• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пронајди

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,240
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Голем + за ова друже брзо и лесно Браво !
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,041
13,592
Брзо ко муња ама и дизајнот е несмасен. Се надевам дека ќе направиш измени во листата со резултати
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,368
3,891
Скопје
Супер брзо пребарување, многу малку резултати прикажува по страница, многу се големи огласите во смисол на површина. Да се поработи на дизајнот и би било супер.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,308
1,394
127.0.0.1
petrov.mk
+1 за идејата.
бај д веј сликите од огласите не ти се појавуваат при барање, треба да ги покажува тие од огласот. мене на сите ми покажа not available за сликите. бубачки насекаде :D :D
Untitled.png
 
S

Sukhoi

Гостин
+1 за идејата.
бај д веј сликите од огласите не ти се појавуваат при барање, треба да ги покажува тие од огласот. мене на сите ми покажа not available за сликите. бубачки насекаде :D :D
Погледнете го атачментот 52384
Исклучи adblock и кај мене имаше проблем со нив.
Инаку екстра сајт, доста брз.
 
Изменето од модератор:

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
619
583
Одлично, на колку време ги индексира огласите ?

Фали опција колку огласи да покаже по страна
 

dastan

Intern
27 јануари 2017
35
36
да вака малку има резултати по страна и само страни треба да менуваш што знае да иритира малку, но инаку супер е продолжи, само напред...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

berezitski

Gaining Experience
27 јануари 2017
14
65
Добар агрегатор на огласи ! Доста корисно ако сакаш да го пребараш Пазар 3 и реклама 5 од едно место.

Ми се допаѓа, малку поработи на дизајнот само.
Голем + за ова друже брзо и лесно Браво !
Дефинитивно супер замисла, ама мора да се доработи интерфејсот.
Брзо ко муња ама и дизајнот е несмасен. Се надевам дека ќе направиш измени во листата со резултати
Супер брзо пребарување, многу малку резултати прикажува по страница, многу се големи огласите во смисол на површина. Да се поработи на дизајнот и би било супер.
Исклучи adblock и кај мене имаше проблем со нив.
Инаку екстра сајт, доста брз.
еии да.. адблокот је*ел. истрчав као гол во деведесет друга. :D :D
Одлично, на колку време ги индексира огласите ?

Фали опција колку огласи да покаже по страна
да вака малку има резултати по страна и само страни треба да менуваш што знае да иритира малку, но инаку супер е продолжи, само напред...
Добра замисла, само би додал да се пребарува според категории.
Здраво на сите и фала ви за убавите зборови за идејата и изведбата. Таа верзија што ја презентиравме и што беше актуелна една недела можеме да ја наречеме бета.
Претежно забелешките се во врска со дизајнот, па ќе напоменам дека не сме дизајнери, па така оваа верзија ќе се протера така, што не значи дека во иднина нема да ја подобруваме и дека нема да ги земеме во предвид вашите забелешки, кои ќе ги изработат професионални дизајнери.

Денеска е ставена нова верзија со која десктоп верзијата има 10 резулати по страна, а во иднина тоа ќе биде опционо, тоест ќе го бира самиот корисник. Овде ќе треба да имаме во предвид да ја задржиме брзината на пребарувањето, што ни е главен адут на сајтот.

Исто така се во план е да се воведе барање по категории, па и по custom карактеристики во зависност од категоријата на огласот, ова е малку tricky, бидејќи категориите и custom полињата не се исти кај сите огласници и ќе мора да ги усогласиме.

Што се однесува до проблемите со adblockerite и тие ни задаваат дополнителни маки, бидејќи мора да се најде решение без да ни создава дополнителен traffic, а со тоа да ни ја забавува страната.

Иначе Crawl-ањето иде на 15 минути и тоа е првично пробно. Доколку сметаме понатака ќе го зголемиме или намалиме. Моментално Crawl-аме 3 огласници, реклама5, Пазар3 и Огласник24. и вкупно ни се индексирани околу 300.000 огласи.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,308
1,394
127.0.0.1
petrov.mk
  • Ја почнал/а темата
  • #18

berezitski

Gaining Experience
27 јануари 2017
14
65
Абе, шала на страна, ама како што гледам овој е единствена посериозна конкуренција на пазар3 и реклама5. Ваљда ради комбинацијата на името. Може како идеја да ви дадам, купете го reklama3.mk :innocent: еве јас ќе го индексирам и него.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,102
1,192
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
OS
Windows 10 Pro
Технички ова што го сугерирате не е дозволено според закон. Е сега колку тој закон важи за имиња на фирми на интернет не знам. Не смее да се дава име слично на веќе постоечка фирма особено ако создава забуна кај клиентите. Reklama3 би било дозволено ако се работи за маркетинг агенција ама ако го ставиш тоа за куп-продај сајт тогаш очигледно го злоупотребуваш името на веќе етаблирана фирма.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

berezitski

Gaining Experience
27 јануари 2017
14
65
Ееее тоа ако некој сака да отвори нека си провери правно како е покриено.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,368
3,891
Скопје
@berezitski бидејќи огласите се практично низ цел екран, и развлечени, цената е доле десно за даден оглас и малку неприметна. Првично мислев дека не прикажува цена бидејќи читам од левата страна каде што има опис, отпосле видов дека десно е прикажана цената од линкуваниот оглас.

Како сугестија, можеби цената би ја ставиле полево, помеѓу изворот и датата на објавување, пример ''reklama5 | 199$ | 29 јан 2017 15:43''.

ЕДИТ: Ова за десктоп беше пишано, на мобилен гледам дека попрегледно. Забелешка кај мобилен е што листа само 5 огласи, ама бидејќи брзо се оди на следна страна и не е толку проблем иако не е лошо да има избор за број на прикажани резултати од пребарувањето.
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,364
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
+1 за напоров. доста брзо функционира, барем од тоа колку можев да си поиграм, сеа, сѕѕ ко сѕѕ, ќе го средите, ќе ангажирате некој дизајнер и ќе ви среди сето тоа :) јас би ви помогнал али апла неможам со боиве, иам блага форма на далтонизам така да не би можел да помогнам :)
 

dastan

Intern
27 јануари 2017
35
36
иако давам целосна подршка за она кое го работите и знам дека не е до Вас ама ако има можност ова некако да се отстрани мислам дека многу ќе се допринесе за порелевантни пребарувања и помалку иритации.
п.с мене многу ме нервира ( а во разговор и со колеги и пријатели иста е ситуацијата ) кога барам на пример кола пунто а ми излегуваат корси,астри, пежовци...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

berezitski

Gaining Experience
27 јануари 2017
14
65
иако давам целосна подршка за она кое го работите и знам дека не е до Вас ама ако има можност ова некако да се отстрани мислам дека многу ќе се допринесе за порелевантни пребарувања и помалку иритации.
п.с мене многу ме нервира ( а во разговор и со колеги и пријатели иста е ситуацијата ) кога барам на пример кола пунто а ми излегуваат корси,астри, пежовци...
Добра забелешка,

Во самите огласи како збор го има ПУНТО, а сортот е по датум, бидејќи луѓето во МК се навикнати да ги гледаат огласите по датум. Најдобри резултати во пребарување, би дало доколку се сортира по релевантност. Пробај!!
 

dastan

Intern
27 јануари 2017
35
36
сосема си бил во право го пробав и има резултат :) супер ( ете што значело да имаш инсајдерски информации), на огласниците ја нема оваа опција - има да ги гледаш најефтините или најновите и евентуално нововнесените по релевантност нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,367
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно