1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Промоција на веб страна

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од elena27, 2 Март 2016.

1. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Здраво дечки,

Имам една веб страна, нова е, ја пуштив пред една недела.
    Првата реклама ми беше во Дневник, Вест и во Утрински весник.
    Имам и фб страна.
    Праќам емаилови по компании и потенцијални клиенти.
    Имате ли некој совет, што друго би можела да искористам за да ја зголемам посетуваноста и да придобија повеќе луѓе да се регистрираат ?
    Тука може да ја прегледате и да ми кажете мислење.
    http://www.remontmarket.mk/

Ви балгодарам

2. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,393
    6,503
    27 Март 2014
    Плати на фејсбук реклами. Доста добар маркетинг е ова, и добро доаѓа до МК корисниците .

3. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Да плаќам и на фб за реклами.
    Нешто друго? Не ми текнува ништо друго.
    Сакам и на ТВ на ја пуштам да врти ама за тоа ќе почекам.

4. krema

krema
    Professor

10,148
    9,760
    24 Јуни 2009
    Машко
    Флаери по паркинзите (под бришач) на добро посетените трговски центри!

5. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Добра идеја :D

6. edin.ademovic

edin.ademovic
    Gaining Experience

499
    282
    16 Февруари 2014
    Машко
    Статија не е ништо, она што секогаш е најдобра солуција е огласување на Пазар3 или поставување банер таму. Користи ја методата на the_maker и почни да си го презентираш производот на пазари каде тоа се зборува.
    Најди форуми за електричарство, поправка или сл. (тематиката на сајтот) и почнувај таму да постираш работи од самата веб страна. Почнувај сервисите да ги рекламираш од страната, а не самиот линк по форумите или таквите блогови.
    Добра работа е и да најдеш популарен твитерџија да пишува некој твит за твојот сајт или некој познат блогер. Пробај такви канали.

На elena27 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Can4sta

Can4sta
    Баниран/a

308
    333
    19 Јануари 2008
    Веке си направи промоција на ит.мк.;)
    Прашај го администраторот колку должиш за рекламирањето.

artweb, elena27, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,624
    4,566
    23 Јуни 2015
    Машко
    Не би ти препорачал да се рекламираш по такви медиуми на кои полека им изминува времето. На пример реално весник купуваат луѓе кои незнаат како да го користат интернетот(барем повеќето), што автоматски претставува фрлени пари. Околу рекламирање на телевизија исто така сум против од проста причина што рекламите се изгор, а со тие пари можеш МНОГУ повеќе да постигнеш преку рекламирање на други канали. Прво треба да размислиш како да ги привлечеш луѓето(награди, подароци и сл.), бидејќи тие моментално не гледаат никаков интерес да дојдат на твојата страна кога можат да кренат телефон и одма да побараат некој за помош.
    Моја препорака ти е да напраиш флаери(со повеќе инфо за разлика од стикери) и стикери(само лого и ништо друго) и да ги фрлаш по влезови и трговски центри. Второ е ФБ, каде што 90% од македонците киснат и све дознаваат преку ФБ. Трето е да купиш мајсторски униформи кои ќе ги облечат девојки што ќе ги делат флаерите. Ова треба да биде интензивен и константен маркетинг со определен буџет на определено време.

9. viktorce

viktorce
    Gaining Experience

362
    260
    13 Март 2015
    Машко
    Интересна страна.Вакво нешто имаше во Швајцарија кога бев,и беше страшно развиено и посетено.Си пишуваш што ти треба и од таму во рок од 2-3 минути ти превзема фирма и лице кое што знае како да ја заврши работата.
    за 15 минути ти доаѓа мајсторот.

Интересна ти е идејава навистина,само мислам дека ова ти е мал пазар и тука градежништвото не е развиено и економски сме слаби па да преправаме постојано и да бараме масјтори.
    Второ 90% од народот сака муфте да му прават па тешко дека нешто ќе ти успее.
    Дај бог да грешам ама тоа е реалноста.
    Ако не се проба на глобално ниво,тука ништо

10. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,644
    1,430
    27 Јануари 2011
    Машко
    И јас давам глас на FB, ке си го рекламираш сајтот не фан пејџот. И може да селектираш таргет група по години, локација, интерест итн. И најдобрао може да си правиш мали експериментални кампање и по 2-3 дена и да видиш каков фидбек ке има.
    Флаери по влезови е добра идеја или да оставиш флаери во железати и слични проадавници кои продаваат фрадежни, електрични и др. материјали. Таму врие од секакви мајстори.

11. Motherboard

Motherboard
    Gaining Experience

150
    189
    4 Септември 2015
    Машко
    Само едно нешто воведи правило за крилица и земи едитирај тоа што е пишано до сега во латиница. Мое мислење многу грдо излгеда... а за реклами ти е тоа денеска преку 90% од кориснииците на сите страни одат преку Facebook барај слични групи ако има нешто сподели таму :) И додај IT сектор се разбира да можи чоек рает да си огласи дека преинсталира компјутери со најновиот windows 10. :D

На tupacan и DrMTR им се допаѓа ова.
  12. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Супер идеја, фала ти многу. Ке пробам и така. Екстра си, лајк лајк

13. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Фала многу и на тебе, ќе го послушам советов

14. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,742
    5,710
    7 oктомври 2011
    kalfa
    има начин внесот да е само кирилица, ако не можеш сам прашај ќе ти помогнат искусниве. Старите комјутерџии порано бевме строго латиница али модата е сега да биде кирилица а и реално многу подобро изгледа

15. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Знам дека е така, ама во Македонија нема ваква страна. Јас ја преземав идејата од Холандска страна, исто многу развиена. Многу им е јака на Холанците.
    Се согласувам со тебе, ама ми се допаѓа идејава и се надевам дека ќе оди во позитивна насока.

16. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    п.с. Имам иста страна во Македонија, Бугарија, Малта, Италија, Романија и сега преговарам за Грција. Истата ми е на тест во Холандија.

На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elena27

elena27
    Intern

12
    7
    28 Февруари 2016
    Да, фб рекламирам, е сега флаери да направам

18. elena27

elena27
    Intern

12