• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Ова да дојдам на PC ќе се гледа детално, фала ти ептен за трудот и честитки за нов телефон.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@boban984,

Фала уште еднаш за сликите, еве да се долови она што го зборам, што не ми праи ич кеиф кај новите уреди,

2x слики, идентичен кроп, во натпреварот кој повеќе пегла шум и прави пластични детали, сепак победник е иП13 мини, кој имаш подобар фокус, подобар баланс на бела (претпоставувам) подобри бои, повеќе текстури, и помалце изоштрување од S21,

S21 vs iP13m 200%  night crop.jpg
S21 vs iP13m 200% crop.jpg

Само GCAM е спас од ова, или сликање во RAW кај S21, кај иПхоне дури и во RAW го има истото, ама помалце е.


Воедно мало освежување, и пример за тоа како треба да изгледа фотка од хај енд телефон,

DSLR what? :cool: :love:

Mi Note 10 + GCAM телефон кој на форумов во моментов се продава за 250 евра.

PXL-20211016-191324-8-2-204.jpg


Ова е MI10U + GCAM

PXL-20211005-154358706.jpg


PXL-20210930-184006288.jpg


Mi10 + GCAM,

IMG-20211003-102516-raw.jpg



IMG-20210926-181416-raw.jpg


IMG-20210923-192250-raw.jpg



Само иПхоне и Galaxy братууууууу :unsure: :ROFLMAO:
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Уште слики од MI10U + GCAM, Н Е В Е Р О Ј А Т Н О!!!!!!!!!!

PXL-20211017-170534000-NIGHT.jpg


PXL-20211017-170016319.jpg


PXL-20211017-164253598.jpg

PXL-20211017-163548672.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нажалост е битно. Тука и ќаруваа предност Самсунг и Епл зошто не им требаше.

Ќаруваа, Mi xxx со GCAM ги прават пепел.
Мислењето е автоматски споено:

Овие МИ10У фотките стварно ме импресионираа. Секоја чест, ама битно е значи тоа GCAM.

Приметувате ли како нема никаков шум на сликите од Mi 10U, а детали до небо, динамика страшна, малце се сенките спуштени ама тоа е заради mood намерно направено, телефонот е ненормален. Сликите го имаат она DSLR чувство...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,674
6,426
Мелмак
Ќаруваа, Mi xxx со GCAM ги прават пепел.
Мислењето е автоматски споено:



Приметувате ли како нема никаков шум на сликите од Mi 10U, а детали до небо, динамика страшна, малце се сенките спуштени ама тоа е заради mood намерно направено, телефонот е ненормален. Сликите го имаат она DSLR чувство...

Мојата импресија беше као да си во живо на локациите шо се сликани. Шо значи ептен реалистични, ептен остри слики со одлична корекција на геометрија и се тоа значи. Баш DSLR ниво.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
256
500

А имаш извор т.е. линкче да ги ѕирнеме?

П.С. овие шо се сликиве од улицата во Влае, тие се твои, така?

Дај нешо по реално шо си фоткал лично ти, пејсажи, портрети, природа, животни, згради... било што.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
А имаш извор т.е. линкче да ги ѕирнеме?

П.С. овие шо се сликиве од улицата во Влае, тие се твои, така?

Дај нешо по реално шо си фоткал лично ти, пејсажи, портрети, природа, животни, згради... било што.

Какво линкче кога сликите се горе во фул резолуција не сфаќам.

Јас сум тапа за слики, и гледам секогаш да биде од иста локација за да имам во иднина референца vs други уреди, а таа локација е досадна :D

Мене ми е битно да е оштро да има детали и динамика да нема пластелин, технички да е добра.


Не се замарам да има добра композиција, или да е добра од аспект на фотографија како уметност.

Али ке штракнам нешо деновиве. Да Влае се мои.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
256
500
Какво линкче кога сликите се горе во фул резолуција не сфаќам.
Незнам што не ти јасно :)

Сликите не се од тебе сликани, значи ги имаш од некаде превземено, прашањето ми беше следно:
Дали знаеш од каде си ги превземал така речи "Извор" т.е. линк да дадеш ... како би можеле да видиме и ние другиве на форумов.

Јас лично глеам само по јутуб ривјуа од попознативе јутубери со 5,6 -10 милиони сабскрајбери.
Таму неставаат вака FullRez слики.
Би сакал да разгледам, стварно изгледаат топ.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Незнам што не ти јасно :)

Сликите не се од тебе сликани, значи ги имаш од некаде превземено, прашањето ми беше следно:
Дали знаеш од каде си ги превземал така речи "Извор" т.е. линк да дадеш ... како би можеле да видиме и ние другиве на форумов.

Јас лично глеам само по јутуб ривјуа од попознативе јутубери со 5,6 -10 милиони сабскрајбери.
Таму неставаат вака FullRez слики.
Би сакал да разгледам, стварно изгледаат топ.

Од мои пријатели се од Телеграм. Како сликаат така праќаат од време на време.

Да YouTube знае да даде лажна слика неретко.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
256
500
Бреи ... 16МP слика само 866КB фул резолуција
1634631894533.png
Мислењето е автоматски споено:

Еве неколку фотки од МI 11 Ultra од dpreview
"
I tried many GCAMs with the Mi 11 Ultra:
1. GCam_8.1.101_Wichaya_V1.0 = Wichaya
2. MGC_8.1.101_A9_GVv_MGC = BSG/MGC
3. PXv8.1_GCam-v1.2 = Urnyx05
4. Snap_GCam_6.1Beta.210615.1542build-8.1.101 = ARNOVA GCAM
5. trCamera_Xmas_Release = TR CAM
"

What is the best GCAM for Mi 11 Ultra?: Mobile Photography Talk Forum: Digital Photography Review (dpreview.com)

Не изгледаат баш како на твоиве другари ... али типов ваљда незнае да слика
Мислењето е автоматски споено:


и сликите од видеото: клик тука
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Бреи ... 16МP слика само 866КB фул резолуција
Погледнете го атачментот 105297
Мислењето е автоматски споено:

Еве неколку фотки од МI 11 Ultra од dpreview
"
I tried many GCAMs with the Mi 11 Ultra:
1. GCam_8.1.101_Wichaya_V1.0 = Wichaya
2. MGC_8.1.101_A9_GVv_MGC = BSG/MGC
3. PXv8.1_GCam-v1.2 = Urnyx05
4. Snap_GCam_6.1Beta.210615.1542build-8.1.101 = ARNOVA GCAM
5. trCamera_Xmas_Release = TR CAM
"

What is the best GCAM for Mi 11 Ultra?: Mobile Photography Talk Forum: Digital Photography Review (dpreview.com)

Не изгледаат баш како на твоиве другари ... али типов ваљда незнае да слика
Мислењето е автоматски споено:


и сликите од видеото: клик тука

Рана верзија на GCAM е тоа не се сите исти, треба самиот порт да го твикаш.

Greatness направи револуција, а тек после Pixel 6 кога ќе ја портнат таа од Pixel 6 целосно отклучена верзија со сите опции, двојна експозиција, (HDR bracketing) sabre, shasta, и специјални noise reduction модели за секој сензор посебно ќе биде драма! :cool:
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Pr[email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сликите не се во исто време, спредба е за да се видат можностите на GCAM да се има референца,

S21U night mode,

20210902_023734.jpg


MI11U GCAM 8.3 Arnova beta RAW LR edit,


MI11U GCAM PARTIZ BSG LR EDIT RAW (1 of 1).jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@SaleSk, @gokica, @Sharlovski, @M.Pix коментар за oвие фотографии? два уреда со идентична резолуција, двата се без најт мод. Кој сака друг исто така може да сподели мислење.

R11.jpg


G11.jpg
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
971
3,357
Прага
Искрено не гледам некоја значителна разлика меѓу двете слики освен во боите. Дефинитивно првата е пореална, додека втората има премногу бои што не верувам дека се видливи со голо око. За DR исто не гледам значителна разлика, скоро идентични ми се.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Искрено не гледам некоја значителна разлика меѓу двете слики освен во боите. Дефинитивно првата е пореална, додека втората има премногу бои што не верувам дека се видливи со голо око. За DR исто не гледам значителна разлика, скоро идентични ми се.

Според фотографот втората содржи повеќе информации во боите, не е фејк додадено. Мене првата ми има малце подобра контрола на светлата/highlights. Ќе оставам другите да кажат што мислат па ќе кажам кои телефони се.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Океј се фотките. И јас се согласувам дека првата е пореална. Втората како во ARGB мод да е сликана изгледа. Ако се во RAW сигурно може и втората да се дотера. Сепак аут оф д бокс, боите во првата ми прават повеќе мерак.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,544
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно