• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Промоција на веб страна

 • Ја почнал/а темата
 • #1

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Здраво дечки,

Имам една веб страна, нова е, ја пуштив пред една недела.
Првата реклама ми беше во Дневник, Вест и во Утрински весник.
Имам и фб страна.
Праќам емаилови по компании и потенцијални клиенти.
Имате ли некој совет, што друго би можела да искористам за да ја зголемам посетуваноста и да придобија повеќе луѓе да се регистрираат ?
Тука може да ја прегледате и да ми кажете мислење.
http://www.remontmarket.mk/

Ви балгодарам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Плати на фејсбук реклами. Доста добар маркетинг е ова, и добро доаѓа до МК корисниците .
Да плаќам и на фб за реклами.
Нешто друго? Не ми текнува ништо друго.
Сакам и на ТВ на ја пуштам да врти ама за тоа ќе почекам.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,283
11,633
youtu.be
Флаери по паркинзите (под бришач) на добро посетените трговски центри!
 

edin.ademovic

Gaining Experience
16 февруари 2014
507
305
Статија не е ништо, она што секогаш е најдобра солуција е огласување на Пазар3 или поставување банер таму. Користи ја методата на the_maker и почни да си го презентираш производот на пазари каде тоа се зборува.
Најди форуми за електричарство, поправка или сл. (тематиката на сајтот) и почнувај таму да постираш работи од самата веб страна. Почнувај сервисите да ги рекламираш од страната, а не самиот линк по форумите или таквите блогови.
Добра работа е и да најдеш популарен твитерџија да пишува некој твит за твојот сајт или некој познат блогер. Пробај такви канали.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,719
4,612
У строК центар!
Не би ти препорачал да се рекламираш по такви медиуми на кои полека им изминува времето. На пример реално весник купуваат луѓе кои незнаат како да го користат интернетот(барем повеќето), што автоматски претставува фрлени пари. Околу рекламирање на телевизија исто така сум против од проста причина што рекламите се изгор, а со тие пари можеш МНОГУ повеќе да постигнеш преку рекламирање на други канали. Прво треба да размислиш како да ги привлечеш луѓето(награди, подароци и сл.), бидејќи тие моментално не гледаат никаков интерес да дојдат на твојата страна кога можат да кренат телефон и одма да побараат некој за помош.
Моја препорака ти е да напраиш флаери(со повеќе инфо за разлика од стикери) и стикери(само лого и ништо друго) и да ги фрлаш по влезови и трговски центри. Второ е ФБ, каде што 90% од македонците киснат и све дознаваат преку ФБ. Трето е да купиш мајсторски униформи кои ќе ги облечат девојки што ќе ги делат флаерите. Ова треба да биде интензивен и константен маркетинг со определен буџет на определено време.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
384
288
Интересна страна.Вакво нешто имаше во Швајцарија кога бев,и беше страшно развиено и посетено.Си пишуваш што ти треба и од таму во рок од 2-3 минути ти превзема фирма и лице кое што знае како да ја заврши работата.
за 15 минути ти доаѓа мајсторот.

Интересна ти е идејава навистина,само мислам дека ова ти е мал пазар и тука градежништвото не е развиено и економски сме слаби па да преправаме постојано и да бараме масјтори.
Второ 90% од народот сака муфте да му прават па тешко дека нешто ќе ти успее.
Дај бог да грешам ама тоа е реалноста.
Ако не се проба на глобално ниво,тука ништо
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,701
1,513
sistrum.mk
И јас давам глас на FB, ке си го рекламираш сајтот не фан пејџот. И може да селектираш таргет група по години, локација, интерест итн. И најдобрао може да си правиш мали експериментални кампање и по 2-3 дена и да видиш каков фидбек ке има.
Флаери по влезови е добра идеја или да оставиш флаери во железати и слични проадавници кои продаваат фрадежни, електрични и др. материјали. Таму врие од секакви мајстори.
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Само едно нешто воведи правило за крилица и земи едитирај тоа што е пишано до сега во латиница. Мое мислење многу грдо излгеда... а за реклами ти е тоа денеска преку 90% од кориснииците на сите страни одат преку Facebook барај слични групи ако има нешто сподели таму :) И додај IT сектор се разбира да можи чоек рает да си огласи дека преинсталира компјутери со најновиот windows 10. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Статија не е ништо, она што секогаш е најдобра солуција е огласување на Пазар3 или поставување банер таму. Користи ја методата на the_maker и почни да си го презентираш производот на пазари каде тоа се зборува.
Најди форуми за електричарство, поправка или сл. (тематиката на сајтот) и почнувај таму да постираш работи од самата веб страна. Почнувај сервисите да ги рекламираш од страната, а не самиот линк по форумите или таквите блогови.
Добра работа е и да најдеш популарен твитерџија да пишува некој твит за твојот сајт или некој познат блогер. Пробај такви канали.
Супер идеја, фала ти многу. Ке пробам и така. Екстра си, лајк лајк
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Не би ти препорачал да се рекламираш по такви медиуми на кои полека им изминува времето. На пример реално весник купуваат луѓе кои незнаат како да го користат интернетот(барем повеќето), што автоматски претставува фрлени пари. Околу рекламирање на телевизија исто така сум против од проста причина што рекламите се изгор, а со тие пари можеш МНОГУ повеќе да постигнеш преку рекламирање на други канали. Прво треба да размислиш како да ги привлечеш луѓето(награди, подароци и сл.), бидејќи тие моментално не гледаат никаков интерес да дојдат на твојата страна кога можат да кренат телефон и одма да побараат некој за помош.
Моја препорака ти е да напраиш флаери(со повеќе инфо за разлика од стикери) и стикери(само лого и ништо друго) и да ги фрлаш по влезови и трговски центри. Второ е ФБ, каде што 90% од македонците киснат и све дознаваат преку ФБ. Трето е да купиш мајсторски униформи кои ќе ги облечат девојки што ќе ги делат флаерите. Ова треба да биде интензивен и константен маркетинг со определен буџет на определено време.
Фала многу и на тебе, ќе го послушам советов
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
има начин внесот да е само кирилица, ако не можеш сам прашај ќе ти помогнат искусниве. Старите комјутерџии порано бевме строго латиница али модата е сега да биде кирилица а и реално многу подобро изгледа
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Интересна страна.Вакво нешто имаше во Швајцарија кога бев,и беше страшно развиено и посетено.Си пишуваш што ти треба и од таму во рок од 2-3 минути ти превзема фирма и лице кое што знае како да ја заврши работата.
за 15 минути ти доаѓа мајсторот.

Интересна ти е идејава навистина,само мислам дека ова ти е мал пазар и тука градежништвото не е развиено и економски сме слаби па да преправаме постојано и да бараме масјтори.
Второ 90% од народот сака муфте да му прават па тешко дека нешто ќе ти успее.
Дај бог да грешам ама тоа е реалноста.
Ако не се проба на глобално ниво,тука ништо
Знам дека е така, ама во Македонија нема ваква страна. Јас ја преземав идејата од Холандска страна, исто многу развиена. Многу им е јака на Холанците.
Се согласувам со тебе, ама ми се допаѓа идејава и се надевам дека ќе оди во позитивна насока.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
Интересна страна.Вакво нешто имаше во Швајцарија кога бев,и беше страшно развиено и посетено.Си пишуваш што ти треба и од таму во рок од 2-3 минути ти превзема фирма и лице кое што знае како да ја заврши работата.
за 15 минути ти доаѓа мајсторот.

Интересна ти е идејава навистина,само мислам дека ова ти е мал пазар и тука градежништвото не е развиено и економски сме слаби па да преправаме постојано и да бараме масјтори.
Второ 90% од народот сака муфте да му прават па тешко дека нешто ќе ти успее.
Дај бог да грешам ама тоа е реалноста.
Ако не се проба на глобално ниво,тука ништо
п.с. Имам иста страна во Македонија, Бугарија, Малта, Италија, Романија и сега преговарам за Грција. Истата ми е на тест во Холандија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
И јас давам глас на FB, ке си го рекламираш сајтот не фан пејџот. И може да селектираш таргет група по години, локација, интерест итн. И најдобрао може да си правиш мали експериментални кампање и по 2-3 дена и да видиш каков фидбек ке има.
Флаери по влезови е добра идеја или да оставиш флаери во железати и слични проадавници кои продаваат фрадежни, електрични и др. материјали. Таму врие од секакви мајстори.
Да, фб рекламирам, е сега флаери да направам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

elena27

Intern
28 февруари 2016
12
7
има начин внесот да е само кирилица, ако не можеш сам прашај ќе ти помогнат искусниве. Старите комјутерџии порано бевме строго латиница али модата е сега да биде кирилица а и реално многу подобро изгледа
Како да го направам само кирилица ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,774
Мислења
850,309
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно