• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пронајден проблем кај Dell notebooks

Статус
Затворена за нови мислења.

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Kaj два модели на лаптопи на Dell се појавил интересен проблем. Покрај убавите, квалитетни и скапи лаптопи, корисниците добиле и третман со електрошокови кој варира од мало пецкање до струен удар.

Проблеми со електричното напојување се забележани кај два модели на новите алуминиумски серии на Dell - XPS M1330 и XPS M1530, а се јавуваат при поврзувањето на одредени периферни уреди како на пример принтери, PDA уреди или додатни звучници.

Причината за проблемот лежи во 2-пинската конекција помеѓу главната електрода и електричниот адаптер кој не е добро заземјен поради недостаток на трет пин. Затоа, лаптопот шири струја помеѓу своите метални делови и заземјувањето, а во случајов - заземјувањето е корисникот.

Во Dell го признаваат проблемот и најавуваат бесплатна замена на спорните компјутери со извинување кон корисниците.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
хехе лесно си поминале, со мало пецкање, а да има експлодирала батеријата као на ____________ (леле забораив за чиви батерии се работеше, а деновиве го прочитав постот на форумов)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Dell се канта. Пред некое време имаа проблеми со батеријата, сега со електрошокови :)). Најдобри се HP, TOSHIBA, Sony ;)
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Абе овие Лап-Топи секогаш ке имаат проблеми. Доколку не се проверат целите !!!
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Не е до мислење, туку до искуство. Во последниве 6-7 години имам поминато 20-30 лаптопи низ фирма и ја ти кажувам искуство. HP се ѓубре, а Toshiba не дај боже нешто да се расипе ќе чекаш т.н наши сервиси за тошиба, да им ги поправат во Белград или Солун. Ама се сложувам секој има право да си каже што мисли. Е сега, барем се сложуваме за Сони ;)
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Не е до мислење, туку до искуство. Во последниве 6-7 години имам поминато 20-30 лаптопи низ фирма и ја ти кажувам искуство. HP се ѓубре, а Toshiba не дај боже нешто да се расипе ќе чекаш т.н наши сервиси за тошиба, да им ги поправат во Белград или Солун. Ама се сложувам секој има право да си каже што мисли. Е сега, барем се сложуваме за Сони ;)

мој чоек :LOL:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.643
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да кажеш дека е пронајден проблем на Dell компјутер е исто како да кажеш дека сонцето денес изгреа од исток.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Па очигледно е дека DELL имаат проблеми. Впрочем и темава говори за проблем на DELL. Нели? :rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно