• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.890
14.882
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
MI12SU GCAM

IMG-20220806-233734-LMC-R12.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ова мора да се најдобрите денски перформанси од 12MP сензор кои некогаш сум ги видел, HDR, AWB, бои, (95% прецизни) детали, текстури, ни трага од шум или аберации.

Конфигурацискиот фајл сеуште не е спремен како треба за ноќни перформанси, ама ова што го гледам е најверојатно, слободно симнете ја - отворете ја сликата, зумирајте 200% плус, ќе се шокирате, башка и цела слика е остра, профи леќи.

 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.890
14.882
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
12SU stock,

За жал немам во цела резолуција, јавете ми кога друг телефон ќе го направи ова,

Погледнете го атачментот 115563


Погледнете го атачментот 115564


Погледнете го атачментот 115565
Абе ти ѕвонам од ајфоноф ама не креваш, да не ти е на вибрации телефонот???

A771A92E-16E4-4A3A-ABBB-F06F0AC9E670.jpeg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сликава има повеќе шум отколку на МРТ3 кога имаат пречки.

Со 1/1.65 сензор тоа е, плус ова не е баш лесна сцена како што изгледа, поготово не за sharpening/контраст филтри кога се на скоро најјако како кај скоро сите сток камери, затоа има шум/артифакти, изоштрувањето го зголемува и го прави поприметен шумот а додава и други изобличувања, ќе видам после од PC убаво од телефон не е толку приметно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Неверојатно видео кое треба да го види секој фотограф кој е скептик или не сака мобилна фотографија, (не дека вие не сакате, ама сме имале дебати на оваа тема)


@Oktar @Sharlovski @M.Pix
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знаев каде да го ставам ова, имено еден дечко од Motion cam ентузијастите ме замоли да направам видео со истата апликација. Снима во RAW, со многу напредни подесувања, ми помогна да ја подесам, и се нафати да ги конвертира фајловите и да го едитра видеото, па така после едит искочи ова, но претходно скрин од viewfinder за да имате референца во колку темно е снимано, едвај гледав пред себе

Screenshot_12.jpgП.С. Ако ви се чудни звуците во позадина, тоа е моето куче :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
690
478
На гробишта

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.003
4.849
Motioncam, не е сток. И после здраво едитирано во премиер и афтер ефектс.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
148
160
Motioncam, не е сток. И после здраво едитирано во премиер и афтер ефектс.

Џабе едит и се ако има премногу шум додека е снимано. Ова буквално и тие сцените во клубот, со нула светло ги извади солидно.
А се работи за телефон што има послаба камера од Redmi Note 10 pro на пример.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Telephoto и Night губи моторолата а во day-time е победник со main cam
View: https://www.youtube.com/watch?v=RqAY2OeHFoc&ab_channel=Han%27sTechTalk

Сликите се со сток софтвер, X30 pro има супер сензор, ама нема поддршка за 50 мегапиксели во GCAM, и не е популарен уред, што значи поддршка за GCAM ќе биде слаба и спора, за 12SU е веќе спремен првиот noise model, а има и доста добри XML- и кои ги правиме 4 - ца заедно, од тие 4 ца 2 се напредни девелопери. За Moto до сега никој ништо не кажа од нив за жал, ама далеку од лош уред

Daylight фото не е нешто важно, за тоа секој телефон тера, ноќни услови е предизвик.
 

mobfors

Intern
23 јули 2009
88
36
Најдобра камера до сега поставена во мобилни телефони е во Microsoft Lumia 950, Carl Zeiss оптика и вистински 20мп сензор со големина скоро како кај point and shoot дигитални апарати и мали димензии на пикселите што му овозможува запис од 20 мега пиксели, а не како кај новиве 50мп или 100мп софтверски зголемени по неколку пати од 12 или 16мп сензори.. Квалитетот на сликите и видеата е како кај нај квалитетни DSLR камери со кои е споредуван, а квалитетот е подобар од скоро сите point and shoot камери. Зрната или ноис на фотографиите е како кај ДСЛР камерите или како кај фото апаратите со филм. Еве една фотографија што сум ја сликал со мобилниов, направена од рака, во движење за да го уловам брмчалово..
 

Атачменти

  • WP_20220803_12_53_40_Pro.jpg
    WP_20220803_12_53_40_Pro.jpg
    4,9 MB · Прегледи: 47
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.438
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Најдобра камера до сега поставена во мобилни телефони е во Microsoft Lumia 950, Carl Zeiss оптика и вистински 20мп сензор со големина скоро како кај point and shoot дигитални апарати и мали димензии на пикселите што му овозможува запис од 20 мега пиксели, а не како кај новиве 50мп или 100мп софтверски зголемени по неколку пати од 12 или 16мп сензори.. Квалитетот на сликите и видеата е како кај нај квалитетни DSLR камери со кои е споредуван, а квалитетот е подобар од скоро сите point and shoot камери. Зрната или ноис на фотографиите е како кај ДСЛР камерите или како кај фото апаратите со филм. Еве една фотографија што сум ја сликал со мобилниов, направена од рака, во движење за да го уловам брмчалово..

Како мислиш софтверски зголемени?

[email protected] има 1.2um, lumia 950 [email protected]

Ако споредиме output во 50 мегапиксели кај GN2 vs 20 на Lumia, он буквално ќе ја прегази 950-та со 3d party software aka gcam.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.937
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно