Пронајди

Дискусија во форумот 'Старт-ап сцена' започната од berezitski, 27 Јануари 2017.

 1. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Дечки има нова верзија на со неколку подобрувања
  - се бира колку записи ќе има на една страна
  - има About/Contact/Feedback popup
  - Додадено е копче (НАЈНОВИ) за прикажување на сите огласи подредени по датум
  Може има уште нешто ама не ми текиња.
   
  bobmkd, TheSchumann, crcic и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. l1d0v1c

  l1d0v1c
  On your way to fame

  533
  935
  10 Март 2011
  Машко
  Designer
  Кога ќе кликнам на стрелката за повеќе информации во grid view, се губат истите во позадина на долниот оглас.

  Back to top копчето сепак мислам дека треба да биде во ќоше, а не вака скоро на средина на страницата, баш кај што се огласите и кај што е истата стрелка за додатни информации.

  Screenshot_1.png

  Screenshot_2.png
   
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Од вечерва се индексира и огласникот за недвижнини metar2.mk
   
  На TheSchumann му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  139
  93
  15 ноември 2015
  Машко
  Sирнав сега. Мене ми се допаѓа. Ме потсетува на google :)мало а моќно.
  Сепак имам мала замерка што нема сортирање по цени пониски кон повисоки или можеби јас не сум приметил.
  Во секој случај позитивно нешто. Ми се допаѓа
   
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,235
  1,509
  10 Септември 2007
  Машко
  Не ми е јасно како тој шит pazar5 може да биде конкуренција на било нешто. Ми личи на сајт направен од средношколец за време на блок часови по информатика во 2003 година.

  Никогаш не би поставил оглас на таков сајт, ниту пак би пребарувал огласи.

  Како и да е, во врска со темава, колку и да мислите дека дизајнот може да се среди покасно, немојте! Без добар UI/UX, сајтот колку и да е функционален и брз, е џабе.

  Можеби изгледа дека плукам по туѓ труд, но баш напротив - сакам да кажам дека под итно треба да вработите UX дизајнер, пошто идејата е екстремно добра и треба да се развива. Жално е да ваков функционален сајт неможе да го задржи корисникот и да го натера наместо по нативните сајтови, да пребарува преку овој.

  Еве пример јас пред да го разгледам од технички аспект, влегов како обичен корисник да пребарам автомобил. Сајтот не ме задржа повеќе од 20 секунди, ниту ме натера да се вратам да пребарам нешто друго.

  Уште нешто - страшно ме иритира пребарување после секој испишан карактер. Мислам дека е подобро да се направи со ентер.
  Можеби ова е до мене, пошто гледам никој не го спомнал, но ете, да споделам мислење. :)

  Поздрав и поддршка до идејата!
   
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 6. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Во списокот на индексирани огласници го додадовме zona.mk
   
 7. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  290
  240
  20 ноември 2013
  Машко
  неосигуран
  Има доста подобрување од првото користење, бравос.

  Незнам која е замислата за во иднина во врска со изгледот, мое мислење да има мал контраст на позадината и огласите, некако ги оделува едни од други, малку попрегледно.

  upload_2017-2-5_10-48-18.png
   
  На Smiljan92 и berezitski им се допаѓа ова.
 8. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  371
  178
  18 ноември 2008
  Машко
  Друже @berezitski многу јако ова мало, брзо и бесно копиле од пребарувач :) БравоС

  Супер би било да го средите форматот на датумите во резултатите а и старите цени да ги пречкртува како кај оргиналните огласници.

  upload_2017-2-5_12-39-55.png

  При пребарување на повеќе од еден збор, на пример „stolarija pvc“ и „pvc stolarija“ не ги дава истите резултати.
   
  Последна промена: 5 Февруари 2017
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Има поствено нова верзија на сајтот со неколку подобрувања, меѓу кое и проблемот со гридот.
   
  На bobmkd и dastan им се допаѓа ова.
 10. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  31
  3
  28 Јуни 2016
  Машко
  Уште колку ќе треба да чекаме да се среди пребарувањето по категорија и локација ?
   
 11. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Конечно е направено пребарувањето по категории....
   
 12. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,543
  1,415
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Пребарува и огласи што се избришани и пред 1 недела. Односно сеуште постојат огласите на оваа страна ама не постојат на реклама5 и пазар3 односно избришани се.
   
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Да точно е ова за жал... Мислам дека овој проблем го имаат и агрегатите за вести, ама кај нив е полесно, бидејќи не се бришат толку често вестите, додека кај огласите е проблематично, па мора да се направи нешто.

  Работиме моментално на тоа и набргу ќе биде средено заедно со други интересни функционалности...
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко

  naseto prvo reklamno video...
   
  На Fatal1ty_, bobmkd, Mr.Jack и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,662
  6,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  Фино рекламче, само на првата сцена место црно знаме, стајте му бело, демек се предава, се откажува веќе, ама оп, тука е сервисот на пронајди и та даааа...problem solved. Инаку, баш пред некој ден го злоставив вашиот сервис и да ти кажам право ми заврши доста работа, чисто и прегледно на едно место. Има простор за подобрување, ама начелно, добро си ја брка работата.
   
  draganamon, SiPy` и на berezitski им се допаѓа ова.
 16. berezitski

  berezitski
  Gaining Experience

  14
  65
  27 Јануари 2017
  Машко
  Денеска е ставена нова функционалност пребарувањето, т.н. autocomplete сугестии, базирана на постоечките податоци, зачестеноста на пребаруваните зборови или сет од зборови и релевантноста на истите. Пробајте....
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 17. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  333
  217
  20 Декември 2015
  Машко
  Сакам да додадам нешто што сеуште го нема на нашите сајтови за огласи, МОРА да се прикачи слика за продуктот или што и да е за да биде постиран на огласот, секако администрацијата ќе провери дали се совпаѓа сликата со насловот.

  Грдо изгледа оглас без слика, не доверливо...

  keep up the good work.
   
 18. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,543
  1,415
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Да али овоа е пребарувач сличен како на гугл. Тоа со сликите тие што објавуваат треба да прикачуваат самите а и овој пребарувачот превзема огласи автоматски од реклама5 , пазар3 и т.н
   
  На berezitski му/ѝ се допаѓа ова.
 19. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  333
  217
  20 Декември 2015
  Машко
  20,30 % од огласите што ќе ги отворам само меин пејџ отвара од реклама5 xD
   
 20. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мене со слики ми отвара.
  Инаку пребарувачката машина е се` подобра и подобра.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,543
  1,415
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Тоа се избришани огласи од на реклама5 , види погоре што имам пишано јас пред да пишеш ти.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Или огласи без слики!
   

Сподели