1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Производ на годината .................

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од trakilaki, 18 Декември 2008.

 1. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  AV-Comparatives e.V. специјализирани за тестирање на анти-вирусен софтвер го прогласија победникот за оваа година.
  Во потесната трка влегоа два анти-вирусни софтвери .... ESET NOD32 Anti-Virus 3.0 и AVIRA AntiVir Premium 8.1. Трката помеѓу овие два производи беше многу тесна и изедначена .... но според малку подобрите севкупни резултати, AV-Comparatives го прогласи еден од нив за победник, производ на годината за 2008.
  А победникот е ...... AVIRA AntiVir Premium 8.1. :wohoo:

  Подетално може да прочитате овде
   
 2. zlaki

  zlaki
  Гостин

  да,да..само не заборавај дека е FALSE POSITIVE исто високо рангирана.јас користев авира 2-3 години(сум презадоволен),но од пред 3 месеци почна чудно да се однесува фајервол на авира(сам се уклучуваше и исклучуваше што ми стана сомнително).Не ги потценувај KIS-2009, како и по некои ит-страни No1-NIS-2009.Еве види и самиот за фајервол за Авира на оваа страна...matousec.com и направи споредба.:)
   
 3. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Symantec Internet Security 2009 дефинитивно ги гази другите за разлика од претходната верзија овој воопшто не го ни осеќам дека е инсталиран навистина многу малку ресурси троши а прави pulse updates на неколку минути од што сум презадоволен.Скенирањето на антивирусот е значително побрзо а голема предност е што кога се инсталира самиот ги детектира сите мрежни уреди и се останато како и интернет конекцијата и огнениот зид и се останато е автоматски подесено и нема потреба одпонатамошно интервенирање
   
 4. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Добро.. Само да не тргне темава на Анти Вирус Топ 10. Има веќе таква тема.. Нема потреба да се трупа со други анти вируси.

  А... Што е до темава.. Исто.. Кога би избирал меѓу AntiVir и Nod, би избрал AntiVir.

  Иако, по мој вкус не е ни едниот ни другиот, ама нема потреба да трупам со докази зошто и како, ни пак да наведувам кој го преферирам и зошто.

  Само би кажал, браво за победата на Avira AntiVir
   
 5. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Ne mi e jasno kako moze besplaten AV da e podobar od drugive....
   
 6. UnderMyRules

  UnderMyRules
  Gaining Experience

  704
  183
  27 ноември 2008
  Машко
  Е како бесплатен кога е Premium.Ти си мислел на овој ''AntiVir PersonalEdition Classic-Free Antivirus''.Toj и премиумот има голема разлика:LOL:
   
 7. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Докажувајте кој е подобар антивирус и зошто со факти .... ама не овде на оваа тема. Имате други такви теми на форумов.  Па не е бесплатен. Бесплатен е AntiVir Personal Classic koj btw за тие пари(ич) е ептен солиден.


  А кога веќе наведувате други сајтови што се занимаваат со слични активности .... имајте во предвид да не бидат комерцијални, затоа што некој дебело плаќа за резултатите како тие сајтови би функционирале.
   
 8. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Точно дека AntiVir PersonalEdition и Premium имаат разлика.. Но, најбитната разлика се додатоците како што се: AntiSpyware, firewall и сл.

  Додека пак вирус скенерот им е доста сличен, и доста добар.
   
 9. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  А не рабрав зошто овој извештај не може да се смета во комерцијален?
   

Сподели

Вчитување...