Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Програмирање на веб датабази

Статус
Затворена за нови мислења.

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Zdravo,

Veke nekoe vreme se macam so ova prasanje.

Kako najbrzo i najlesno da naucam da pravam web strani so bazni podatoci? Probav da instaliran neso kao Apache, Dream Weaver, Mysql i da vidam kako ide ali..puhh

Inace na vremeto programirav Pascal posle Delphi prodolziv znam nesto SQl, Access bazi kontam, ali sve ova sega da go napravam kako web sajt mi izgleda nekako slozeno, kod da napisam nesto za web pojma nemam....

Ima li nekoj onaka tutorial dobar negde da znae, da preporaca nesto ili sto ja znam kurs da upisam negde ali da go biva da ne e neso kao eve text napraj hyperlink :) posto poveketo kursevi se mrcvarenje do daska dodeka glavnoto e onaka u 5 minuti negde na kraj.

Najdov i ona www.joomla.org ima interesni raboti ali pojma nemam kako da se stavi toa vo funkcija

Blagodaram !
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
nema brzo ucenje na programski jazik.

najdobro bi ti bilo da pocnes so nekoj "besplaten" video tutorial. ja bi ti go preporacal videoto za php i mysql od 3dBuzz . pokraj toa sto ke svatis kako idat rabotite, ke se prsnes od smeenje.....ke vidis zasto.

za kniga ne mi teknue u momentov ....

program- simni si wamp i furaj
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Thx EAX

Го најдов курсот баш ке го прегледам.

Не ми е јасно дали со симнување локално на некој сајт што работи со база на под. самиот сајт во себе го содржи целиот код освен структурата на базата од каде ги зема податоците или не?

Пошто јас мислам дека сајтот е само read only апликација ( exe ) и пошто лесно може да се симне и отвори и да се види целиот код, само што за да функционира му е потребна уште и структура на база за која е направен сајтот.

Само ако е вака тогаш е прилично лесно не мора да се измислуваат секакви процедури пошто може да се користат од разни сајтови .....али мене не ми изгледа дека е баш така , нели :p
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.207
714
delicon.mk
Неможеш да го симниш целиот сајт со се база.
PHP/ASP.NET генерираат веб странат на серверска страна, што значи, се конектираат на базата со податоци, ги зимаат соодветните информации од неа и со нив генерираат (x)HTML страна која што ти ја гледаш. Цело тоа се врши на страна на серверот, така да, ти немаш никаков пристап до нив.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Значи ОК неможе да се види структурата на базата ниту податоците внатре.

Меѓутоа она што се гледа како краен сајт на корисникот ако се отвори и се види кодот, дали тој код е кодот на сајтот или само дел пошто како што напиша " na serverska strana" е главната хтмл страна со целиот код?
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.207
714
delicon.mk
Тој e само HTML 'код' што ти го гледаш, другите 'кодови' кои што го генерираат HTML-от се на серверот и до нив немаш пристап.

Еве ти пример на што мислам:

<?php
$test = "Ova e primer";
echo $test;
?>

Ова се наоѓа на серерот и генерира само, Ova e primer.
Значи ти ќе го видиш само тоа 'Ova e primer', а другото не.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Ако ја снимам страната со Save As:....Web Page complete и ако ја отворам во едит мод со FrontPage i stisnam na HTML долен среден табулатор, ке го видам ова:

<table class="tborder" align="center" border="0" cellpadding="6" cellspacing="1" width="100%">
<tbody><tr>
<td class="alt1" width="100%">

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tbody><tr valign="bottom">
<td><a href="#" onclick="history.back(1); return false;"><img title="Назад" src="showthread.php_files/navbits_start.gif" alt="Назад" border="0"></a></td>
<td>&nbsp;</td>
<td width="100%"><span class="navbar"><a href="http://it.com.mk/forum/index.php" accesskey="1">Македонски ИТ форум</a></span>
<span class="navbar">&gt; <a href="http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=83">:: Интернет</a></span>


<span class="navbar">&gt; <a href="http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=87">Веб хостинг</a></span>

</td>
</tr>
<tr>
<td class="navbar" style="font-size: 10pt; padding-top: 1px;" colspan="3"><a href="http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=15111"><img title="Обнови ја страната" class="inlineimg" src="showthread.php_files/navbits_finallink.gif" alt="Обнови ја страната" border="0"></a> <strong>
Web database programiranje

</strong></td>
</tr>
</tbody></table>

</td>


Дале ова е програмибилниот код на страната кој е доволен за нејзино функционирање?
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Како што ти кажа Delicon се што е омотано со php тагови претходно се обработува од серверот и се генерира хтмл код...

Ако те мрзи да учиш искористи ја џумлата... имаш еден милион хакови така да може да задоволи секакви потреби...
Инсталацијата е многу едноставна... гуглај ако имаш проблеми
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
nema nikakvo programiranje tuka, osven html kodiranje.
da mozese da se gleda kodot i bazata na sekoja strana do sega nemase da ima web strani ....

Miksa pogledni go videoto i sve ke ti stane jasno

admini premestete ja temava na soodvetno mesto
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Бидејќи кажа дека сакаш да правиш web страници кои користат датабази, ја префрлив темата овде..
PHP е одличен и за почеток.. Не се секирај за кодот, PHP кодот нема да е видлив, само HTML кодот е видлив кој е генериран од страна на серверот кој го извршува PHP кодот :)

За Описни јазици и нивна манипулација има посебен форум тука: http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=121 , доколку незнаеш HTML добро е да почнеш со тоа.

За бази на податоци тука: http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=122
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Има една е-книга се вика "How to do everything with PHP & MySQL" . Најди ја и почни да циташ. Ти објаснува како да инсталираш PHP,MySql i Apache на UNIX ili na Windows. Потоа прво почнува со PHP tutoriali. Многу е лесно за читање. Не е лошо пред тоа да има некави предзнаењеа од програмирање или HTML, мада и без нема да имаш проблеми.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Пробај и со PHP For Absolute Begeners Книгата е супер. Ја со неа почнав. И како што вика _EAX гледајги туторијалите. Многу се корисни и ке пукниш од смеа.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Видео туториалите беа одлични, како за ептен почеток, инсталација, принцип на работа.

Сега чувствувам потреба од туториал или веќе направен готов веб проект онака по ред како е испрограмиран, некој веб што содржи повеќе програмски интересни решенија...она css или како се викаше за стилот на сите страни, подстрани итн.

И дали мора да се работи со табели секаде за да се постават работите на точна позиција на страната или има некои други решенија?

Иначе, големо Благодарам на сите за корисните информации. Ќе се обидам да најдам некои од книгиве.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.111
Мислења
974.658
Членови
35.410
Најнов член
Teodora2005
На врв Дно