1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Промена на јазик Debian GNU/Linux

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од riki_staff, 15 Април 2018.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  446
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Од вчера се мачам да променам јазик ама тешко некако,првпат користам Линух,уствари вчера зедов еден стар лаптоп да тепам време со Линух,само шо е на германски и не разбирам,би сакал бар на Англиски да биди,гиглав на нет и најдов некои постапки но не успеав да го сменам јазикот,сега пробав на усб имав исталирано виндовс 7 ултимејт шо го форматирав тој лаптоп шо си го користам се си почна исталацијата преку усб но кога дојде ред да одберам парцитипација ми пишуваше оти неможе бидејки не е фoрматирано со NTFC.
  Иначе тоа е точната верзија на Линох па некој ако има мислење нека пише.[​IMG]

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Е па во текот на инсталацијата на оперативниот систем ќе дојде редот за избор на ПАРТИЦИЈА и тука ќе си определиш каква ПАРТИЦИЈА сакаш. Инсталација на оперативен систем не е само Next, Next, Next и OК. Разгледај малку на Youtube, има милион видеа за инсталација на оперативни системи па ако заглавиш некаде прашај тука на форумот.
   
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  446
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Па имам пишано оти не ми дава да изберам партиција,односно стигнувам до партиција но не ми дозволува да ја одберам,наводно дали Усб-то или Хдд (ама мислам усб-то) требало да се форматира на NTFC,а од тоа усб веќе го имам форматирано претходниот лаптоп.

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 4. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Прати слика со грешката што ја јавува.
   
 5. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  избриши ги сите партиции, и ќе ти даде да форматираш. Најверојатно е со GPT дискот.
   
 6. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  446
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Значи еве до каде доагам,значи имам опција да ги избришам партициите ама дали после ке дозволи исталација,да не останам без никаков виндовс?
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,126
  9,737
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мораш да го форматираш дискот за да можеш да инсталираш windows.
  И нема да останеш без никаков виндовс, ќе си имаш нов-тазе после свежата инсталација. :)
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 8. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  446
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Фала Крема
  Еве почнува
  [​IMG]

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,126
  9,737
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не му се плаши ќе биде се како што треба. :hay:
   
Слични теми
 1. samoil
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,385
 2. bojan.hristovski
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  933
 3. B^nDIT
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,101
 4. hipo
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,470
 5. emet_
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,071
Вчитување...

Сподели

Вчитување...