1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Промена на фонт за сајтот

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Dingo, 29 oктомври 2015.

 1. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Вака, не знам многу, но се надевам дека ќе ми помогнете.
  Имам сајт на wordpress и сакам моменталниот фонт (најверојатно arial, ако е стандарден) да го заменам со еден друг кој би го прикачил.
  Е сега прашањата ми се следни:
  1. каде, како и дали воопшто може да се прикачи фонт на сајтот
  2. и дали откако (ако воопшто може) ќе се прикачи фонтот, може да се направи автоматски да се промени секаде фонтот и да биде новиот, да не треба рачно јас на сите написи да го чепкам?
  Фала многу однапред
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Имам проблем.
  Прво го нема тој фонт што јас го барам баш. Второ јас користам претежно кирилица, а ова изгледа неподржува, па само латиничните фонтови (верзии) ги промени, барем сега кога тестирав нешто.
  Чаре?

  Иначе сакам Chevin Pro фонтот да го прикачам, бидејќи гледам дека има и кирилична подршка.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Последна промена: 29 oктомври 2015
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Само провери си дали имаат сите поддршка за тој фонт. На пример ако ти е респонзивна страната и очекуваш и трафик од мобилни уреди/таблети провери компатибилност со нив. Пример iPhone не ги поддржува сите фонтови, а ист резултат даваат и некои андроид телефони. Исто да ти напоменам и проверка на ерори при промена на фонт бидејќи има и теми кои што не поддржуваат.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сигурно? Гугл веб фонтс треба да функционираат на сите уреди и сите браусери
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  100% сум сигурен, имав повеќе вакви случаеви(пример проблем направи темата), а имав и случај каде што клиентот сам си избра гугл фонт но се појави проблем при преглед на страната со iPhone, iPad. Но пак ќе речам зависи од фонтот и од темата, мора да се пробува.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Добро де пола ред код ти е да напраиш ако го нема тој фонт да се замени со друг. :)
   
 10. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Ќе проверам. Фала на инфото.
   
Слични теми
 1. puler
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  3,421
 2. X - MaCeDoNiAn
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,858
 3. Dingo
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  581
Вчитување...

Сподели

Вчитување...