1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Project Cars

Дискусија во форумот 'PC' започната од Phenomen, 19 Јули 2012.

 1. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Играва е insane, уште е во pre-alpha и се плаќа, баш ми е жал што неможам да ја купам.
  Погледнете и вие:

  Играта користи енџин од NFS Shift 2 Unleashed, секако со огромни подобрувања, DX11, теселација, нови мапи, нови автомобили, формули и слично.
   
  Molec, prichina и на zorandesign им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,198
  25,523
  4 Септември 2008
  Осветлувањето е многу добро, а гледам и физиката не е лоша.

  Сепак, се чека денот кога ќе ја направат Grand Tourismo за PC :(

  Nothing comes close...

   
  На Iceman_ и Molec им се допаѓа ова.
 3. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Од каде знаеш дека Gran* Turismo 6 ќе може да се игра на PC ?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,198
  25,523
  4 Септември 2008
  Не знам, посакувам, незнам зошто до сега не направија ниедна верзија за PC....
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Мене оваа Gran Turismo ми изгледа ептен глупо, и вртењето е МНОГУ нереално. А ако вртењето не чини на игра со коли, епа плукни и на играта и на тие што ја направиле.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,198
  25,523
  4 Септември 2008
  Facepalm.jpg GT серијалот е најреалниот во историјата на трките со коли.....
   
 7. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Why not Facepalm.png? Поубав квалитет ќе има :p


  Еве отвори гледај го видеото од 2:30 , ни тркала се гледаат ни ништо, дали камерата ја прават да изгледа глупо, дали навистина е глупа одлучи ти.
   
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,389
  948
  8 Декември 2009
 9. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Најмногу од се ме иритира кога вртењето на камерата е врзано со правецот на автомобилот без никакво временска толеранција на реакцијата на самата камера. Ако некој некогаш возел Sports Car GT знае што е добра камера во возачка симулација.

  Навистина неверојатна графика. Моделите се прекрасно моделирани.
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И звукот на формулата е секоја чест. Стварно добра симулација во секој поглед, изгледа се користени реални футиџи за околината ако не се лажам? Само добро имплементирано, во слоеви, не како оние од крај на 90ти ако ви текнува, со користени фотографии шлапната како цела позадина :) за атмосфера, факинг лол беа.
   
 11. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,707
  2,003
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Океј е работат ама до кога?


  Играва плаче за custom cocpit со 42" TV :rolleyes:.
   
 12. m@rT1n

  [email protected]
  Intern

  30
  19
  3 Април 2009
  Уште една добра симулација е Assetto Corsa, еве ги двете споредени.

   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,957
  4,665
  8 Април 2011
  Машко
  Играва е лудило ја пратам одамна и одвај чекам да излезе.Графиката е феноменална, видетеги дрвјата само и патот, ти се чини дека не е игра.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=5Q3D3AGjzi0#t=67
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  Има ли некој пас од алфа рилисот? Го земав ама не можам да се регистрирам и да купам тул пак.
   
 15. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,707
  2,003
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Во комбинација со Oculus Rift

  ...amaizing
   
 16. Iceman_

  Iceman_
  Intern

  9
  5
  5 ноември 2014
  Машко
  Изгледа ветувачки како што можев да ги рагледам имформациите за играва, има време до март 17 ;)
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Како ви се свиѓа играва? Малце чудна физика има на моменти, онака на моменти е скроз најзакон, на моменти малце аркадни моменти има...пример удар од страна некако bounce праи безвезе колата...а на трака, океј се понаша...шо знам, чудна е малце...некој склоп на симулација, аркадна.....а, глеав за воланче делува као да е перфектна...а највероватно совршено ќе делува со VR наочари. Графиката е речиси совршена, ептен забегале и обрнале внимание на моделите.
   
 18. cele_x

  cele_x
  Gaining Experience

  347
  478
  2 Септември 2012
  Машко
  И јас почнав да ја играм играва и како за почеток истото мислење и јас го имам,генерално е стварно добра. Ај ќе видам понатаму како ке се покаже,пошто гледам дека има доста опции играва.. па ќе пишам...
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,128
  1,114
  2 Август 2009
  Ме натеравте да ја симнам, ќе ја пробам сеа.
   
 20. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Играва ме буни цело време, дали е симулација или е као симулација? Ако има сетап на колата незначи дека е симулација. По видеата некако ми делува повеќе као аркада, башка невидов некој да пушти видео со делот за сетап на колите. Целе-Х пошто ја имаш, ај кажи како ти се чини во споредба со Асето Корса, рФактор, СимБин серијалот кои се симулации признати од возачки кругови.
   
 21. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,925
  5 Јули 2013
  Asseto Corsa е далеку подобра во поглед на физиката. Каска во поглед на графиката.

  rFactor не сум ја играл многу, но според многумина е најдобра симулација.

  SimBin ги имаат GTR, GTR2, GTR Evolution итн и се наследници на Sports Car GT и донекаде го влечат истиот физички енџин од тоа време кој според мене беше совршен во поглед на игривост(иако GTR е според многумина најблиску до симулација од SimBin). GTR Evolution е најигрива и ако сакаш можеш доста да ја надоградиш графички со ENB mod + texture pack + track pack + car pack итн.

  Според мене оптимален избор е AC, спушти ја со Dream Pack и уживај во ласерски скениран Nurburgring + Nismo ;)
   
 22. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,247
  304
  26 Јануари 2012
  Asseto Corsa e arkadna igra ni odaleku simulacija po ova sto imam citano i gledano, licno ja nemam igrano.
  Project Car e simulacija i bez volan ke bide tesko za igrajne, eve sporedba so realna kola :)

  View: https://www.youtube.com/watch?v=4Jc51w_VCzE

  Gran Turismo 5 vo momentov e najdobroto nesto izmegu simulacija i arkadna igra poveke simulacija
   
 23. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,925
  5 Јули 2013
  Како можеш да кажеш нешто што го немаш проверено? Јас ги имам проверено сите постоечки игри со возење и се задржав на AC. Project Cars не е лоша исто така. Предлог мој е да се пробаат и двете па да се одлучи, секој индивидуално. AC со сите исклучени асистенции при возење е невозможно да се игра со тастатура. Зошто погобу некој би скенирал патека со ласер, ако не планира да ги употреби податоците за симулација? PC го нема тоа.
   
 24. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  786
  402
  29 Јануари 2009
  @ ileste Друже дај и шанса на Assetto Corsa ако сакаш симулации, мислењето ти е многу погрешно но верувам дека ќе го смениш од кога ќе свртиш некој круг. Јас возам Live for speed едно 7-8 години и пред некое време решив да и дадам шанса на AC и не згрешив, плус деновиве ја имаше на стим на попуст па и си ја земав.

  Што се однесува до Project CARS, ја ставив да се симнува ќе ја пробам, гледам многу поделени мислења по интернетов, се надевам нема да разочара физиката бијдеќи изгледа перверзно добро.
   
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,510
  15 Јануари 2011
  Машко
  Што вели интернетот, Asseto Corsa > Project Cars во физика и управување, PC>AC во графика?
   
Слични теми
 1. Demonce14
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,258
 2. PilGriM
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  3,384
Вчитување...

Сподели

Вчитување...