• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програмски јазик за Android и IOS паралелно

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pedro:)

Intern
30 јуни 2013
29
2
Здраво, сакам да ве прашам, кој framework би ми го препорачале да го користам кога би сакал да изработам апликција која ќе биде и за Android и ISO. Па сакам да прашам дали може да се користи истиот код и за двете платформи паралелно. Читам по нет и гледам дека може да се користат frameworks како React Native, Cordova, Vue... Па ако сакате да ми дадете некои упатства и совети од ваше искуство.
Поздрав.
 
Последна промена:

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
Flutter мислам дека е то шо ти треба. Не е јазик, а не се ни тие шо ги имаш напишано. Ако немаш предзнаење и почнуваш од нула, почни малце со основа на програмирање, web и слично. Не се фрлај одма во длабокото.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

pedro:)

Intern
30 јуни 2013
29
2
Да, лошо се изразив, мислев на frameworks, моја грешка...
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
React Native/Flutter или доколку не планираш да ја пласираш апликацијата само преку сторовите, а да биде достапна апликацијата и во браузер *било кој фрејмворк/библиотека* + PWA + SSR(optional).

За второто преферирам Angular, бидејќи и за голем проект не е проблем во било кое време да се додаде.
 

Valsorim

Gaining Experience
6 декември 2016
50
66
Zavisi od tebe za shto kje se odluchish. Ja bi predlozhil Xamarin ako imash povekje backend experience ( java ili .net ) ili React native ako si kucal povekje front end (html5, css3, angular, react)

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
302
363
Зависи какво претходно искуство имаш и колку/дали сакаш да научиш нова технологија.

Ако знаеш html + jquery, оди со phonegap.
Ако знаеш C#, оди со xamarin.
Ако ти се учи нешто ново, почни со Flutter. Идеално време е да почнеш, рапиден напредок има во споредба со други frameworks.
 

MarkoNakovski

Intern
24 септември 2020
2
0
@dddragan Во многу земји Flutter има голем напредок ама гледам сеуште нема многу работни места , скоро па ич. Претпоставувам тоа ќе се смени во блиска иднина во земјите што се во тек со најмодерни јазици . Ама тука којзнае кога би почнал да се користи. Што мислиш има шанси за брзо време тука кај нас во МК да почне да се користи или тешка работа ?
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
302
363
@dddragan Во многу земји Flutter има голем напредок ама гледам сеуште нема многу работни места , скоро па ич. Претпоставувам тоа ќе се смени во блиска иднина во земјите што се во тек со најмодерни јазици . Ама тука којзнае кога би почнал да се користи. Што мислиш има шанси за брзо време тука кај нас во МК да почне да се користи или тешка работа ?
Хмм.. од една страна, има ентузијастички апликации што се куцаат во Flutter, ама од друга страна, не сум налетал на фирма кај нас да има спремни Flutter тимови и да брка проекти. Од згора на тоа, ниту една од академииве што излегоа со милион програми се нема насочено на cross-platform development, Flutter да не зборам, така да нема ни некој избор за кадар моментално ако се реши некој да праи таков тим.

Сега за сега го глеам Flutter ко секундарна вештина (да ја учиш дур работиш нешто примарно лебот што го вадиш) баш ради причините што ги наведе. Во иднина ако мрдне работата и улета добар оглас, jump ships и тоа е тоа :D
 

Markooo28

Intern
18 ноември 2018
9
2
Тука кај нас којзнае кога ќе почне да се користи. И во странство има слаб замав иако постепено почнува да се користи се повеќе и повеќе.

Мене само една работа не ми е јасна во врска со Flutter. Дали овој framework мозе да направи апликација којашто после тоа мозе да работи и на IOS и на Андроид системи со ист код или само ти дава опција уште пред да почнеш да ја правиш за кој оперативен систем ќе биде ? Ова првото е некако too good to be true . Во вториот случај претпоставувам истото би мозело да се постигне да каземе со Kotlin ( Android) и Swift ( IOS ). Фактички во овој случај Dart ( Flutter ) заменуваа 2 програмски јазика..
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Прашање во врска со Flutter: Дали некоја од академиите во мкд нуди курс за Flutter? Или пак знаете некој добар курс на нет?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,167
27,657
kalco.ru
Прашање во врска со Flutter: Дали некоја од академиите во мкд нуди курс за Flutter? Или пак знаете некој добар курс на нет?
Ако си скроз basic започни од тука.
Flutter Tutorial: Learn Flutter with Dart - Apps on Google Play
Со про пакетот кој чини околу 6 долари ќе се стекнеш со основата и структурата. Ќе научиш како работи, потоа можеш и со некој туторијал кој прави степ бај степ апликација. Сосема доволно да видиш дали се пронаоѓаш во кодот или не. Понатака си возиш и надградуваш со курсеви од udemy
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,837
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно