1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Програмирање, помош за тотален почетник

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Balanar, 4 ноември 2018.

1. Balanar

Balanar
    On your way to fame

568
    556
    6 Декември 2016
    Машко
    Дечки, ми треба помош и совети како и што да почнам.

Имено, без работа сум веќе некој месец, а порано работев претежно техничка поддршка, мрежи, системски инженер, одржување на системи... Барав и уште барам работа во тие полиња. Значи скоро се, освен програмирање. Имам 31 година.
    На факултет програмирање учев оти мора и некако цел живот ми се гади од тоа (заедно со математика). Mоментално читате апсолутен нуб од аспект на програмирање.

Ми треба совет дали, како и што да почнам да учам, за да по некој месец евентуално почнам на пракса некаде. Ја прочитав темава (Програмирање, што и како да се одбере?), но сепак пак би сакал лично да ме советувате. Некако целиот тој „свет“ на програмирање ми е хаос вака гледано како аутсајдер и стварно не знам од каде да почнам барем нешто да изучувам. Дури не ги ни знам поделбите како се (кое за десктоп, кое за веб, кое за мобилни, кое за фронт енд, кое за бек енд...).

Благодарам на сите однапред кои би одвоиле некоја минута да ми одговорат и помогнат.

Последна промена: 4 ноември 2018
    На JovanKrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,429
    21,044
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Sara94, DonFrozex и на Balanar им се допаѓа ова.
  3. Balanar

Balanar
    On your way to fame

568
    556
    6 Декември 2016
    Машко
    Првпат ја гледам темава, јас ни поделбите не ги знам. Кое е за веб девелопмент, кое е за десктоп апликации, кое за мобилни апликации...

4. Zippo

Zippo
    Gaining Experience

493
    413
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Каков програмер сакаш да бидеш? Какви апликации сакаш да правиш?
    Зошто воопшто токму сега сакаш да станеш програмер? Имаш искуство како техничка поддршка, системски инженер и сл. Имаш ли некој сертификат? Почни да се учиш за да добиеш сертификат. Сертификатот нема толку тежина колку што има стекнатото знаење додека се обидуваш да го добиеш.

И каде аплицираш? Пробај во Србија, Бугарија, близу е, а повеќе платено отколку тука.

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,429
    21,044
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Сè се може ако се сака, Ако сакаш да ги научиш ќе ги научиш, а пошто на програмирањето гледаш со одбивност, првошто теба да направиш е да се спријателиш со него :)

На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Astro

Astro
    Guru

5,661
    7,301
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Држи си се до систем администрација.
    Почеток со програмрање сега би бил лош дефокус за тебе освен ако не си цврсто решен да станеш добар во тоа, а некако не ме убедуваш, може грешам.
    Како систем админ би требало веднаш да најдеш работа. Зошто си останал без работа? Каде си згрешил?

На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

149
    112
    3 Јануари 2010
    Машко
    Држи си се до тоа што го знаеш и што ти иде , не барај чаре у програмирањето. Не е нешто што се учи , туку повеќе би рекол , нешто што ти иде. Ко фудбал , ако не те бива , тренирај колку сакаш.

dddragan, Astro и на Balanar им се допаѓа ова.
  8. Balanar

Balanar
    On your way to fame

568
    556
    6 Декември 2016
    Машко
    Договор на дело...

9. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

350
    270
    26 Јуни 2012
    Машко
    Јас попрво би си сумирал што како сум со знаење и би се вратил на систем/мрежна администрација. Поготово ако имаш години стаж во тоа.
    Почнувајќи со програмирање ќе значи тргнување повторно од 0 па качување по тие хиерархиски скалила од јуниор па до сениор програмер. И тоа не вклучувајќи ја можноста ако „не ти оди“ или се загубиш на пола пат. Подобро да разбараш работа во твојата сфера, верувам и од форумов ќе се најде некој да ти помогне плус околу тоа.

just my 2 cents

На dddragan и Balanar им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. djgoxy94
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,269
  2. MusicFreak
    Одговори:
    5
    Прегледи: