• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Програмирање Моторола радио станици

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Mozebi ovaa tema treba da bide kako edna od glavnite, zatoa sto mislam deka vo MK ima mnogu Motorola radio stanici i mnogu ludje se bavat so ovaa a retko kade ima ovaa nesto da se diskutira, skoro sekoj pogolem IT oddel koristi radio stanici kako sretstvo za komunikacija, no sepak ke ostavam na Administratorite da odlucat za ovaa.
Kako i da e, imam osnovni poznavanja za programiranje na Motorola bazni i racni radio stanici a mi treba i me interesira mnogu poveke, pa postirajte.. se nadevam deka ke ja razvieme ovaa tema so mnogu razlicni iskustva i znaenja..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
mENDol, баш слична ваква тема сакав да отворам. И јас се занимавам со радио станици и мислам дека спаѓаат во ИТ технологиите. За програмирање на нив до душа незнам толку но имам искуство од модификации на станици за надвор од бандот покривање. Моментално сум запознаен само со Yaesu станиците.
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
mENDol, баш слична ваква тема сакав да отворам. И јас се занимавам со радио станици и мислам дека спаѓаат во ИТ технологиите. За програмирање на нив до душа незнам толку но имам искуство од модификации на станици за надвор од бандот покривање. Моментално сум запознаен само со Yaesu станиците.

Aleks, kako mozeme da ja preflime ovaa tema kaj poglavnite temi ?? ima mnogo podtemi sto bi sakal da gi otvoram. Inaku jas imam i programator i softver za programiranje na ovie radio stanici, samo sto uste sum na pocetok, ama i me interesira mnogu, pa brkam forumi i tutorijali po internet...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
A dobro, za sto e toj softver za radio stanici?
Za kodiranje ili digitaliziranje na signalot (razni kodeci) li?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Не ники туку за програмирање на микропроцесорот што станиците го имаат кој управува со останатото

Мендол, на темата и е тука местото во оваа секција (иако 100% не одговара ама 90% одговара). Најдобро види што контролер имаат станиците и за него барај информации на интернет. Незнам дали те разбрав добро сакаш да програмираш моторола станици кои ги користат таксистите или радио-аматерски ?
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Aleks, ja rabotam vo mal IT\Commo oddel, i imame okolu 15 racni Motorola GP340 Radio Stanici i edna bazna GM160 koi veke se programirani, znaci si imame standarden load so komplet frekfencii i PL kodovi, i se toa funkcionira, neodamna re-programirav edna, i po prv pat komplet go razgledav programot, i skontav deka ima mnogu poveke moznosti nego sto momentalno imame vo funkcija, pa eve sega se poveke navleguvam vo toa...

Pobaraj gi modelite na Internet ke vidis za sto stanuva zbor...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ги видов рашните станици и за таа цена воопшто не се лоши, 5/4 вати. А каналите, секој посебно може да се програмира на која фрекфенција да работи или си има предоредени фрекфенции
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Ги видов рашните станици и за таа цена воопшто не се лоши, 5/4 вати. А каналите, секој посебно може да се програмира на која фрекфенција да работи или си има предоредени фрекфенции

Da mnogu se super, imas 13 kanali i vo zavisnost kakva mreza sakas i kolku frekfencii imas odobreno (Simplex ili Duplex) sekoj kanal si go programiras posebno... E sega i edna frekfencija mozes da rasclenis na nekolku podfrekfencii so PL kodovi). Da stanicite se 4-5 vati, pristojna cena, i ke si gi vrzes na ista freq so bazata, i za malku pari odlicna komunikacija i toj mislu deka besva od 3-5 kilometra bez repeater...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Имам едни токи воки со 14 канали а секој канал има по 38 подканали.. дали некој знае како функционира ова со подканалите, дали тоа се тонски фрекфенции или посебни носечки фрекфенции?

Дали ако еден канал беж подканал е 20КХз и ако му ставам
подканал (1-38) ке се намали опсегот на каналот?
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Имам едни токи воки со 14 канали а секој канал има по 38 подканали.. дали некој знае како функционира ова со подканалите, дали тоа се тонски фрекфенции или посебни носечки фрекфенции?

Дали ако еден канал беж подканал е 20КХз и ако му ставам
подканал (1-38) ке се намали опсегот на каналот?

Niki, vo zavisnost od aparatot koj model e imas primarni kanali na koi sto mozes da im dodelis frekfencija. Koga dobivas licencirana frekfencija znaci, dobivas raspon npr. 166.00000 - 166.50000 MHz i sega ti mozes da si gi programiras radijata kako sakas. I normalno sto pogolem raspon povise kosta, a neznam kako e kaj nas ama mislam deka moze da se iznajmi samo edna frekfencija za samo eden simplex kanal.

Simplex programiranje e koga i na TX(Prakanje) i na RX(Primanje) imas ista frekfencija, ovaa znaci samo edno radio vo moment praka a site drugi primaat, ilimiti (Braodcast) i taka odi celata komunikacija. A ako se razlicni TX i RX frekfenciite togas imas Duplex radio mreza.

E sega ako imas potreba za poveke kanali a imas samo edna frekfencija togas koristis PL kod (encodiranje). Ovaa znaci delenje na ovaa frekfencija na intervali ( default se po 250 Hz) i ovoj kanal se racuna kako podkanal za neprecena komunikacija...

Pr. glaven kanal odi duplex TX 166.0000 so RX166.12000. 2 kanal duplex( ili podkanal) bi bil TX166.0250 so RX166.0500, a moze i 3 kanal simplex TX166.0750 so RX166.0750 i PL(M7/250.03 HZ).

Site frekfencii ovde se nosecki. I sto pomalku podkanali tolku podobra komunikacija bez precki. Idealno e da imas posebni Mhz frekfencii za site potrebni kanali...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
E sega ako imas potreba za poveke kanali a imas samo edna frekfencija togas koristis PL kod (encodiranje). Ovaa znaci delenje na ovaa frekfencija na intervali ( default se po 250 Hz) i ovoj kanal se racuna kako podkanal za neprecena komunikacija...

Фала за деталниот одговор... На какви интервали се мисли? Не разбрав баш добро.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Знаеш што приметив, при користење на PL подканал значително
се влошува сигналот на далечина за разлика од тоа
да не користиш подканал.
Дали имаш приметено?
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
@ Niki, da toa e tocno, ama podkanalite ne se dizajnirani za koristenje kako primarni, podkanali koristis samo koga si nekolku ludje se von pokrivanje na mrezata na glavniot kanal a treba da komuniciraat medju sebe.... Obicno (in the real world) vo profi mrezi ne se stavaat podkanali...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Само не ми е јасно зошто некои користат подканали кога сите
38 подканали можат да се прислушкуваат иако си на основниот
канал, само нема да можеш да им се мешаш:)
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Dobro Niki, sve nesto sto e informacija moze da se prisluskuva, praime muabet ovde za osnovna i brza komunikacija medju vraboteni, sto nekogas mnogu znaci, spasuva vreme, pari itn... e sega ako sakas da se zastitis od prisluskuvanje, i toa ima, mozes da enkriptiras komunikacija mozes svasta da prais...

BTW, so koi stanici ti rabotis ?? So aplikacija koristis za programiranje itn... me interesira kolku e sve toa slicno na principot na Motorola...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Јас на мојава Језу FT 411 прочитав дека може да се врзе со компјутер за програмирање, но интерфејсот го немам а и + може да се програмира директно преку нејзината тастатура со влегување во програмерски мод.

БТЊ, иако многу велат дека радио станиците умираат, јас го тврдам спротивното, сегогаш ќе има место за нив во секоја работа
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Моиве не се Моторола, користам токи воки од фирмата Џенерал електрик но не можам да најдам кој модел се. Немаат никаков софтвер во нив
 

Alex1986

Intern
19 јануари 2009
12
2
Некој да не е заинтересиран за Motorola HT750 UHF 470Mhz-502Mhz i Motorola GM340 UHF 403Mhz-470Mhz?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.568
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно