1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмирање, ООП, Web програмирање

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од dzonov, 23 Мај 2011.

 1. dzonov

  dzonov
  Intern

  22
  0
  24 Мај 2010
  Веќе имам една импресија од delixd дека на Линукс може комотно да се програмира C++ но сакам да знам што од следново ќе можам да го работам на Linux
  -C++ & Java;
  -Уплоадирање фајлови преку FTP;
  -SQL бази;
  -HTML,CSS,PHP;

  Дополнително прашање:
  -Дали Linux има помалку процеси за разлика од Windows (дали Linux работи побргу од Windows)
   
 2. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  961
  243
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  C++ и Java можеш да програмираш сигурно , FTP client исто така имаш , HTML можеш во било кој notepad да програмираш , т.е во било кој text едитор. CSS исто така можеш , само немам работено со SQL во Линукс, за тоа нека ти каже некој поискусен.
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Да, сѐ од тоа.

  Зависи што ќе работиш (кои апликации ќе ги користиш). На што се однесува ова „помалку процеси“ ? Помалку апликации што работат во позадина ?

  Секогаш може да ги видеш процесите кои работат со користење на ps, за повеќе информации обрати се на нејзината man страница - man ps.
   
 4. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Јас имам работено развој на Java апликации на Ubuntu, и за разлика од Windows 7 е далеку постабилен, помалку меморија троши и побрз во извршувањето, посебно ако ги деинсталираш ефектите.
  За SQL бази, треба да побараш посебно за специфичната база меѓутоа за најчесто користените MySQL, postgresql и Oracle сите тие се достапни за Linux.
  а за останатите треба да побараш кои им се специфичните програми кои работат на Linux
   
 5. dzonov

  dzonov
  Intern

  22
  0
  24 Мај 2010
  Добро, благодарам на одговорите.

  Тоа ми беше најбитно, дека добивам нешто (брзина).

  Инаку дали Eclipse e стандарден и за Убунту Линукс - (Java) ?
  Ако не е, што би требало да download-ирам за кодирање, компајлирање и извршување на Java & C++ ?
   
 6. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  standarden e, ima 32bitna i 64bitna verzija na oficijalniot sajt
   
 7. dzonov

  dzonov
  Intern

  22
  0
  24 Мај 2010
  Гуглајќи малку прочитав дека Ubuntu e за почетници, додека Debian повеќе го користат software девелопери. Дали е ова точно и ако е точно не најдов баш инсталационен фајл за Linux Debian, па ако можете споделете го овде.
   
 8. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  Ubuntu e dobar, ne mora da go menuvas, a inaku za Eclipse fajlot sto go downloadiras ne e instalacionen tuku e samo arhiva, dovolno e da se otpakuva i ke raboti,
  (offtopic za instalacioni fajlovi pod linux: ubuntu e zasnovan na debian i gi koristi istite instalacioni fajlovi .deb)
   
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  @dzonov
  ако инсталираш било што во Ubuntu-то, користи го Software Center-от [​IMG] имаш таму и Eclipse и сѐ друго.
   
 10. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  dobar nacin, no malce kasnat so update na verziite koi se instaliraat
   
 11. dzonov

  dzonov
  Intern

  22
  0
  24 Мај 2010
  А сега помош, како на Edubuntu да искомпајлирам и вклучам некоја main.cpp датотека.

  Го снимам според нивниот стандард: main.cc - Не сака Компајлирај со Make
  Го снимам со main.cpp make: g++: Command not found

  Ова е за во Anjuta IDE, има ли некој друг начин преку терминал или некое чаре ??
  Благодарам
   
 12. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  треба да инсталираш gcc и придружните алатки

  или со
  Код:
  sudo apt-get install build-essential
  или побарај ги во software center-от
   
Слични теми
 1. graf
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,576
 2. Stane
  Одговори:
  67
  Прегледи:
  9,955
 3. dragilook
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,185
 4. !vlatko!
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  642
 5. Primo
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  4,419
Вчитување...

Сподели

Вчитување...