1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмирање работа, мислење?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Trajko, 19 ноември 2018.

 1. Trajko

  Trajko
  Intern

  27
  4
  21 Август 2013
  Машко
  Здраво.

  Ме интересира мислење.
  Пред околу две години почнав со Андроид/Јава да учам по дома направив две, три апликации,
  почнав да праќам цв по компанииве кај нас и доста се разочарав бараат повеќето сениор
  Андроид програмери (Предпоставувам нема потреба од повеќе девелопери на еден проект па
  сакаат сениор да го тегне сам) после секое интервју добивам одговор како "ок си
  ама ти треба повеќе искуство за позицијава".
  Пред месец дена така изнервиран од интервјуава пуштив цв во еден германски стартап
  дечките ми пуштија таск да направам, го направив, го пратив назад и беа задоволни,
  имавме уште неколку интервјуа на скајп ги поминав без некакви поголеми проблеми,
  плата 45,000е годишно. Сега се думам дали да идам, од една страна не сум човек што
  има мерак да избега надвор и да почне све од ново, а и имам конфорт тука сам живеам
  среден живот(32г) плус незнам како ке се снајдам, не сакам да се бламирам можда е само
  imposter syndrome, друга опција ми е да се префрлам на Веб девелопмент (имам и од тоа нешто познавање)
  и да пробам со Freelance тоа ми е можеби и најголема желба, пре би работел од дома него ли од некоја фирма.
  Е сега незнам колку е лесно да се влезе и таму?
  Мислење?
   
  Викса, Zippo и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 2. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  794
  210
  24 ноември 2008
  Ако имаш понуда за германија оди, само гледај да ти обезбедат смештај, да речеме со цимер, моментално во Германија со мк пасош тоа ти е најголем проблем.
  Шансите за влез во некоја фирма ти се никакви, си го осетил тоа на своја кожа, а за freelance ќе ти треба доста време и години работа да речеме 2-3 години за да можеш да конкурираш и да добиеш некој солидна плата, плус ти треба многу дисциплина за работа, што може да го стегнеш со работа во фирма.
  Друго што е добро за Германија, што ако сакаш да смениш компанија, на пример за 1 до 2 години, процедурата е многу лесна, плус со тоа што имаш искуство на германски работен пазар, ќе добиеш и германска плата во втората компанија.
   
  На Gaston, BlackOuttheWoRlD, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Бегај од оваа црна погибија што подалеку :)
   
  На Grimriper, JasSum, Gaston и уште 11 други им се допаѓа ова.
 4. Trajko

  Trajko
  Intern

  27
  4
  21 Август 2013
  Машко
  Али цифрава 45000 бруто била, денеска ми кажаа:(
   
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  2400 евра нето месечна плата, супер е ова. Мој совет ти е да тераш таму, бар ќе научиш како функционираат работите во нормалниот свет.
   
 6. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  378
  178
  20 Април 2008
  Машко
  мој едноставен совет... стекни искуство таму па врати се ако сакаш ! ! !
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,113
  676
  2 Мај 2011
  Земи им ги парите и врати се ! (имаше и некоја песна ваква) :)
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Не знам колку е 2400 евра добра плата. Ако немаш смештај, израчунај за тоа дека ќе треба да одвоиш од платата околу 400/500 евра. Патни трошоци, храна и се останато е многу поскапо таму.
  Според мене со 1к евра плата тука ќе имаш побогат живот отколку со 2.4к таму.
  Не е тоа висока плата за девелопер за Германија. 4к е просечна од пријатели мои што знам, 2.4к е многу под просек. Разгледај и можности за напредок во таа компанија и други бенефити освен плата па дури тогаш одлучи.
   
  На gOJDO, mdeni, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Trajko

  Trajko
  Intern

  27
  4
  21 Август 2013
  Машко
  Ова истото го добив како одговор и од блиск програрамери што работат овде.
   
 10. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Сепак станува збор за почетна а не просечна плата, за некој кој сакаат да го најмат од Македонија и да му средат документи.

  @Trajko океј, си добил одговор дека подобро е со 1000 евра да живееш во Македонија, отколку со 2.4к таму. Но дали некој од вас го зема фактот дека станува збор за Македонија и Германија? Кои се можностите во Македонија да напредуваш, споредбени со тие во Германија?

  Тука ќе почнеш да речеме со почетна плата од 4-500 евра, ќе стигнеш до 1000, па и до 1500 да речеме. Што понатаму?

  Спротивно во Германија со почетна плата од 2400 евра, ти имаш можност, доколку те бива нормално, таа плата речиси и да ја дуплираш за една година. Можеби не во истата фирма, но видиците ти се отвораат додека си таму. Бонуси за екстра проекти, разно-разни бенефити, итн. Нешто што можеш да го сањаш по македонскиве фирми (секоја чест на исклучоци).

  Најискрено, не го сфаќај ова како навреда, али со таа понудена почетна плата во Германија јас стварно незнам зошто воопшто имаш дилема. Да, тешко ќе биде на почеток, но се ќе си дојде на место. Еден незнам од сите мои поблиски кои заминале, зборам за добро квалификувани во програмирање/дизајн, што се вратиле по некое време како демек не чинело таму. Сите истото го кажуваат, можеби им фали Македонија, им фалат блиските, но кога станува збор за кариерно напредување, неспоредливо е.

  P.S. Една мала математика, макар се решиш да се пробаш бар на година дена. 2400 евра заработуваш, 1400 да ти се месечни трошоци, 1000ка заштеда. 12 месеци = 12000 евра. Кога во Македонија ќе ги заштедиш истите пари?
   
  Последна промена: 20 ноември 2018
  На Grimriper, JasSum, iTechnique и уште 5 други им се допаѓа ова.
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Направи пресметка колку вкупно ќе те фати ако имаш подобра плата и ти остануваат ќе знаеш дали ќе отидеш или тука ќе седиш.
  Доколку имаш некј другар во гер.
   
  На Trajko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Trajko

  Trajko
  Intern

  27
  4
  21 Август 2013
  Машко
  Искрено тоа што имаш шанса да напредуваш ми значи само како голем плус и што ке живееш во по нормална држава.Парите помалку повеќе не ми се на прво место пре би работел пример freelance од дома за некои 500е отколку за 1000 тука во фирма или 2500 во германија
   
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Многу зависи и од локацијата. Ако стартапот ти е од Минхен, тоа е многу популарен град, па месечната кирија се движи во просек 1600 евра месечно. Со 2400 евра нето и без цимер ќе го голтнеш немиен. Напрај си убави калкулации.

  Исто така не би го занемарил и социјалниот проблем. Ако не идеш со девојка/жена, многу е веројатно да се почувствуваш осамено без твоето семејство и другари. На џерманците не се надевај многу, ја немаат таа наша култура да седат по кафичи и да се дружат.
   
  На Nightingale, Grimriper, DonFrozex и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. Trajko

  Trajko
  Intern

  27
  4
  21 Август 2013
  Машко
  Се работи за Дортмунд
   
 15. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Види, пробај, ништо не губиш. Можеш само во ќар да бидеш. Платата ќе расте како се вклопуваш во општеството, а со тоа и можноста за премин во посериозна компанија. Не заборавај од македонска до германска компанија има неколку века разлика.
   
 16. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  378
  178
  20 Април 2008
  Машко
  пак просто размислување...
  дали е подобро да бидеш во Германија
  да имаш работа
  да (па и ако не) заштедуваш пари
  и да стекнуваш искуство
  или да бидеш во Македонија
  да си невработен
  да чекаш да се отвори место за Junior
  и во меѓувреме да не штедиш пари
  а да трошиш за основни потреби ???
   
  Zippo, ChemicalAngel и на DrMTR им се допаѓа ова.
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  713
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  бруто плата ако е, значи одиш во германија да работиш за минималец. Незнам колку ти се исплати и колку ќе преживееш таму со 1600 евра месечно, знаејќи дека и во села, сметките можат да надминат 1000 евра. Да е нето плата, и те како се исплати, плус шансата за напредок е многу поголема. Од друга страна, ова е привлечно доколку ти е обезбеден смештај, или со поубавата половина да заминете заедно, и таа да работи за минималце па да опстоите првите неколку години. Што и да одлучиш на тебе е и само без каење, Гледај го патот напред, не назад
   
  На Trajko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Искрено срамота е минималец да зимаш како програмер, ама тебе реално побитно ти е да стекнеш пракса и искуство. За тие пари без цимер јас не би идел пошто таму скапи се храната и сметките, такада ако имаш како да најдеш цимер и види која би била киријата па удри математика колку ќе имаш трошоци, не мора некој голем ќар за тебе, чисто гледај да можеш да опстојуваш таму. Само прво убаво распрашај се за фирмата што и како е пошто сумљива ми е платава како за програмер, листо да не заглавиш во некоја пирамидална шема или да е некаков scam.
   
 19. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  212
  227
  12 Август 2014
  Машко
  У секој момент можеш да се вратиш овде, ама во не секој момент можеш да отидеш од овде. И лошото искуство е добро искуство. Пробај, види.
   
  На DonFrozex и JasSum им се допаѓа ова.
 20. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Се зависи од тоа во каква ситуација си сега... од муабетов како да не си вработен, така да имаш две опции, да седиш дома за 0 евра и да одиш во Германија за нето плата од некои 1.900 еур.
  Околу сместувањето, за 10 секунди гуглање излегуваат
  Great room in Dortmund
  Room for rent in Dortmund, Roonstraße | HousingAnywhere (1391845)
  Така да, веројатно нема да ти биде тешко да најдеш сместување за околу 350 еур.
  Гледај да најдеш сместување блиску до локацијата на работното место, за да заштедиш на превоз, гледај да можеш да стигнеш пешки или со велосипед.
  Кај вакви фирми многу често (дури и кај нас) имаш и оброци, веројатно и тука би можел да заштедиш нешто.
  Прашај во фирмата какви поволности нудат, многу е битно здравственото осигурување, истражи на нет колкави се месечните трошоци за живот. Гледај во најлош случај да бидеш на 0, ќе стекнеш искуство во странска компанија, ќе искусиш друг начин на живот, доколку сакаш да се вратиш тука, Македонија нема кај да ти избега, евентуално би била со променето име.
   
  Astraion, kirev, Sonic.01 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  А тука ти е 00000 бруто. Па сега ти размисли - дали да седиш и да чекаш да капне 1.000 евра плата (без искуство никакво отприлика никад) или ќе стекнеш искуство И ќе бидеш платен за стекнувањето на искуство. Па после врати се ако ти е ќеиф.
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ја плата не барам, само да избегам од тука. Трева ќе пасам по улици само тука да не седам :D
   
  На Abovelife, Molec, AndrejFerdzo и уште 13 други им се допаѓа ова.
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Пред да заминеш, тргни си пари на страна за повратен билет.

  Исто напрај им муабет на дечките да работиш од дома макар и за пола цена 1200 евра (профи). Или пак да идеш таму само по потреба (кога е густо, кога се договара архитектура и слично), а кога е лабаво да си куцаш од тука. Во принцип гужвата е на почетокот на проектот, како се придвижуваш кон крајот смао се доработуваат финеси... генерално.
   
  DonFrozex, mdeni и на Trajko им се допаѓа ова.
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,395
  2,489
  9 Февруари 2011
  Не се мисли, по се изгледа не си ги осетил сеуште маките на кои може оваа земја да те стави. Не е се во парите, ама се многу битни. Тебе овака ко беќар супер ти е овде, друштво, пичиња, кафаница, разврат. Али еј, тоа не трае вечно. Чекај уште малце, па ќе видиш што значи шалтер или не дај боже здравствен систем овде.

  Пример еден од мој многу близок - докторираше у Германија и остана да работи ко асистент на факс. Плата 1700 еврејки.
  Сега е вработен во Фраунхофер Институт оф Технолоџи (ако ви звучи познато - mp3 на пример е нивен).
  Плата? Неќеш да знаеш. Ако ти кажам, пешки ќе тргнеш.
   
  Последна промена: 23 ноември 2018
  На gOJDO, Avid, Глупав и уште 8 други им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Најголемиот дел од колегите мои што се Dynamics NAV консултанти се отидени на работа во Германија.
  Иако работат високо софистицирана работа, се на повисоко хиерархиско ниво од колегите германци, имаат повеќе одговорности сепак имаат бајаги пониски плати од нив.

  Сестра ми како сениор професор по англиски и германски иако е претпоставена на нејтив спикери од англија и германија пак има иста или пониска плата од нив. Јас како сениор контролер и консултант во Америка имав пониска плата од моите колеги американци и корејци со американско државјанство.

  Немој да очекуваш правда и праведност како кастербајтер во Германија (или друго место, слушам само во Нов Зеланд не биле такви), зошто нема да ја добиеш, ниту од работодавец, ниту од јавните сервиси таму, ниту од колегите. Таму си сам. Голем чекор напред е ако успееш да се зближиш со тесен круг на луѓе и да направиш какво-такво пријателство. И спремај од 50 до 100 евра за Ред лајт дисктрикт ако сакаш да опнеш нешто таму, и тоа на брзинка, зошто за без пари нема да се случи.
   
  На Gaston и Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...