• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Промена на Chipset кулерот

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Последно време кулерот на ASUS A8N5X стана премногу бучен.
Кај можам да најдам замена за него?
Се надевам нешто како ова ќе можам да најдам, само не знам кој која фирма можам да се обратам за на пример нешто вакво: http://www.svc.com/zm-nb32k.html.
Во прилог ставам и слика од плочата
 

Атачменти

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Познат проблем со таа плоча. Има едни самолепливи кулери од Spire i CoolerMaster. Пробај со нив.
Инаку, ако ти пасува пасивниот кулер тоа ти е најдобра варијанта. Нема веќе да имаш проблеми со бучење...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Познат проблем со таа плоча. Има едни самолепливи кулери од Spire i CoolerMaster. Пробај со нив.
Инаку, ако ти пасува пасивниот кулер тоа ти е најдобра варијанта. Нема веќе да имаш проблеми со бучење...
Фала за одговорот. Дали имаш информација во која фирма е можно да се најдат вакви кулери?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
ОК. Ќе побарам утре. Се надевам ќе најдам и од статичните, пошто има место да се стави и таков. Фала уште еднаш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Фала на сите за советите. Конечно го заменив (зедов Spire, самолеплив).
Не ми се верува каква тортура сум издржувал, разликата во бучава е огромна.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Ako ti e bucen kulerot na znaci deka treba nov da kupis.Izvadi go,iscisti go,podmackaj go so maslo niskoviskozno( maslo so mala gustina koe mozes da go pobaras od nekoj sto ima masina za sienje).Jas imav MSI K8N Neo3-F so kuler na chipsetot i jas go resiv istiot problem i toa so maslo za gotvenje:D Probaj.Napravi nesto sam;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Ako ti e bucen kulerot na znaci deka treba nov da kupis.Izvadi go,iscisti go,podmackaj go so maslo niskoviskozno( maslo so mala gustina koe mozes da go pobaras od nekoj sto ima masina za sienje).Jas imav MSI K8N Neo3-F so kuler na chipsetot i jas go resiv istiot problem i toa so maslo za gotvenje:D Probaj.Napravi nesto sam;)
Фала за советот, можеби некогаш и тоа ќе го направам, но во случајов, подобро беше да дадам 250 ден, отколку да губам време(константно дефицитарно) со тоа.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ako ti e bucen kulerot na znaci deka treba nov da kupis.Izvadi go,iscisti go,podmackaj go so maslo niskoviskozno( maslo so mala gustina koe mozes da go pobaras od nekoj sto ima masina za sienje).Jas imav MSI K8N Neo3-F so kuler na chipsetot i jas go resiv istiot problem i toa so maslo za gotvenje:D Probaj.Napravi nesto sam;)
Со масло од машина за шиење не знам. Немам искуство со ова.
Ама со масло за готвење? :isplashen:
Не сум пробал на кулер ама од претходни слични искуства, маслото за готвење е out of option. Не би препорачал ваква опција. При допир со прашина и со тек на време станува лепливо. При чистење на кулерите јас користам WD-40 за подмачкување, чистење и заштита. Го има во разни пакувања и не е скап. :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
WD-40 е одвијач и воопшто не е добар за подмачкување. Брзо се суши, а кога ќе се исуши цела прљавштина и прашина ги прави како песок. Го золемува триењето, а тоа прави вибрации и го намалува обртот. Тоа се манифестира со голема бучава од малите кулерчиња и послабо ладење.

Зејтин, имам употребено во една ситуација, но како привремено решение. Функционира, но не би се потпрел на долгорочно, затоа што како што кажа AMD-фан за кратко време ќе се згусне и заедно со прашината ќе се претвори во лепак. Тоа ќе го намали обртот на вентилаторот, а можно е и скроз да го закочи.

Најдобро кое може да се најде кај нас, дефинитивно е машинско масло(тоа од машината за шиење).

Има и една маст, како паста, бела, која е уште подобра од машинско масло. Но, кај нас не може да се најде.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Јас еден кулер од напојување подмачкав со обично уље за кола и еве го веќе 2 месеца работи добро и уште не се пожалиле...:))
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако е full synthetic сигурно нема да ти се пожалат во скоро време. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,038
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно