• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Океј се фотките. И јас се согласувам дека првата е пореална. Втората како во ARGB мод да е сликана изгледа. Ако се во RAW сигурно може и втората да се дотера. Сепак аут оф д бокс, боите во првата ми прават повеќе мерак.

Двете се RAW/edit.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Момци, првата слика е од Ricoh GR III, втората е од Xiaomi MI10U.

Се надевам дека сега ме разбирате зошто се замарам толку со GCAM, GRIII е еден од најдобритe АPS-C во својата класа, телефон со 4-5x помал сензор, и тотално ифериорна оптика е на скоро исто ниво, и тоа без употребен најт мод.

Девојката која ги сликаше фотографиите спомна и дека ова не е најдобрата репрезентација на MI10U, кој обично дури и гo надминува GR III за статични фотки.

Eве кропови,Screenshot 2021-11-02 at 11.12.02.png

Screenshot 2021-11-02 at 11.18.03.png Screenshot 2021-11-02 at 11.12.23.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што ќе кажете за новиот ЕПСКИ порт? се вика MTSL, ова е 3-та верзија, со XML модифициран за MI11U, сега за сега приватен XML,

Квалитет на ниво подобро од RAW, како е тоа можно???? во RAW сензорот не користи sabre метод на лепење на фремови,


Screenshot_1.jpg

Еден пример за колку моќен алгоритам се работи, не знам зошто форумот ги зголемува ептен сликите, па така делуваат лошо, бидејќи се кропови, на прва слика сабре е доле, на втора горе.


Screenshot_2021-11-16-20-15-00-687_ch.want.imagecompare.jpg

Screenshot_2021-11-15-18-59-33-146_ch.want.imagecompare.jpgИ конечно на дело како работи,

PXL_20211117_030723_Andrei + arcide 11u tele + sabre on 8.3.xml.NIGHT (1).jpg

Како и секогаш, клик на сликата, на на стрелката горе десно, на open in new tab, и споредите ги една до друга,

MI11U stock како за споредба :ROFLMAO:

IMG_20211107_033001.jpg

Eве и кроп, ако ве мрзи,

Screenshot_7.jpg
 
Последна промена:

-Ata-

Gaining Experience
2 декември 2010
130
130
Лево е попријатно за гледање, десно дури е се губат деталите (приметено кај рекламните ознаки, Рептил, Салон Марија...) а и малку смета пренагласено острење.
Која од овие слики е со сабре ?
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
207
110
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Доста е блиц, се враќаме на вистинскиот прогрес, ноќна фотографија,

Контрола, (да се види колку е темно)

Погледнете го атачментот 104101

MI11U, GCAM 5x зум,

Погледнете го атачментот 104102

mi11u-pxl_20210808_211312208-night-jpg.104120

MI11U, GCAM 1x,

Погледнете го атачментот 104103

Погледнете го атачментот 104104

Погледнете го атачментот 104116

PXL-20210916-011036237-NIGHT-2.jpg


Погледнете го атачментот 104118


Погледнете го атачментот 104117
MI 10U GCAM

Погледнете го атачментот 104123

Погледнете го атачментот 104110
MI Note 10 GCAM

autosave002-mindre.png
е како успеа да сликаш галаксии?
со MI11U или MI10 Note ?
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Лево е попријатно за гледање, десно дури е се губат деталите (приметено кај рекламните ознаки, Рептил, Салон Марија...) а и малку смета пренагласено острење.
Која од овие слики е со сабре ?

Лево. Да тешка пластика е сток процесирањето како и сите нови телефони, недај боже тука иПхоне или Samsung да беа ќе беше комедии

Мислењето е автоматски споено:

е како успеа да сликаш галаксии?
со MI11U или MI10 Note ?

Не се мои слики, на мои пријатели.
Мислењето е автоматски споено:
Едит,

На што налетав пред малце....

:ROFLMAO::ROFLMAO:

IMG_20211117_142746.jpg
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ауууууу

Mi Note 10
GCAM

PXL-20211120-215327-8-2-204-NIGHT.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
OH MY GOD, OH MY GOD, се поблиску сум до купување на MI10U како втор телефон! @mdeni

Ве поздрави контролата на highlights, динамички опсег, и детали, бои, СВЕ! Мавнете на стрелката горе и видете ја сликава во crop, нема да ви се верува.

Не бе, не се блиску до APS-C :ROFLMAO:

PXL-20211203-172523381.jpg
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,825
11,427
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,594
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Феноменално видео, ако сакате TLDW, од 19:50 до крај
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
101
63
Оваа последнава фотка со ми 10 гкам...
Жити се како ти е фотографирана?
Преку телескоп или
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,594
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Оваа последнава фотка со ми 10 гкам...
Жити се како ти е фотографирана?
Преку телескоп или
Во фотошоп е фотографирана

Bash:
exiftool autosave002-mindre.png                                                                            [15/12/21 | 10:30:33]
ExifTool Version Number     : 12.30
File Name            : autosave002-mindre.png
Directory            : .
File Size            : 18 MiB
File Modification Date/Time   : 2021:12:15 22:26:46+01:00
File Access Date/Time      : 2021:12:15 22:27:46+01:00
File Inode Change Date/Time   : 2021:12:15 22:26:53+01:00
File Permissions        : -rw-r--r--
File Type            : PNG
File Type Extension       : png
MIME Type            : image/png
Image Width           : 2165
Image Height          : 1858
Bit Depth            : 16
Color Type           : RGB
Compression           : Deflate/Inflate
Filter             : Adaptive
Interlace            : Noninterlaced
Pixels Per Unit X        : 3937
Pixels Per Unit Y        : 3937
Pixel Units           : meters
XMP Toolkit           : Adobe XMP Core 5.6-c145 79.163499, 2018/08/13-16:40:22
Creator Tool          : Adobe Photoshop CC 2019 (Windows)
Modify Date           : 2020:04:25 17:15:34+02:00
Create Date           : 2020:04:25 10:32:39+02:00
Metadata Date          : 2020:04:25 17:15:34+02:00
Format             : image/png
Color Mode           : RGB
ICC Profile Name        : sRGB IEC61966-2.1
Instance ID           : xmp.iid:ac112d8f-603a-8d4c-8b00-f2185297582d
Document ID           : adobe:docid:photoshop:e6b187cd-1cba-e544-9c1d-8a8b3646ca5e
Original Document ID      : xmp.did:b021065b-6227-c749-984d-ce527b3756bd
Photometric Interpretation   : RGB
Orientation           : Horizontal (normal)
Samples Per Pixel        : 3
Planar Configuration      : Chunky
X Resolution          : 100
Y Resolution          : 100
Resolution Unit         : inches
Color Space           : sRGB
Exif Image Width        : 2165
Exif Image Height        : 1858
Document Ancestors       : xmp.did:b021065b-6227-c749-984d-ce527b3756bd, xmp.did:d20eedeb-dd49-c74a-b8d3-8d49870a4235
History Action         : created, saved, saved, converted, derived, saved
History Instance ID       : xmp.iid:b021065b-6227-c749-984d-ce527b3756bd, xmp.iid:14de7b73-dd31-884a-9a32-198cb904313f, xmp.iid:7a4160ab-ead0-094c-afee-f9647732f328, xmp.iid:ac112d8f-603a-8d4c-8b00-f2185297582d
History When          : 2020:04:25 10:32:39+02:00, 2020:04:25 16:21:05+02:00, 2020:04:25 17:15:34+02:00, 2020:04:25 17:15:34+02:00
History Software Agent     : Adobe Photoshop CC 2019 (Windows), Adobe Photoshop CC 2019 (Windows), Adobe Photoshop CC 2019 (Windows), Adobe Photoshop CC 2019 (Windows)
History Changed         : /, /, /
History Parameters       : from image/tiff to image/png, converted from image/tiff to image/png
Derived From Instance ID    : xmp.iid:7a4160ab-ead0-094c-afee-f9647732f328
Derived From Document ID    : adobe:docid:photoshop:a4faf706-fe3c-654f-ab12-d2bb4cd99556
Derived From Original Document ID: xmp.did:b021065b-6227-c749-984d-ce527b3756bd
Bits Per Sample         : 16, 16, 16
Image Size           : 2165x1858
Megapixels           : 4.0

Не е толку проблем што е фотошоп, туку што сензорот нема шанси да го фати ова па и вака чисто.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,161
1,050
Скопје
Што ќе кажете за новиот ЕПСКИ порт? се вика MTSL, ова е 3-та верзија, со XML модифициран за MI11U, сега за сега приватен XML,

Квалитет на ниво подобро од RAW, како е тоа можно???? во RAW сензорот не користи sabre метод на лепење на фремови,


Погледнете го атачментот 106275

Еден пример за колку моќен алгоритам се работи, не знам зошто форумот ги зголемува ептен сликите, па така делуваат лошо, бидејќи се кропови, на прва слика сабре е доле, на втора горе.


Погледнете го атачментот 106266

Погледнете го атачментот 106267И конечно на дело како работи,

Погледнете го атачментот 106268

Како и секогаш, клик на сликата, на на стрелката горе десно, на open in new tab, и споредите ги една до друга,

MI11U stock како за споредба :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 106269

Eве и кроп, ако ве мрзи,

Погледнете го атачментот 106270


Јака работа тоа Ставре. :pЗа ИОС нешто такво има ?
Импресивно како го подобрува текстот.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јака работа тоа Ставре. :pЗа ИОС нешто такво има ?
Импресивно како го подобрува текстот.

Има и нема, GCAM нема, ама има апликации кои се драстично подобри од сток.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,829
3,208
Се надевам не ја грешам темата, оваа ми се виде како најсоодветна за мобилна фотографија. Досадно ми беше вечерва, и решив да си поиграм со нешто шо го приметив сосем случајно - автоматскиот white balance на iPhone 13 Pro. Не дека е лош, per se, гледам дека е напраен фотографијата да е пријатна за око, ама во одредени поекстремни случаи е многу далеку од реалното.

Како пример, screenshot од четири фотографии направени во идентични услови. Користев светло со подесување на температура, кое оди од 2700K до 6500К. Горните две фотографии се направени со Moment апликацијата за да имам контрола врз white balance, и го ставив на 4600K како некоја средина. Долните две се со default-ната iOS Camera.

Горе лево: Moment app, се на auto освен white balance (4600K), светлото на 6500K.
Горе десно: Moment app, се на auto освен white balance (4600K,) светлото на 2700K.
Долу лево: Stock iOS app, auto settings, светлото на 6500K.
Долу десно: Stock iOS app, auto settings, светлото на 2700K.

Кај горните фотографии е повеќе од очигледна разликата во температура. Кај долните, нијанси се во прашање.

Screenshot_1.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Само папагали рецензери и фанбојс сеуште мислат дека има прецизни телефони од аспект на баланс на бела/бои, такво нешто не постои, се надевам дека си го донел овој заклучок на база на тестирање во разноразни сцени, пример некогаш ќе биде spot on некогаш блиску, некогаш ќе утне доста, новите Pixel се прилично ок, како и Xiaomi од тој аспект. За другите не сум ги истражувал доволно, она што смета кај Apple е нивниот хардкор over processing дури и во RAW, ужасен пластелин и изоштрување Pixel барем во RAW немаат такво нешто, исто и Xiaomi, исто така динамиката и експозицијата кај новиот иПхоне се многу лоши.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,742
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно