1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмирање, помош за тотален почетник

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Balanar, 4 ноември 2018.

 1. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Дечки, ми треба помош и совети како и што да почнам.

  Имено, без работа сум веќе некој месец, а порано работев претежно техничка поддршка, мрежи, системски инженер, одржување на системи... Барав и уште барам работа во тие полиња. Значи скоро се, освен програмирање. Имам 31 година.
  На факултет програмирање учев оти мора и некако цел живот ми се гади од тоа (заедно со математика). Mоментално читате апсолутен нуб од аспект на програмирање.

  Ми треба совет дали, како и што да почнам да учам, за да по некој месец евентуално почнам на пракса некаде. Ја прочитав темава (Програмирање, што и како да се одбере?), но сепак пак би сакал лично да ме советувате. Некако целиот тој „свет“ на програмирање ми е хаос вака гледано како аутсајдер и стварно не знам од каде да почнам барем нешто да изучувам. Дури не ги ни знам поделбите како се (кое за десктоп, кое за веб, кое за мобилни, кое за фронт енд, кое за бек енд...).

  Благодарам на сите однапред кои би одвоиле некоја минута да ми одговорат и помогнат.
   
  Последна промена: 4 ноември 2018
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,572
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Sara94, DonFrozex и на Balanar им се допаѓа ова.
 3. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Првпат ја гледам темава, јас ни поделбите не ги знам. Кое е за веб девелопмент, кое е за десктоп апликации, кое за мобилни апликации...
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  800
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Каков програмер сакаш да бидеш? Какви апликации сакаш да правиш?
  Зошто воопшто токму сега сакаш да станеш програмер? Имаш искуство како техничка поддршка, системски инженер и сл. Имаш ли некој сертификат? Почни да се учиш за да добиеш сертификат. Сертификатот нема толку тежина колку што има стекнатото знаење додека се обидуваш да го добиеш.

  И каде аплицираш? Пробај во Србија, Бугарија, близу е, а повеќе платено отколку тука.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,572
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сè се може ако се сака, Ако сакаш да ги научиш ќе ги научиш, а пошто на програмирањето гледаш со одбивност, првошто теба да направиш е да се спријателиш со него :)
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Држи си се до систем администрација.
  Почеток со програмрање сега би бил лош дефокус за тебе освен ако не си цврсто решен да станеш добар во тоа, а некако не ме убедуваш, може грешам.
  Како систем админ би требало веднаш да најдеш работа. Зошто си останал без работа? Каде си згрешил?
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  250
  176
  3 Јануари 2010
  Машко
  Држи си се до тоа што го знаеш и што ти иде , не барај чаре у програмирањето. Не е нешто што се учи , туку повеќе би рекол , нешто што ти иде. Ко фудбал , ако не те бива , тренирај колку сакаш.
   
  dddragan, Astro и на Balanar им се допаѓа ова.
 8. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Договор на дело...
   
 9. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  495
  436
  26 Јуни 2012
  Машко
  Јас попрво би си сумирал што како сум со знаење и би се вратил на систем/мрежна администрација. Поготово ако имаш години стаж во тоа.
  Почнувајќи со програмирање ќе значи тргнување повторно од 0 па качување по тие хиерархиски скалила од јуниор па до сениор програмер. И тоа не вклучувајќи ја можноста ако „не ти оди“ или се загубиш на пола пат. Подобро да разбараш работа во твојата сфера, верувам и од форумов ќе се најде некој да ти помогне плус околу тоа.

  just my 2 cents
   
  На dddragan и Balanar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,359
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,237
 3. Кристијан Про
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,103
 4. Velix
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  989
 5. Lux_23
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,303
Вчитување...

Сподели

Вчитување...