• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Произведен најголемиот телевизор на светот!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јапонската електронска компанија Matsushita Electric Industrial Co. го претставила најголемиот телевизор на светот, со плазма екран со големина од 150 инчи (3,8 метри).

Произведувачот тврди дека има четири пати поголема резолуција од фотографија од 1080 пиксели.

Новиот производ бил претставен на саемот за електроника во Лас Вегас, а го претставил Тошихиро Сакамото, претседателот на Panasonic AVC Networks Co. и еден од директорите во Matsushiti.

Уредот, со дијагонална димензија од 3,8 метри, ја победил плазмата на Панасоник од 2,5 метри, која е претставена минатата година која до сега е продадена во 3.000 примероци.

Новиот модел на Matsushite на пазарот ќе биде достапен во 2009 година, а цената останува непозната.

Извор: Точка A1
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Лелеее 150 инчи. Да ти е ќеф да го имаш ова да гледаш на него.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
МОре ова плаче за светско во фудбал. Паркираш хладњача со пиво...ммм...убавини!
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Хахаха...поголем од тебе застануваш пред него и гледаш како мува без глава.хехехе.
Кој ќе го купи со здравје нека си го користи.
 

Jaci

Intern
8 февруари 2008
1
0
Se iznasmeav za plazmava:LOL::LOL::LOL:
Ne e rabotata samo sto e golem tuku retko koj bi sakal tolkav tv, toa e cudoviste:taz::)
Treba salonot da ti bide 700kvadati:))
A i da mi e, koga ke razmislam, ne go sakam:)
Ako go saka nekoj, so zdravje neka si go koristi:miezabi:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,898
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно