1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмче за Добра Ноќ !

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од DEXTER, 4 Јуни 2009.

 1. DEXTER

  DEXTER
  Intern

  95
  1
  27 Март 2009
  Еве ви едно мало програмче за ДОБРА НОЌ ! ( Спиј како шо треба :) )
  Направено е во VB 6.0
  По точно имате опции да одредете за колку часа , минути и секуди комјутерот да изврши "Log Off " , " Restart " и "ShutDown" .
  ај живели :nazdravje:

  линкот е :
  http://www.easy-share.com/1905530566/zashutdown.zip
   
 2. stole_pesov

  stole_pesov
  Intern

  530
  17
  25 Април 2008
  алал да ти е баш такво нешо ми требаше.

  Сега не можам да го симнам не сум дома чес ќе го симнам.
   
 3. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  А што ова, нешто музика пушта дур да заспиеш, или компјутерот стој пуштер одредено време. Ако е ова второто има поедноставен начин... shutdown -s -t 3600 (ако сакаш за еден сат да се изгасни)
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Максимум е 600 т.е 10 минути (барем на Виста)
   
 5. GigaC

  GigaC
  Intern

  344
  7
  23 Април 2008
  на XP го имам местено на 6-7 саати...валда само на Vista е тоа :)
   
 6. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Уште не разбирам што е... дур не се изгасни ќе свири некоја приспивна музика или шо???
   
 7. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @toteto
  Само местиш по колку време да ти се изгаси компјутерот, и претпосавувам дека во позадина тоа си брои. Нема музика или нешто приспивно ако тоа мислиш :)
   
 8. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Изгледа така е. Не бива над 10 мин
   
 9. DEXTER

  DEXTER
  Intern

  95
  1
  27 Март 2009
  Абе каква музика си го местеш тајмерот да ти се изгасне комјутерот додека гледаш ТВ на него да речеме или било шо и тоа е нема некоја демагоѓија

  Поздрав
   
 10. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
 11. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  shutdown -s -t (секунди за колку што сакаш да се изгасни) и готово.

  Код:
  пр.   shutdown -s -t 600    -да се изгасни за 10 минути
   
 12. TheDarkHacker

  TheDarkHacker
  Баниран/a

  285
  17
  16 Мај 2009
  Претпоставувам како е направено.Има исклучен тајмер кој се уклучува кога сетираш време.Кога тајмерот ѕвони се отвара shutdown.exe,а за одлогирање logoff.exe
   
 13. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  File not found

  Нека го постира некој повторно
   
 14. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  file not found, напраби нов upload...
   
 15. KANTERISTIKA

  KANTERISTIKA
  Баниран/a

  2
  0
  11 oктомври 2010
  брате нејќе кај мене ова ај плс дај друг линк или па дај msn ili skype па да ми го пратиш ок?
   
 16. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  Линкот е стар и не работи, а темава не ја чита никој што веќе го има програмчето па да го аплоудира пак...
   
 17. Stingbad

  Stingbad
  Баниран/a

  91
  6
  30 Септември 2009

Сподели

Вчитување...