• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Промена на waste ink pad кај Epson L805

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,238
4,455
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Време е на пролетно чистење на PC опрема.:) Меѓу другото земав да го подсредам и мојот L805, при што приметив дека резервоарчето за вишок боја (waste ink tank) е натопено скоро до последниот пад. Иако не покажува дека му треба сервис и ресет, промена на резервоарчето секако ќе треба. Една добра страна е што може да се сменат и само падови, по нашки филц.
Знам дека ова по нашиве продавници скоро е невозможно да се најде, значи опција е online нарачка. Но пред тоа би сакал да слушнам мислење од некој со искуство за евентуално DIY решение за падовите.

s-l500_580x.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Време е на пролетно чистење на PC опрема.:) Меѓу другото земав да го подсредам и мојот L805, при што приметив дека резервоарчето за вишок боја (waste ink tank) е натопено скоро до последниот пад. Иако не покажува дека му треба сервис и ресет, промена на резервоарчето секако ќе треба. Една добра страна е што може да се сменат и само падови, по нашки филц.
Знам дека ова по нашиве продавници скоро е невозможно да се најде, значи опција е online нарачка. Но пред тоа би сакал да слушнам мислење од некој со искуство за евентуално DIY решение за падовите.

Погледнете го атачментот 99699
Отиди кај некој кројач, или на женски пазар.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,238
4,455
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Отиди кај некој кројач, или на женски пазар.

Sent from Телефон using Tapatalk
Мислиш за филцот? Што ако земам некој со помала пропустливост, па ќе прелива назад. Не би експериментирал без поконкретни информации.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Мислиш за филцот? Што ако земам некој со помала пропустливост, па ќе прелива назад. Не би експериментирал без поконкретни информации.
Пробај бе па ти. Тоа е лепотата на експериментирањето. Стај до пола и контролирај често. Ете ќе дознаеме што филц или сличен материјал ќе го биде.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,734
Членови
29,489
Најнов член
******
На врв Дно