1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмирање работа, мислење?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Trajko, 19 ноември 2018.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  350
  387
  2 Март 2011
  Машко
  350 евра соба
  400 евра fast food
  400 eвра ред дистрикт
  400 евра останати сметки
  ---------------
  1550. Остатокот вбанка.
   
  artweb, Gaston и на Astraion им се допаѓа ова.
 2. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Зашто редлајт дистрикт, ја кога работев имаше секогаш комбинација. Али може ти си пребирал ...
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  5,728
  7,459
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Хахаха, може ти си позгоден од мене :D
   
  artweb, Avid и на Zippo им се допаѓа ова.
 4. Roncic

  Roncic
  On your way to fame

  570
  566
  7 Јули 2012
  Машко
  Минималец во германија е 1600еура. Другар (германец) - шеф на хала во wv зема 2800 еура, така да не опинајте за прва плата со 3000 5000 еура како македонец во Германија. Друга работа - во супермаркет единствени работи кои се поскапи од тука се леб, млеко и цигари. Се друго е исто или поевтино. Е сега ако сакаш да бидеш офајда по кафани и кафичи , и 10000 еура да земаш малку се.
   
  На Napoli, Oktar, Gaston и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst

  Нема шанси  Нема живот без кафани и захер торти.
   
  На Gaston и Astro им се допаѓа ова.
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,730
  1,248
  10 Август 2010
  Машко
  Мое мислење е да си ја пробаш шансата, барем за да стекнеш искуство. Не верувам Junior Android Developer во Македонија да има плата 1000 евра. Со тоа што ќе заминеш и ќе стекнеш барем 1-2 години работно искуство на таа позиција, тоа ќе ти дозволи да се вратиш и вработиш во некоја компанија.
   
 7. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  164
  127
  3 Јануари 2010
  Машко
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,866
  2,897
  7 ноември 2014
  Машко
  Мене овој дел не ми е јасен...седам дома на 32 години, не можам да најдам работа во фирми, ама живеам среден и комфорен живот?
   
  DonFrozex, JasSum и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,710
  3,692
  21 Јануари 2009
  лол, не.
   
 10. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  365
  244
  24 oктомври 2010
  Машко
  Друже, значи луѓе од МК прифаќаат да работат во Германија у МекДоналдс за 1300-1400 евра плата и издржуваат цели семејства. Секако да работат и мажот и жената. Ти сам со ~2400 нето може нема да се луксузираш, ама ќе живееш нормален живот и плус ќе ти останат да заштедиш.

  За стан под кирија не брзај, побарај убаво, испрати многу мејлови, по различни канали, огласи, фб групи. Храната таму ти е иста или поефтина од кај нас, освен кафана.
   
  На The GameMAster94 и ImTheDude им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,760
  2,431
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Све тоа убаво е што го наведовте . Али дали сте прашале дали воопшто има соби или станови за издавање ? Еве и да има у некое селце поблиску најмалце 10-20км од работата не пресметавте колку ке го кошта секоја ден за гориво и патни трошоци ?
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,188
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пане да не мислиш селце 100-тина километри? ако е на 20км е во центар на град, не е ова скопје па 20км веќе да е најодалеченото село...
   
  На gOJDO, Zippo, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,957
  9,714
  15 Јануари 2011
  Машко
  Чим до сега седел комфорен, нека си седи и понатака, да не биде после како приказната со пиленцето и гомцето. Седи кај што ти е топло .)
   
  ImTheDude, DonFrozex, TylerMkD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,760
  2,431
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  По тоа европските метрополи нема селца пардон , претежно се распрскани покрај пат и оддалечени едно од друго по 3-4 км . Таму ако немаш возило за секојдневие , за пазарење и т.н ке те убие времето додека појдеш до продавница , или до работа. Автобусите се малце хаотични. Железницата исто така е во близина . Јас на батево му држам среќа да се измкне од тука што поскоро и да се снајде . АЛи би го советувал без свое возило да си планира дека ке му биде потежок животот таму . Исто би советувал да посредникот што му ја обезбедува работата да му гарантира смештај што поблиску до работното место , во спротивно ке си станува за на работа во 04 часот и ке си иде дома во 20 часот.
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,745
  2,525
  24 Септември 2012
  А ако имаш возило паркинг ќе те убие.
   
  gOJDO, The GameMAster94, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,760
  2,431
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Паркинзите покрај продавници , маркети и на работни места се бесплатни и барем таму се добро организирани со тоа .
   
 17. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  584
  615
  31 oктомври 2011
  Машко
  lol ok.
  Ако сакаше да кажеш не во однос на платата, да.
  Сепак за повеќето работи, поготово за луксузи ќе биде поскапо таму со гаранција.
  Фала за исцрпниот и конструктивен коментар. "лол не"
   
 18. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  276
  153
  11 Јануари 2010
  Сериозно некој се мисли помеѓу Германија и Македонија. :D

  1000 евра е ок во Македонија, но додека да се стигне до таа плата треба искуство, а тој го нема. И не е се во парите има нешто и со начинот на живот, менталитетот на луѓето, големи шанси за напредок и сите не бегаат само за повеќе пари.
  Започни таму и поработи, научи јазик, собери искуство и ќе се најде нешто подобро во истиот град или друг за поголема плата.
  Ама како што гледам убаво му е дома и уште поубаво друг да му прави јадење и да го пере, тогаш ќе се мисли дали да оди во Германија.
  Највеќе поради ова не можат да се одлучат на самостоен живот, па платата била мала, становите биле скапи, не се исплаќало.
   
  DonFrozex, ChemicalAngel, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Од муабет последно време договорите што пријатели ги склучуваат со германски компании, вклучуваат и паркинг место во радиус од максимум 1 км.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Napoli

  Napoli
  Intern

  15
  8
  31 Јули 2018
  Машко
  2400 евра, почетна плата во Германија е таман, па и за Дортмунд (град со највеќе богаташи во Германија). Цени на храна во маркет се слични како во Македонија, јавен превоз за 10-20% поскап од тука, недвижности цена, зависи од локација, види во кој дел на градот се наоѓа фирмата, па започни прво во околина да бараш сместување. Иди не се двоуми, само можеш да добиеш.
   
 21. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  276
  153
  11 Јануари 2010
  Членот отвори тема и го снема изгледа дома му е најубаво каква Германија
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  616
  633
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  битно ние си се расприкажавме секој што све има.
  како и да е, ќе бидат овие информации/коментари корисни за секој следен што ќе ја чита темава.
   
 23. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  158
  53
  18 Септември 2012
  Машко
  Сакаш да направиш пари, а страв ти е да ја преминеш улицата...
  [​IMG]
   
  На Napoli му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,710
  3,692
  21 Јануари 2009
 25. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,433
  8,821
  23 Јануари 2008
  Манга
  Зависи во кој град, не се цените секаде исти. Храна во маркети е горе-доле 50% поскапа од овде, зборувам за нормална храна, а не за замрзнати радиоактивни бразилски пилиња од 80-то годиште бидејќи таму тоа не се продава. Сметките за струја се 4 пати повисоки генерално, но затоа има гас на кој што може да се грее, готви и слично со кој што севкупно за струја и греење сметките се речиси двојно повисоки од овде. Цената за телевизија, телефонија и интернет е пониска за 20-30% од соодветната услуга овде.
  Во зависност од градот останатите трошоци како кирија, цена на стан/куќа, социјален живот и слично се разликуваат. Најскапи се Дизелдорф и Минхен, но според мене најдобри за фамилијарен живот. Најжустар за забава и со најмногу можности за било што е секако Берлин. Курвите се најскапи во Минхен, а најефтини во Франкфурт и Дуизбург.
  Покрај многу други работи, така и транспортот е организиран и функционира како што треба во Имачка. Кола за таму е луксуз не поради колку пари чини и поради горивото кое е за 50~100% поскапо од овде, но најмногу поради цената на чинење на паркинг. Ако живее во пригратско место, да можеби има поента за од селецето да дојде до периферија каде ќе го паркира и понатаму ќе продолжи со јавен транспорт. Во бизнис центрите, еден час паркинг во главен круг чини од 5 евра па нагоре. За време на побитните саеми во Франкфурт во близина на саемот е и 20 евра од час или 200 евра дневно. (Ова не важи ако си од с. Витолиште и ти смрдат чорапите, тогаш можеш слободно да го паркираш магарето каде сакаш. )
  Што се однесува до почетни плати, зависи за која работа и со какво искуство е тој што ќе оди. За IT инжинери конкретно почетните плати се од 2500 евра па нагоре. Мој близок отиде да работи во Google во Франкфурт и има плата над 10000 месечно со бонуси и слично, т.е. со заштедата за 4 години си купи стан од над 500000 евра (без кредити и слично).
   
  DonFrozex, ImTheDude и на Zippo им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...