• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Промена на графичка на лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Здраво. Имам лаптоп HP 530 со интегрирана "Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family" графичка. Сега ме интересира дали на мојот модел на лаптоп може да се стави друга појака графичка картица.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Единствено што можам да ти сугерирам, а не мора да има ефект, е да се обратиш по пат на mail кај производителот.
Во суштина, постојат матични плочи за лаптоп со соодветен графички интерфејс во кој се вградува графичка картичка, но тоа се (воглавно) модели без интегрирана графика.
Дали на твојата матична постои таков слот навистина немам поим - како што ти сугерирав, распрашај се кај производителот.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Интегрирана значи залепена на матичната. Купи лаптоп за да играш игрици? Ах да не се расправаме сега :) Земи нешто паметно работи :)
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
jas kolku sto znam za 530 e low end
chipset 945/965 gpu 950/x3100

mislam deka ne mozes da smenis gpu
ili da si zemes matrox i da imas dual displays (3, eden u laptop i dva posebni monitori) slicno
analog verzijata e ~140evra + ddv
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,600
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно