите , па ќе се видиме таму :)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ubava ideja, inicijativa.... Sekogash se interesni vakvi raboti.

Ako izdrzham da ostanam do sabota u skopje kje gledam da otidam.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.588
Членови
32.172
Огласи
550
Најнов член
pekisha
На врв Дно