• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1.637
951
Дури тогаш разбирав зошто веќе не произведува фото-апарати како оние џебните како Сони сајбершот, Никон ,Канон , Практика и слично бидејќи сега поновите смартфони ги надмина тие фото-апарати (не мислам оние ДСЛР да не има забуна). Јас имав Ипхоне 5S и сликав ноќе и не беше баш добра слика и имаше некои места подобри слики на ноќе зависи од позадинско околно светло како канделабри на пример.

Сликите ссе од Ипхоне 5s
 

Атачменти

 • IMG_0716.JPG
  IMG_0716.JPG
  1,1 MB · Прегледи: 59
 • IMG_0316.JPG
  IMG_0316.JPG
  1,5 MB · Прегледи: 60
Последна промена:

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.128
859
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
За сони се чудам како може компанија која прави камери за 50% од телефоните да имаат скоро секогасх најлоша камера во нивниот уред.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Mi Note 10 GCAM LMC + LDR mod,


LMC-20220611-234101-dslrnight-vision.jpgСледува награда за пронаоѓање на шум или артефакти :ROFLMAO:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дневна доза DSLR,

Mi10 + GCAM,

IMG-20220625-205710-raw.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дневноза доза DSLR 2,

Mi10U + GCAM 48MP

1675be6d7bd2472b9f0617f3f36731e1
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.645
14.170
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Зошто лицето на девојката е сокриено, а на дечково, не е. Барам правда и еднаквост.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.601
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зошто лицето на девојката е сокриено, а на дечково, не е. Барам правда и еднаквост.
Осеќам и примеси на расизам.
И барам одговор на прашањето зошто кога се прават тест фотографии за квалитет на слика во слабо осветлени околини како модел се зема припадник од црната или кафената раса а? И зошто од сите овие раси се фаворизираат Индија и Бангладеш?

Време е некој да наебе за тивок сликовит говор на омраза :LOL:
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.197
2.191
Скопје
Зошто лицето на девојката е сокриено, а на дечково, не е. Барам правда и еднаквост.
Зарем се покрива лице на така фотогеничен батка ? А девојкава не испаднала баш добро и не сака да се експонира можеби.
А во право си има примеси на феминизам тука . ;)
Обесправени сме и разголени баткааа ... :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Осеќам и примеси на расизам.
И барам одговор на прашањето зошто кога се прават тест фотографии за квалитет на слика во слабо осветлени околини како модел се зема припадник од црната или кафената раса а? И зошто од сите овие раси се фаворизираат Индија и Бангладеш?

Време е некој да наебе за тивок сликовит говор на омраза :LOL:
Ајдее ... Од каде па расизам ? Од Шутка е дечково - наш е :ROFLMAO:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.601
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зарем се покрива лице на така фотогеничен батка ? А девојкава не испаднала баш добро и не сака да се експонира можеби.
А во право си има примеси на феминизам тука . ;)
Обесправени сме и разголени баткааа ... :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:


Ајдее ... Од каде па расизам ? Од Шутка е дечково - наш е :ROFLMAO:
Дааа, ама од каде му е семката :LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
MI10 + GCAM

IMG-20220713-090859.jpg
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
729
1.226
Скопје
Ова ли е за во тема како Прогрес во мобилната фотографија?
Квалитет како сликано со Galaxy S8 или така нешто.

Или да се пофалиш дека со женЦка си бил на Водно, макар и денски :confused:
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.197
2.191
Скопје
Ова ли е за во тема како Прогрес во мобилната фотографија?
Квалитет како сликано со Galaxy S8 или така нешто.

Или да се пофалиш дека со женЦка си бил на Водно, макар и денски :confused:
Прошетка неделна со вклучена рели-школа.Ќерка ми е бе глупаф :LOL:
А да требаше во тема Слики со мобилен да постирам ..Сори
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Mi11U 5x + GCAM

nr-G-20220717-203537474-3.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
С т р а ш н о

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
MI12S Ultra + GCAM, штета дувал ветер па дрвата се малце замаглени....како и да е страшна фотка.

test5.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.160
30.045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
12SU stock,

За жал немам во цела резолуција, јавете ми кога друг телефон ќе го направи ова,

Screenshot_226.jpg


Screenshot_225.jpg


Screenshot_224.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.163
Мислења
894.916
Членови
31.879
Огласи
341
Најнов член
Дарко Булдиоски
На врв Дно