1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмче за водење на евиденција на книги во БИБЛИОТЕКА

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од petar.bt, 23 ноември 2007.

 1. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  Дали немој можи да ми најде програмче во Visual Basic за водење на евиденција на книги во библиотека
  на пример колку книги има кој која книга ја изајмил
  членови во библиотеката и слично
   
 2. Miksa2007

  Miksa2007
  Intern

  112
  1
  15 oктомври 2007
  Ова е исто како програм од видеотека за изнајмување на ДВД-ја филмови.

  Може да се најде тоа за видеотека, ама називите и описите внатре се "филмот, актерот, режисер, жанр" ... а не се "книгата, авторот, жанр" иначе сигурен сум дека ќе ти врши работа, мада има и цена негде 1500-2000мкд.

  Или, пробај кај некои видеотеки каков програм имаат ако некој сам си го правел можеш да го адаптираш ако ти го даде со сорсот или да ти го среди како што сакаш.
   
 3. Rocky

  Rocky
  Intern

  13
  0
  17 ноември 2007
  ajde be pero, ti da nemaš vakvo programce, ne zafrkavaj, sredi go tamo dnevnikot i to e
   
 4. Rocky

  Rocky
  Intern

  13
  0
  17 ноември 2007
  pa neli imaše edno napraeno za boblioteka
   
 5. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  petar.bt proveri na sourceforge.net i baraj program za inventory ili sales management. Site programi se open source i besplatni.
   
 6. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  hi

  Јас немам напраено
  то беше за друго то е за стоматолошка ординација
  јас сакав некое напраено да си го препрам оти ми е мака од ново да го прам
  инаше ми треба за библиотекарката сака компјутерска евиденција на книгите да има
  изгледа на крајот сам ке треба да си напрам
   
 7. Miksa2007

  Miksa2007
  Intern

  112
  1
  15 oктомври 2007
  Направи едно за библиотека, па после смени описите и за видеотека ќе ти се најде, нешто додади и за "rent a car" ќе врши работа, па и за хемиско чистење ....па стави го на нет во 100 јазици, без пари за дома а за фирми со цена 1$ и ....


  1,000,000 $


  ....пошто на сите им треба за во фирма,а не за дома :))))
   
 8. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  Јас имам програмце за стоматолози направено и никој не ми го користи ниту купува само татко ми кој е стоматолог
  а инае ако беше то така лесно сите ке праеа така
  не е баш лесно
   
 9. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Јас имам направено таков. Кажи ако сакаш да го ставам сорс кодот на интернет, па менувај го ти како ти треба.
   
 10. Pece_648

  Pece_648
  Intern

  52
  0
  31 Јануари 2008
  Barem kodot za ova programce e mnogu lesen.

  Principot na pravenje e slicen kako i za telefonski imenik ili programa za DVD - teka
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  ...vakvite programi lesno se pravat, samo edna struktura i ke natepas svojstva, ali mene slabo mi ide vizuelno. Imam iskucano u c++ ke ja startas ednas i ke si igras, posle restart niso ne pamti normalno :))))
   
 12. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  ај ако сакаш клај го кодот негде
   
 13. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
 14. vavio

  vavio
  Intern

  15
  0
  12 Јануари 2008
  aj ako sakate klaj te go surs kodo
   
 15. dime

  dime
  Intern

  163
  3
  13 Мај 2008
  E ajde bee za 2-3 saati mozes da napravis vakov program ;) Poveke vreme ke zagubis barajki na internet ili modificirajki tug kod..
   
 16. GigaC

  GigaC
  Intern

  344
  7
  23 Април 2008
  Јас имам ваков програм, правен ми е многу одамна, од кога почнав да изучувам VB :D
   
 17. loris

  loris
  Intern

  626
  49
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Овакви програми се прават многу лесно, ама не е се така розово. Добро направена програма треба да овозможува скалабилност на апликацијата односно надежност, да може да се измени многу лесно, доколку се воведат нови работи во самата апликација. Јас работам C# ако ти треба таква апликација ама web можам да го прашам еден другар да ми ја даде он правеше такво нешто како семинарска.
  Инаку за готови програми како и примери препорачувам:http://www.codeproject.com/
   
 18. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Извинете ја заборавив темата.
  Утре да го најдам и ќе го ставам
   
 19. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  4
  9 Декември 2007
  Јас имам баш семинарска правено таква во Visual C++, но треба уште да се доработи за да биде практицно применлива. За таков тип на програми најбитно да се направи добра база на податоци, а програмирањето се сведува на правење интерфејс за едитирање на базата.
   
 20. PetarStruga

  PetarStruga
  Intern

  15
  0
  27 Август 2008
  ako sakas za den - dva vo VB so Access baza. Mnogu ednostavno
   
 21. PetarStruga

  PetarStruga
  Intern

  15
  0
  27 Август 2008
  Па нормално не памети но не зборуваме за таков програм туку за програм кој ќе ја води цела евиденција и ќе ги запишува податоците пр. во база на податоци.
   

Сподели

Вчитување...