• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Promena na tekst vo <div> tag?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
Mi treba da napravam slednovo: dve html stranici kade sto

1. Vo prvata stranica na primer da imam edna tabela ili <div> primer so golemina 200x200 pikseli i vo nea da ima tekst.

2. Vo vtorata stranica da ima <textarea> vo koja ke mozam da pishuvam tekst e sega rabotava e slednava: Znaci koga pishuvam tekst vo vtorata stranica vo <textarea> i koga ke kliknam na "Submit" ili "Izmeni" kopceto, da se smene tekstot sto se naogja na prvata stranica vo tabelata ili vo <div> tagot.

Dali e mozno da se izvedi ova ili pak ne, nekoj ako znae da mi pomogne.

Mislam deka e potrebno da se krsti toj <div> tagot so nekoe ime za da se znae vo koj div tag ke se meni tekstot sto go pishuvam na vtorata strana. Toa e se sto razbrav kolku tolku :).
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
За тоа треба да користиш PHP а веројатно ќе ти треба и MySQL. Ти всушност сакаш да направиш на некој начин post script. Разгледај овде http://www.tizag.com/phpT/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,705
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно