• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програмирање, што и како да се одбере?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bOmit

Intern
15 септември 2017
6
2
Заинтересиран сум да започнам со изучување на програмирање (програмски јазик) и вака разгледувам по нет што и како,туторијали и слично но се ми е измешано.
Значи ме интересира кој јазик да започнам да го изучувам (c++,java,c#,php,html,css...),за колку време може да се совлада,кој е најисплатлив (гледав на некои страни преферираат php како јазик кој најбрзо може да се совлада а воедно бил помеѓу најбараните, најмногу платен и сл.)
Значи со еден збор општо околу програмирање и од каде да започнам со негово изучување?
 

petre.dimov

Gaining Experience
Во Македонија моментално се барани C#, Java, Angular и JavaScript. Во светот голем замаф зема Python. Ако сакаш да учиш објектно-ориентиран програмски јазик, со кој и да започниш не ти е грешка, се ти е плус. Синтаксата се уче на секој јазик. Исто така зависи на кој смер ќе се насочиш, дали сакаш да развиваш десктоп, мобилни или веб апликации. Ако сакаш да научиш да програмираш логички и правилно јас би одел со C++.
 

srle89

Gaining Experience
20 март 2013
71
62
Кај и да работиш како веб девелопер мора да знаеш Јаваскрипт. Јас би ти рекол да почнеш со него, пошто е прелесен за старт, отвори Chrome, стисни F12 и куцај јаваскрипт во конзолата.

Научи го прво многу добро јазикот, па потоа почни да учиш библиотеки и фрамеворци.

Џеф Атвуд, ко-фаундер на StackOverflow:
Any application that can be written in JavaScript, will eventually be written in JavaScript.
1. Javascript (angular,vue,node.js)
2. Python
3. Php

Знај ги овие како оче наш и ќе имаш пари секогаш.

Испратено преку nokia 3310
Го имаш заборавено реакт кој моментално е најкористен.
 
Последна промена:

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Најисплатливи ти се овие што ги спомна. На пример да учиш ActionScript3 сега, ќе испаднеш будала, иако има луѓе и фирми низ светот што уште го користат.

C++ не е баш за почетници.
Јава е добар за почетници.

PHP, јаваскрипт исто не се баш за почетници. Зошто, затоа што типот се одредува динамички во време на извршување, за разлика од Јава, C#, C++, каде типот се задава пред компајлирање/изршување.
Башка Јаваскрипт има прототипно наследување наместо класно наследување.

Ако си апла почетник јас би одел прво со Јава. После префли се на што сакаш.

Иначе не е само колку плата ќе земаш туку и да ти е задоволство тоа што ќе работиш.

Многу луѓе ќе ти речат научи еден јазик и само со тој терај. Мислам безвеза е да се ограничуваш. Ако ти даваат пари, под услов да научиш нов јазик, мислам нема што да се криеш тука.

Иначе многу луѓе не спомнуваат кога велат „научи еден јазик и само со тој терај“, дека уствари учење на самиот јазик оди многу брзо. Можеш за недела дена да ги научиш основите и да правиш едноставни апликации. Потешко е да научиш „Рамка“(Фрејмворк), „Двигател“(енџин) или некаква работна околина испрограмирана во даден јазик, која уствари ти олеснува многу работи.

Пример, ми дадоа задача која што јас ја напуштив бидејќи не ми правеше задоволство, да научам X++ кој е врста на C++ но прилагоден за работа во Dynamix AX, софтвер за програмирање на ERP системи(софтвер за претпријатија). Ти ќе го научиш јазикот и уредникот(едиторот), ама да научиш да ги користиш сите тие модули и помагала во Dynamix AX ти е сосем друга прикаска. Не ни можеш ова сам, мора фирмата да те обучи да го користиш Dynamix AX. Башка ова ти е софтвер за претпријатија, и треба да разбираш бизнис процеси, тнтр мнтр...

Мислам дека добро објаснив.
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
123
182
Јас да сум на твое место би започнал со Javascript.
Потоа би ги научил некој од Single Page framerworks како Angular, ReactJS или VueJS.
Со помош на Javascript може да се направи скоро се на денешно време (со различни frameworks).
Поздрав
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
388
566
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Некој да чита ќе помисли дека Javascript се учи преку викенд :)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
JavaScript e одличен за почетници, многу е заразен и интересен за учење, после префрли се на jQuery. Откако ќе го совладаш после ќе ти биде многу полесно да учиш некој друг јазик.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,374
29,006
kalco.ru
Сите запнавме JavaScript, па JavaScript. Може човекот ќе се ореинетира кон backend па JavaScript освен node.js да подига сервери нема да му треба. Статистички има помалку backend девелопер од frontend...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Сите запнавме JavaScript, па JavaScript. Може човекот ќе се ореинетира кон backend па JavaScript освен node.js да подига сервери нема да му треба. Статистички има помалку backend девелопер од frontend...
Сеедно, по мое мислење најдобро е да се започне со JavsScript, после полесно ќе може да научи друг потежок јазик, а ако научи JavaScript нама зијан, може да му биде од помош и за бекенд.
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Програмски јазик не се учи затоа што бил лесен, затоа што бил добар за почетинци или пак затоа што со него брзо и лесно би заработил пари.

Прв критериум е да одбереш домен на интерес:
- Мобилни аплиакции (Java, Swift, C++)
- Web аплиакции (Javascript, PHP, C#)
- Десктоп аплиакции (C#, C++, Java)
- Embedded (C, C++)

Е сега кога веќе занеш што сакаш да програмираш одбери јазик што е релевантен на доменот за кој имаш интерес. Логично нели.

Моја препорака е да одбереш јазик кој има поширок домен на примена, да речеме Java, C#, или JavaScript. Потоа пробај искорсити го истиот јазик ама во друг домен и така во круг додека не се пронајдеш себеси. Јас сум чачнал од се по нешто за да се вратам на она второто.

За тебе битно е да почнеш од некаде, и да почнеш одма.
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
813
222
Почни со
Become a Programmer, Motherfucker
Ова се за ептен почетници за програмирање т.е луѓе што сакаат да научат да програмираат без претходно познавање на било каков програмски јазик.
Сите други туторијали за почетници се пишувани со претпоставка дека имаш некое познавање на програмиње.
Треба да се платат, но сигурно можеш да ги најдеш по пиратските сајтови
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
174
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
theodinproject.com

Целосно бесплатен, комбинација од 5+2 курса, еден вид на [email protected] Најпрвиот е генеричен вовед во компјутери, инсталации и слично (виртуелкa со linux, иако има и други опции). Вториот е од се по малку (Ruby, Rails, Javascript/jQuery, HTML/CSS). Другите редоследно се Ruby, Ruby on Rails, HTML/CSS и Javascript/jQuery. Во седмиот курс те учат како да се вработиш.

Се работи на принцип учење на концепт>примена на концепт. Пример учиш за binary search trees и после ги изведуваш во програма.

Ѕирни, топло го препорачувам.
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
311
354
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
  • Ја почнал/а темата
  • #18

bOmit

Intern
15 септември 2017
6
2
Пред се фала на сите за одговорите,стварно ми се од помош.
И да ова е тоа помеѓу што се двоумев што и како да одберам а бидејќи сум целосно почетник затоа и сакав да прашам што е најдобро за почетници, од каде е правилно да се започне па за потоа чекор по чекор да се напредува,а заработката е тек на крај нели како и со се останато прво труд и работа па тек заработка.
И сега според коментарите како што гледам најдборо би било да се започне со Java/Javascript?
Инаку и тоа што барав а не најдов некој конкретен одговор беше да речеме ете како што напиша и @bokiscout што се бара најповеќе денес на "пазарот",дали би било најдобро да се ориентираш кон изучување за програмирање на веб апликации,или пак е подобро кон мобилни апликации и сл.?
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
641
665
Скопје
Пред се фала на сите за одговорите,стварно ми се од помош.
И да ова е тоа помеѓу што се двоумев што и како да одберам а бидејќи сум целосно почетник затоа и сакав да прашам што е најдобро за почетници, од каде е правилно да се започне па за потоа чекор по чекор да се напредува,а заработката е тек на крај нели како и со се останато прво труд и работа па тек заработка.
И сега според коментарите како што гледам најдборо би било да се започне со Java/Javascript?
Инаку и тоа што барав а не најдов некој конкретен одговор беше да речеме ете како што напиша и @bokiscout што се бара најповеќе денес на "пазарот",дали би било најдобро да се ориентираш кон изучување за програмирање на веб апликации,или пак е подобро кон мобилни апликации и сл.?
Ако те влечат двете работи, јас би идел прво со веб апликација, па после би ја конвертирал во мобилна апликација. Има многу начини за да го постигнеш тоа, секако ако ја градиш со правилните технлогии.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,077
1,178
Мое искрено мислење, да не се губиш со експлицитно декларирање типови, вадење очи кај си испуштил точка запирка или заграда, покажувачи, покажувачи на покажувачи и еден тон други слични ствари кои најстарите и „најдобри“ јазици го нудат - топло ти препорачувам да почнеш со Python.

Лесна, брза и интересна синтакса.
Еден тон туторијали и супер community за решавање и најсложени проблеми.
Имаш ООП и тука, имаш све што ти треба..

Да не ја должам многу, пробај учи само 2 месеци Python, ако после тоа посакаш нешто друго да учеш - имаш гајба пиво од мене :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,374
29,006
kalco.ru
Мое искрено мислење, да не се губиш со експлицитно декларирање типови, вадење очи кај си испуштил точка запирка или заграда, покажувачи, покажувачи на покажувачи и еден тон други слични ствари кои најстарите и „најдобри“ јазици го нудат - топло ти препорачувам да почнеш со Python.

Лесна, брза и интересна синтакса.
Еден тон туторијали и супер community за решавање и најсложени проблеми.
Имаш ООП и тука, имаш све што ти треба..

Да не ја должам многу, пробај учи само 2 месеци Python, ако после тоа посакаш нешто друго да учеш - имаш гајба пиво од мене :)
Точно. За 2 месеца ќе научи да пишува прости апликации ви python...

Испратено преку nokia 3310
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

bOmit

Intern
15 септември 2017
6
2
@Psycore Па да може да се каже дека тоа ме влече најмногу,но сепак пред да се одлучам што и како ја отворив темата бидејќи сакав да слушнам мислење од професионалци во оваа работа како дечките на форумот,за да знам што е правилно,од каде да се започне и што денес најмногу се бара на самиот пазар.

Исто така ме интересира и каде би можел да најдам добри туторијали за почетници,@ChemicalAngel веќе го предложи Become a Programmer, Motherfucker.
 
Последна промена:

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
641
665
Скопје
@Psycore Па да може да се каже дека тоа ме влече најмногу,но сепак пред да се одлучам што и како ја отворив темата бидејќи сакав да слушнам мислење од професионалци во оваа работа како дечките на форумот,за да знам што е правилно,од каде да се започне и што денес најмногу се бара на самиот пазар.

Исто така ме интересира и каде би можел да најдам добри туторијали за почетници,@ChemicalAngel веќе го предложи Become a Programmer, Motherfucker.
Udemy, најголем избор на курсеви. Тие што се плаќаат, барај ги по торентиве. :)

Испратено од SM-G928F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,555
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно