• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

промена на стрелка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
како можам да ја променам стрелката на web страната да не биди обична туку некое мало сличе
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Mozes so css.

Pisuvas (cursor) vo css stajlot.I stavas edna od slednive vrednosti:

crosshair

default

e-resize

help

move

n-resize

ne-resize

nw-resize

pointer

s-resize

se-resize

sw-resize

text

w-resize

wait

all-scroll

col-resize

hand

no-drop

not-allowed

progress

row-resize

vertical-text

A mozes i tvoja:
url ("url")
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Во html тагот на страната ке пишеш :
<style type="text/css">
body {
cursor: edna vrednost od tie sto ti gi ponudiv;
}
</style>
и после затвараш html таг.

Разбра? :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Во html тагот на страната ке пишеш :
<style type="text/css">
body {
cursor: edna vrednost od tie sto ti gi ponudiv;
}
</style>
и после затвараш html таг.

Разбра? :)
еве го пишувам следново и стрелката уште е обична

<html>

<style type="text/css">
body {
cursor: hand
}
</style>
</html>
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Imas greska. kaj hand,treba na kraj da ima ; kako sto ti pisav,izmeni ja samo vrednosta,drugo ne.I vaka kursorot ti se menja samo vo Internet Explorer
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
а како да го напрам тоа некој пример можи да поставиш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,922
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно