• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програми за MAC OS X LEOPARD...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ако може да ми кажете некои програми за Леопардов поточно за:
Режење на компакт дискови
Некој програми за фото дизајн, обработка и сл.
ИРЦ клиент
...
Доколку ми требат некој други, пак ќе ве прашам.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
За режење на компакт дискови за Мац,пробај со програмов.
Мислам дека фотошоп е компитабилен и на Мац.
Тука имаш еден чет клиент за Мац.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Хмм сега за сега не ми притребало ништо за режање, музика од iTunes директива режам, а за друго со burn folder.
За чатовите, имате Skype, Msn, и Yahoo за mac... Од другите има Pigdin и Colloquy (најдобар е овој според мене)...
Е за ирц клиенти да ви кажам право наснимав се што можев да најдам, и ниеден не ми се свиѓаше, па сега си користам ChatZilla, extension за мозилата.

За едитирање слики и остало, adobe има mac верзии за се, што значи photoshop, illustrator, indesign, dreamweaver, flash итн. :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
  • Ја почнал/а темата
  • #8

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Фала ви на сите за добрите листи на софтвер.
Фала уште еднаш.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
За чат веќе ти кажаа за IRC може да го симнеш Xchat-Aquа
имаш и некои opensource апликации кои верувам дека ќе ти вршат многу работа.
http://www.opensourcemac.org/

и можеш да го разгледаш проектот MacPorts и таму имаш работи кои што мене ми се многу потребни а верувам и на секој друг.

Пис аут.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
бидејќи прашуваше за ирц клиент, Linkinus е дефинитивно најсличното нешто до mIRC што може да се добие на OS X, пошто сите останати искрено ме нервираа :ha:

Linkinus ftw
 

maciator777

Intern
21 јануари 2009
24
0
Eveti ovde imas mnogu programi besplatni i za plastanje:

http://www.pure-mac.com/

Pa ovde isto taka:

http://www.apple.com/downloads/

Pa ovde isto taka:

http://www.macupdate.com/

Pa i ovde:

http://www.versiontracker.com/

Epa sega sakas na mirc?

Onda tije ovaj naidobar drugrar:

http://jircii.dashnine.org/download.html

A i ovaj:

http://www.kvirc.net/?id=releases&platform=macosx&lang=en

http://www.amsn-project.net/download.php

Evogo msnot za mac...

A ima i ova:

http://www.oovoo.com//download/

Ili ova:

http://mercury.im/#Download

A ima i Fire, Msn Messenger ima, ima i Yahoo messenger, Icq...

Nema sto nema:)

http://www.rhapsoft.com/

http://b-l-a-c-k-o-p.com/Qamera.html

http://b-l-a-c-k-o-p.com/DotMatrix.html

A ima i gimp!

http://www.neooffice.org/neojava/en/index.php ima i bez platen office isto na makedonski!!!

Open office go imat isto... e taka natamu...

Ova kego zaboraev: http://www.sightspeed.com/

PA ima mnogu rabotcinja, pa ako imate uste nekoj prasanja samo kazete!
Ima Windows Media Player, Real Player isto za mac...greetz

Torenti: http://www.transmissionbt.com/ http://mac.utorrent.com/

Kako Limewire imas: http://www.frostwire.com/

Ima i Bittorent Bittrocket ...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
maciator777 Пробај да ја користеш опцијата “Измени“ и додавај ново во стариот пост а не во нов пост.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно