1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Project Cars

Дискусија во форумот 'PC' започната од Phenomen, 19 Јули 2012.

1. Phenomen

Phenomen
    Баниран/a

898
    411
    6 Декември 2011
    Машко
    Играва е insane, уште е во pre-alpha и се плаќа, баш ми е жал што неможам да ја купам.
    Погледнете и вие:

Играта користи енџин од NFS Shift 2 Unleashed, секако со огромни подобрувања, DX11, теселација, нови мапи, нови автомобили, формули и слично.

Molec, prichina и на zorandesign им се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

25,198
    25,523
    4 Септември 2008
    Осветлувањето е многу добро, а гледам и физиката не е лоша.

Сепак, се чека денот кога ќе ја направат Grand Tourismo за PC :(

Nothing comes close...

На Iceman_ и Molec им се допаѓа ова.
  3. Phenomen

Phenomen
    Баниран/a

898
    411
    6 Декември 2011
    Машко
    Од каде знаеш дека Gran* Turismo 6 ќе може да се игра на PC ?

4. psyside

psyside
    Rising Star

25,198
    25,523
    4 Септември 2008
    Не знам, посакувам, незнам зошто до сега не направија ниедна верзија за PC....

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Phenomen

Phenomen
    Баниран/a

898
    411
    6 Декември 2011
    Машко
    Мене оваа Gran Turismo ми изгледа ептен глупо, и вртењето е МНОГУ нереално. А ако вртењето не чини на игра со коли, епа плукни и на играта и на тие што ја направиле.

6. psyside

psyside
    Rising Star

25,198
    25,523
    4 Септември 2008
    Facepalm.jpg GT серијалот е најреалниот во историјата на трките со коли.....

7. Phenomen

Phenomen
    Баниран/a

898
    411
    6 Декември 2011
    Машко
    Why not Facepalm.png? Поубав квалитет ќе има :p

Еве отвори гледај го видеото од 2:30 , ни тркала се гледаат ни ништо, дали камерата ја прават да изгледа глупо, дали навистина е глупа одлучи ти.

8. Cika

Cika
    V.I.P

2,389
    948
    8 Декември 2009
  9. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    672
    6 Јуни 2007
    Најмногу од се ме иритира кога вртењето на камерата е врзано со правецот на автомобилот без никакво временска толеранција на реакцијата на самата камера. Ако некој некогаш возел Sports Car GT знае што е добра камера во возачка симулација.

Навистина неверојатна графика. Моделите се прекрасно моделирани.

10. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    И звукот на формулата е секоја чест. Стварно добра симулација во секој поглед, изгледа се користени реални футиџи за околината ако не се лажам? Само добро имплементирано, во слоеви, не како оние од крај на 90ти ако ви текнува, со користени фотографии шлапната како цела позадина :) за атмосфера, факинг лол беа.

11. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,707
    2,003
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Океј е работат ама до кога?

Играва плаче за custom cocpit со 42" TV :rolleyes:.

12. m@rT1n

[email protected]
    Intern

30
    19
    3 Април 2009
    Уште една добра симулација е Assetto Corsa, еве ги двете споредени.

13. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,957
    4,665
    8 Април 2011
    Машко
    Играва е лудило ја пратам одамна и одвај чекам да излезе.Графиката е феноменална, видетеги дрвјата само и патот, ти се чини дека не е игра.

View: https://www.youtube.com/watch?v=5Q3D3AGjzi0#t=67

14. gokica

gokica
    Модератор

8,397
    10,188
    13 Јуни 2009
    Има ли некој пас од алфа рилисот? Го земав ама не можам да се регистрирам и да купам тул пак.

15. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,707
    2,003
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Во комбинација со Oculus Rift

...amaizing

16. Iceman_

Iceman_
    Intern

9
    5
    5 ноември 2014
    Машко
    Изгледа ветувачки како што можев да ги рагледам имформациите за играва, има време до март 17 ;)

17. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Како ви се свиѓа играва? Малце чудна физика има на моменти, онака на моменти е скроз најзакон, на моменти малце аркадни моменти има...пример удар од страна некако bounce праи безвезе колата...а на трака, океј се понаша...шо знам, чудна е малце...некој склоп на симулација, аркадна.....а, глеав за воланче делува као да е перфектна...а највероватно совршено ќе делува со VR наочари. Графиката е речиси совршена, ептен забегале и обрнале внимание на моделите.

18. cele_x

cele_x
    Gaining Experience

347
    478
    2 Септември 2012
    Машко
    И јас почнав да ја играм играва и како за почеток истото мислење и јас го имам,генерално е стварно добра. Ај ќе видам понатаму како ке се покаже,пошто гледам дека има доста опции играва.. па ќе пишам...

На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,128
    1,114
    2 Август 2009
    Ме натеравте да ја симнам, ќе ја пробам сеа.

20. gego

gego
    Gaining Experience

254
    264
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Играва ме буни цело време, дали е симулација или е као симулација? Ако има сетап на колата незначи дека е симулација. По видеата некако ми делува повеќе као аркада, башка невидов некој да пушти видео со делот за сетап на колите. Целе-Х пошто ја имаш, ај кажи како ти се чини во споредба со Асето Корса, рФактор, СимБин серијалот кои се симулации признати од возачки кругови.

21. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,832
    3,925
    5 Јули 2013
    Asseto Corsa е далеку подобра во поглед на физиката. Каска во поглед на графиката.

rFactor не сум ја играл многу, но според многумина е најдобра симулација.

SimBin ги имаат GTR, GTR2, GTR Evolution итн и се наследници на Sports Car GT и донекаде го влечат истиот физички енџин од тоа време кој според мене беше совршен во поглед на игривост(иако GTR е според многумина најблиску до симулација од SimBin). GTR Evolution е најигрива и ако сакаш можеш доста да ја надоградиш графички со ENB mod + texture pack + track pack + car pack итн.

Според мене оптимален избор е AC, спушти ја со Dream Pack и уживај во ласерски скениран Nurburgring + Nismo ;)

22. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,247
    304
    26 Јануари 2012
    Asseto Corsa e arkadna igra ni odaleku simulacija po ova sto imam citano i gledano, licno ja nemam igrano.
    Project Car e simulacija i bez volan ke bide tesko za igrajne, eve sporedba so realna kola :)

View: https://www.youtube.com/watch?v=4Jc51w_VCzE

Gran Turismo 5 vo momentov e najdobroto nesto izmegu simulacija i arkadna igra poveke simulacija

23. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,832
    3,925
    5 Јули 2013
    Како можеш да кажеш нешто што го немаш проверено? Јас ги имам проверено сите постоечки игри со возење и се задржав на AC. Project Cars не е лоша исто така. Предлог мој е да се пробаат и двете па да се одлучи, секој индивидуално. AC со сите исклучени асистенции при возење е невозможно да се игра со тастатура. Зошто погобу некој би скенирал патека со ласер, ако не планира да ги употреби податоците за симулација? PC го нема тоа.

24. bobson

bobson
    Gaining Experience

786
    402
    29 Јануари 2009
    @ ileste Друже дај и шанса на Assetto Corsa ако сакаш симулации, мислењето ти е многу погрешно но верувам дека ќе го смениш од кога ќе свртиш некој круг. Јас возам Live for speed едно 7-8 години и пред некое време решив да и дадам шанса на AC и не згрешив, плус деновиве ја имаше на стим на попуст па и си ја земав.

Што се однесува до Project CARS, ја ставив да се симнува ќе ја пробам, гледам многу поделени мислења по интернетов, се надевам нема да разочара физиката бијдеќи изгледа перверзно добро.

25. xenon

xenon
    Guru

3,803
    9,510
    15 Јануари 2011
    Машко
    Што вели интернетот, Asseto Corsa > Project Cars во физика и управување, PC>AC во графика?

Слични теми
  1. Demonce14
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    1,258
  2. PilGriM
    Одговори:
    34
    Прегледи:
    3,384
Вчитување...