1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Project Treble

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од Enquito, 16 Април 2018.

 1. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,142
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Како што сите знаеме во секојдневната ’војна’ иос вс. андроид, најголема замерка на иос корисниците беше, достапноста на новата надградба на ОС секоја година за последните неколку уреди, додека Андроидите чекаат и по неколку месеци. Ова се должи најмногу на фактот што ОЕМ производителите требаат рачно да го приспособат основниот ОС (АОСП) да работи на сите нивни уреди, односно комуникацијата се одвива преку т.н Hardware Abstraction Layer (HAL), а под него е Линукс Кернелот. Ова е најголема причина за каснењето на надградбите, софтверот мора да се компајлира зависно од специфичниот хардвер, затоа кастом Ромовите имаат по некој баг, или полоша камера и слично.

  Но ова е до Ноугат верзијата, од оваа година сите телефони кои се шипаат со Орео оут-оф-тхе бокс ќе имаат посебна партиција Vendor која ќе го содржи целиот овој low level hardware code, независна од АОСП кодот кој го одржува Гоогле. Ова ја олеснува работата на ОЕМ и производителите на чиповите како Куалком.

  Што значи ова ин тхе реал ворлд, па не многу, ОЕМите имаат свој кориснички интерфејс (HIDL) како на пример Samsung Experience, EMUI, MIUI и слично, кое имаат свои компонененти, како различно мени за нотификации, различно мени за нагоувањата, различни феатурес од сток ромот на гоогле (АОСП), па така за визуелни промени треба да почекате тие самите да го апдејтираат ромот, на пример, Samsung Experience 9.0 или 10.0, ЕМИУ 9.0, МИУИ 10.0 и слично, но промените ундер тхе хоод би требале да бидат побрзи.

  Што значи ова за кастом РОМ заедницата на ХДА?
  Технички доколку имате висока верзија на Линукс Кернел како 4.4 (кој е бај тхе вај продолжен од 2 на 6 години лонг терм супорт) ова е возможно но треба да имате испратено барање за отклучување на боотлоадерот од ОЕМ производителот како Самсунг, ЛГ, Хуавеи, Шаоми итн.

  Се надевам ова беше поучна тема.
   
  На The Geek Boy, Викса, Oktar и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,241
  13 Јануари 2014
  Машко
  За custom ROM заедницата ова значи премногу. Било кој телефон кој поддржува Project Treble (а сите кои доаѓаат со Oreo out of the box, како што кажа, мора да поддржуваат), ќе може да вози без проблем AOSP ROM со минимални модификации, за разлика од досегашната ситуација кај што требаа сериозни приспособувања. Чист пример е фактот што Samsung S9 и S9+ работеа со AOSP десетина дена откако излегоа во продажба. Јас би очекувал stable ROM-ови да излезат за нив во наредниве месец дена, и чисто за споредба, за S8 уште нема ни полу-функционален AOSP ROM.
   
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,142
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Еве некои телефони кои добија подршка за Проџект Требле, што официјално, што неофицијално. Хуавеи отворено ја подржа оваа иницијатива и сите телефони што ќе добијат Орео упдејт ќе имаат и подршка со Вендор партиција. Еве пример за П8 Лите (2017) доста популарен тел кај нас.
  Huawei P8 Lite 2017/Honor 8 Lite Android Oreo update brings Project Treble support
  Хиаоми уреди се доста популарни, па така имаат голема девелопер заедница, која успеа да овозможи подршка. Еве пример за Ми 5
  Xiaomi Mi 5 receives Project Treble compatibility unofficially
  Како и за Редми 3/3Х
  [LAND][NIGHTLY][OREO][Treble][8.1.0_r20]XPerience 12.1.0
  И за Редми Ноте 4/4Х
  Developer Brings Full Project Treble Compatibility to the Xiaomi Redmi Note 4
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Phenomen

  Project Cars

  Phenomen, 19 Јули 2012, Во форумот: PC
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  5,273
 2. theMAD
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  537
 3. Bozter
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  997
 4. Eva Molotow
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,908
 5. Fatal1ty_
  Одговори:
  47
  Прегледи:
  3,760
Вчитување...

Сподели

Вчитување...