1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Project [K] NZXT s340 (Work Log)

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Fatal1ty_, 7 Август 2018.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Видеото го сјебав на export изгледа. Имам скилс за видео едит -1.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Поздрав дечки мал update, штотуку ми прстигна пратката од mdpc-x.
  DSC_0418.jpg
  Од каде што пазарив се што ми требаше за cable managment Самиот sleeving кој ќе биде во црно бела варијанта, термлана гума, држачи, поп-нитни како и алат за вадење конектор кој го добиваш брендиран со своето име... ептен кул!
  DSC_0412.jpg

  Со сето ова сакам да покажам дека на проектот сум посветен целосно и во истиот уложувам без лимит.
  Се гледаме наскоро...на пола сум од работата, лимот е однесен на пескарање и пластифицирање (електростатско фарбање) и истиот треба да биде готов до крајот на неделава. Другата недела највероватно ќе започнам со скопување, а до тогаш ќе се позанимава со „облакање“ на каблите во куќиштето, кое ќе биде проследено со слики секако.
   
  vukasin, Nikola Sone, Molec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,080
  2,861
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,046
  4,122
  4 ноември 2013
  Машко
 5. dr.doom

  dr.doom
  Intern

  38
  38
  19 Мај 2018
  Машко
  3d Artist
  Ептен не држиш во неизвесност......едно време си помислив си заборавил на темата и преоктот ама згрешив.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не ве држам во незивестност што ве интересира прашајте... :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  8,350
  7,971
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кога кафана? :D
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Што се однесува до мене уште утре..
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Почнав со „сливување“ и морав да прекинам, хитно ми ѕвонеа на скајп некој bug морав да го фиксам и оставив се, а уште 2 кабли ми останаа од CPU конекторот.
  20181029_201821.jpg
   
  vukasin, krema и на bxxxn им се допаѓа ова.
 10. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  133
  187
  9 Јуни 2015
  Машко
  Свака ти част за проектот друже :)


  ОФФ : Сигурно си грешка за дупчалката дека ја имаше во Бриколаж , никогаш немало INGCO таму .
  Цената е 1800 Денари мислам , ја има во ЕФТИНИЈА и во НЕКСИО :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dr.doom

  dr.doom
  Intern

  38
  38
  19 Мај 2018
  Машко
  3d Artist
  Баш сеа гледав видео како иде ова со сливувањето, малце заебано изгледа али сепак браво.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  не е тешко така изгледа. Ако имаш комплетен алат лесно е, само да ги исечеш колку што треба, да не ти биде кратко, другото е уметност :)
   
  vukasin, Tajson и на krema им се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Work in progress.. овие кабливе имаат некои кондензатори јебем ли ги ми одземаат време... 20181102_192926.jpeg
   
  vukasin, spiritBreaker, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Штотуку го земав куќиштето од фарбање. Изгледа брутално добро. Пескарано и пластифициарно со рељефен финиш. Испадна баш како што сакав. Сите делови од лим (и оние внатрешните црните) се префрабани за се да биде исто...
  На предниот капак го има логото со димензија 60х60мм на средина со позадинско осветлување. Тоа изгледа вака:
  20181103_150118.jpg
  И една од друг агол да се види поубаво:
  20181103_150304.jpg
  Позадинскиот ргб дисплеј не ми е стигнат уште, додека го чекам едно еве како ќе изгледа со светло (ова е само со една сјаличка, таква најдов, на оргиналот ќе биде подеднакво осветлено на сите страни):
  20181103_150611.jpg
  20181103_1506069.jpg
  Грилот што ќе дојде на задна страна кај што го сечев претходно изгледа вака и е најбруталниот елемент, Иначе направен од 2мм алуминиум:
  20181103_151702.jpg
  Горниот капак ќе има плексиглас на кој ќе има еден 140мм фен:
  20181103_151757.jpg
  И уште некоја слика од која се гледа добро сработената работа:
  20181103_151723.jpg
  20181103_151837.jpg
   
  На omegaRED, Costigan_Jr, Dave1 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,080
  2,861
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Некако ко рапава површина ми изгледа.. СУм имал проблем со такви површини кога ке дојде на ред за чистење на прашината со некоја крпа. Али со некоја дувалка сум немал проблеми .
  Патем за логото К препорачувам да ставеш некој плексиглас од екран за да се урамонотеже светлината подеднакво.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ДА рапава е, намерно ја направив таква ми изгелда по рич! иначе си имам компресор и само со него си чистам компјутери така да мислам дека нема да имам проблем :)
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,080
  2,861
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  То и сакав да кажам , не е погодно за со крпа да се поминува низ површината туку со компресор само . АЛи штом веќе имаш тоа е плус за тебе .
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. vukasin

  vukasin
  Gaining Experience

  149
  75
  31 Јануари 2011
  Одлично респект!
  Него ај кажи некои технички информации.
  Во што ти се правени цртежите? Ти ли ги правеше? Кај го сечеше плексигласот? Колку те чинеше? Кај го сечеше лимот? Колку те чинеше? Кај го фарбаше? Колку те чинеше?

  И дали може да ги споделиш цртежите со нас, мене ми фати око тој грилот, би сакал да го направам али не знам да работам ни еден 2д програм :)
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фала ти!
  Имаш право можда треба да споделам вакви информации, ќе му бидат од корист на некој.

  Во што ти се правени цртежите? Ти ли ги правеше?
  -
  Цртежите се правено во AutoCAD, јас ги направив еднаш но испадна дека сум направил грешки во пресметки и ги згрешив, немав простор за уште една грешка, па вториот пат ми ги правеше една познаничка од Ниш која направи одлична работа Поздрав до Маја! Искуство Прекрасно

  Кај го сечеше плексигласот? Колку те чинеше?
  Плексигласот го сечев во ЕлектроНеон кај нив потребен ти е материјал во .cdr формат, а истиот ме чинеше 20е (пошто направив еднаш грешка ме чинеше дупло!). Искуство Просечно

  Кај го сечеше лимот? Колку те чинеше?
  Лимот го сечев во Раде Кончар. Они беа единствени кои се нафатија да сечат мала количина и на нерамни (закривени) делови. Сите сечат само големи површини цели табли и исклучиво рамни табли без кривини и испакантини. Материјалот треба да ти биде во .dwg формат, а ме чинеше 1000ден. Искуство Извонредно

  Кај го фарбаше? Колку те чинеше?

  Пескарањето и фарбањето ми го направија Златна Рака. И истот задоволство ме чинеше 30е. Искуство Под просечно (не се јавија да ми кажат дека ми се готови и пристапот кон странките и не им е баш најдобар), али работата ја завршија Одлично.

  Цртежи може да добије кој сака, по завршувањето на проектот. Нека ми пише порака со што конкретно сака и ќе добие.

  Поздрав, за други прашања стојам на располагање.
   
  На StalkeR, Costigan_Jr, Dave1 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 20. vukasin

  vukasin
  Gaining Experience

  149
  75
  31 Јануари 2011
  Ти благодарам за информациите, се надевам и на други ќе им се најдат...
   
  Fatal1ty_, freeman и на Molec им се допаѓа ова.
 21. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,366
  2,131
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Мене :) да заврши Калчо со проектов, да поднаучам од неговите искуства, па ќе отворам тема за изработка на куќаре од 0.
   
  На Nikola Sone и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фаза Склопување и нитување!

  Денес го почнав склопувањето, костурот е готов!
  Слики во продолжение:
  20181108_172235.jpg

  20181108_185424.1jpg.jpg
  20181108_185413.jpg

  20181108_185403.jpg

  20181108_185341.jpg
  20181108_185531.jpg
   
  На omegaRED, NikacXMKD, Molec и уште 5 други им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,098
  23,624
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  [​IMG]

  Повеќе слики во наредниот пероод
   
  На architect, stefan166, bLaCk AnArChY и уште 13 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. lakimens
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  810
 2. Happy
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,348
 3. Alucard
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  513
 4. sumi
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,975
 5. PC_GAMER
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  733
Вчитување...

Сподели

Вчитување...