• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Произведувачите на антивирусниот софтвер, eTrust, се хакирани

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Malware Writers Hack CA's Site

"Произведувачот на познатиот антивирусен софтвер CA.com (кои го произведуваат eTrust) ја поправи штетата, но сајтот ги пренасочува посетителите до малициозен сајт во Кина."

Дел од сајтот на произведувачот на сигурносен софтвер беше хакиран претходната недела и ги пренасочуваше посетителите до малициозен сајт хостиран во Кина.
Иако проблемот изгледаше решен, некои од кешираните страници во секцијата за новинари (press) пренасочуваа до доменот: uc8010.com.

Повеќе: http://www.pcworld.com/article/id,141048-c,hackers/article.html

:rolleyes: :))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Да луѓе се, но сепка фирма за антивирусни решенија не би требала да дозволи да и се случи тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
епа не би требало но ете и самиот гледаш дека се нашол некој попаметен од нив :p

Everything is possible

:rolleyes:
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
ovoa ispaga ja ti kazuvam kako da se zastitis, a samio nemozam da se zastitam
i posle ke kupuvate antivirusi
nisto ne ve zastituva :):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно