1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Project [K] NZXT s340 (Work Log)

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Fatal1ty_, 7 Август 2018.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Поздрав екипо, пред некое време од @borcep купив куќиште NZXT s340, кое во моментот не ми беше потребно и нема претстава што ќе правам со него.
    Одкако го купив сватив дека тоа е куќиште какво што сакам минималистички дизајн со одличен простор за каблирање, но проблем беше тоа што е бело, а јас нешто не сакам бели куќишта, поготово не шајн!
    Ми дојде идеа да си поиграм со него и да го модувам како како што јас сакам! Се фатив со работа. Мерење, премерување цртање, дизајнирање за конечно да го добијам точно она што сакам да го направам од кучиштето. Па решив целата работа да ја споделам со вас на форумов. Проктот ќе се вика K (првата бука од мојот nickname калчо).
    Предвидено е истиот да го работам неколку месеци со оглед на тоа што сум зафатен со работа и со тоа што голем дел од стварите кои ќе ми бидат потребни за проектот ќе треба да ги чекам онлајн. Јас не се брзам воопшто, а за се што ќе работам ќе споделувам слики и видеа. Во темава можеме да дискутираме за се поврзано со проектот.

naslovna.jpg

Од хардвер сеуште не знам што ќе има внатре (деловите ќе ги купувам постепено) и знам дека најголемиот дел ќе биде од НЕКСИО. Она што е сигурно дека ќе се монира е графичката NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB која е нова и не планирам да ја менувам, се останато ќе биде ново.

Доколку сакате први да дознаете како напредува проектот претплатете се на темава

На Astraion, tomi, AleksandarCaki и уште 30 други им се допаѓа ова.
  2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Како што веќе напомена куќиштето е половно и јас сум втор или можеби и трет сопственик, па затоа има и треги на користење, белата боја на одредени места е оштетена а фалат делчиња и штрафчиња.
    Неколку слики од кучиштето пред да почнам било какви работи над него (ова за споредба со конечниот резултат).
    3.jpg

15.jpg

2.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 10.jpg 13.jpg 14.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg

Следна фаза е расклопување и спремање за сечење на метал и фарбање во црна мат боја со детали од рељефен брусен метал!

На gOJDO, tomi, HardCorec и уште 8 други им се допаѓа ова.
  3. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,074
    3,479
    23 Јуни 2015
    Машко
    Првиот сопственик мислам дека сум јас...ајде да видиме што ќе испадне :) Со среќа

На borcep и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Фаза #1 Расклопување и спремање за сечење ;)

20180811_161343.jpg

Исцепкано и спремно за во џак
    DSC_0600.jpg

На Викса, gOJDO, tomi и уште 10 други им се допаѓа ова.
  5. koki

koki
    Gaining Experience

244
    119
    3 Март 2010
    Поддршак и од мене... едвај чекам да видам што ќе испадне

btw и фотките ти се супер

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Ајде да се вратиме на темава да не речете го заборави проектот.
    Проктот не е заборавен, туку периодов бев малку зафатен со секојдневни обврски како и со одбирање на хардвер за проектов, кој конечно го комплетирав.
    Ми остана само напојување и кулери за куќиште како и расвета, тоа се лесно решливи работи.
    Значи конфигурацијата ќе биде:

1. Графичка NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB
    2. Матична AsRock Fatal1ty B450 Gaming K4
    3. Процесор AMD RYZEN 2600x 3.6 GHz
    4. Сторејџ ssd Samsung 970 EVO 500GB m.2 и Постоечкиот харддиск од моменталниот компјутер
    5. Меморија G SKILL SNIPER 2.16GB 3.0 GHz

Исто така сакам да напоменам дека наидов на привот проблем, материјалот за плексигласот што требаше да се сече беше лош а јас претходно не го проверив и целиот материјал две плочи ги упропастив и не се употребливи. Сеа се обидувам сето тоа да го поправам па повторно да сечам. Втора шанса.

Во продолжение и некоја слика од компонентите:
    DSC_0355.jpg
    DSC_0360.jpg
    DSC_0386.jpg
    DSC_0387.jpg

DSC_03731.jpg
    DSC_0369.jpg

На Lokvan, Astraion, esquimaux и уште 17 други им се допаѓа ова.
  7. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

793
    911
    11 Март 2011
    Инаку замена за плексиглас има интересна опција, Јаца Инженеринг калат стакло (кај Дрводекор се). Бираш стакло и димензија, го сечат, го калат и си го решил капакот за навек (гребаници и слично).

Јаца Инженеринг

Инаку немам врска со нив, случајно ги открив кога ми се скрши стакло од туш кабина. Бидејќи не се ИТ фирма веројатно е ОК да се постира линк. Ако грешам, избришете, разбира се.

Единствен нузефект од калењето е цена

калено стакло = обично стакло х 4

На StalkeR и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Сум слушнал за опцијата но некако скапо ми испаѓа. Плексигласот со сите обработки топтан ми е 20е, е мене ќе ме кошта 40е пошто треба да купам уште еднаш плексиглас и се од почеток..

Фала ти за инфо нека стои линкот како информација за некој друг ако му треба.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

793
    911
    11 Март 2011
    Инаку баш ме заитересира колку ме чинеше и најдов некои белешки. Излегува околу 10 е/м2 за обично и 40 е/м2 за калено. Ова е за најобично проѕирно стакло, оние со рељеф и бои беа поскапи.

10. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

580
    1,352
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    Мене ме фати 700 денари за калење и сечење дупки во јаца, за страничен панел на Corsair Air 540. 4мм дебелина парсол сиво.

На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Фала ви за информациите, го знам калењето на стакло и изгледа кул, али кај мене не одговора пошто е многу потешко од плексито а тоа ќе ми предизвика дополнителен проблем (читај виткање на лим, поголеми штрефови за да го држи и сл.)

12. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,370
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Кои димензии ти се потребни за плексиглас? Имам некои така поголеми парчиња, само се перфорирани, како полумат доаѓаат. Извадени од монитори 19/22", едно време сакав јас да правам за мене, али јебига не напраив и така ми стојат.

13. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
  14. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,370
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Дебелина 2мм, должина 52цм, ширина 30,5цм.

Прикачени датотеки:

15. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Ти благодарам но тенок ми е. 3мм ќе биде страница и капак.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,633
    6,370
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Имам и од 7мм ако ти брка работа, мада голема е разликата од 3 до 7...

17. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

80
    133
    5 Јули 2016
    Кога ќе ја извадиш ван контекст реченицава.

На Avid, martin17, Lokvan и уште 4 други им се допаѓа ова.
  18. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,386
    2,645
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Јас прочитав јајца наместо јаца хахахах

martin17, NERD., Draynor и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Фаза #2
    После еден не успешен обид со плексигласот, втор пат е како што треба.
    Пристигна плексигласот за целото куќиште и накратко ќе објаснам каде се ќе има плекси:

DSC_0389.jpg

Наместо метална страница со прозор, ќе биде целата страница од плексиглас 3мм (како кај поновиот модел на nzxt s340). Можно на него да биде и изгравирани логоата од сите компоненти што ги имам али тоа сеуште не сум се решли дали ќе го правам.

Потоа горниот капак ќе биде отсечен и на негово место ќе стои плексиглас 3мм со исечена дупка за 140мм-ски фен.
    DSC_0394.jpg

Ќе иде црн backplate за графичка на кој ќе иде логото кое е од бел плексиглас и двете се со дебелина 3мм. Од логото имам 3 комада со димензии 3цм х 3цм, другите две ќе им најдам место.
    DSC_0400а.jpg
    DSC_0403а.jpg

Предниот капак ќе остане лим на кој исто така ќе го исечам логото на средина и истиот ќе биде обработен со ефект на брусен алуминиум со нежен релеф на допир, таков ќе биде и горниот капак (она што ќе остане помеѓу плексигласот) како и оној украсниот дел што крие кабли во внатре.
    Позади логото на предниот капак ќе има backlight за кој ќе користам RGB (ќе ви откријам подоца зошто баш RGB), а ќе биде со ice white плексиглас.

Следната фаза ќе биде сечењето и обработката на металните делови.

На Sonic.01, toplel, goce03 и уште 6 други им се допаѓа ова.
  20. dr.doom

dr.doom
    Intern

32
    32
    19 Мај 2018
    Машко
    3d Artist
    Го имам истово куќаре искрено едвај чекам да видам во што ќе го претвориш :) гуд лак !

21. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,407
    2,099
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Браво за проектот @Fatal1ty_ , ќе те пратам обавезно.
    Малце офтопик ама морам да те прашам за INGCO безжичната дупчалка.
    Дали си задоволен од неа и дали би ја препорачал? Си ја пробал на кола досега?

22. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Дупчалката е измучена ептен. на кола не е пробана, но секојдневно е работена низ домашни работи, дупчење, штрафење за се што треба низ дома.
    Местев гипс картони низ цела куќа, издржа се освен битовите кои се јадат. За парите (мислам дека беше околу 3000 ден во бриколаж) и ја имам околу 2 години супер е ја препорачувам. Батеријата издржува сосема доволно за да завршиш работа.

Со него ги избушив сите нитни на куќиштето

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Kiken

Kiken
    Intern

37
    8
    24 Март 2011
    Ingco е супер бренд за цената за која се продава мислам дека Евтинија добар бренд носи на пазаров. Се разбира во сооднос цена/перформанси.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

24. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,370
    20,920
    28 Февруари 2008
    Машко
    Денеска имав мала задача, а тоа е да ја исечам мрежата за кулерот кој иде на задна страна. Решив да го правам рачно бидејќи не е битно да биде прецизно исечено бидејќи над него ќе дојде custom grill кој ќе ги покрие сите нерамнин и нема воопто да се гледаат. (Како за левак супер ги исеков :) )
    20181013_102920.jpg

Одкао е исечено и финиширано со турпија.
    20181013_112221.jpg

И секако еден tImelaps од процесот на сечење:

View: https://youtu.be/2506ku9Np0k

borcep, krema и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  25. Avid

Avid
    Unstoppable

2,562
    3,409
    21 Јануари 2009
    ти тргна со сечењево, и на видеово си му ебал мамата :D

Слични теми
  1. lakimens
    Одговори:
    4
    Прегледи: