1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Програмче за брзо пребарување-потребно

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Pece Elektronika, 11 Април 2016.

1. Pece Elektronika

Pece Elektronika
    Gaining Experience

50
    55
    24 Јануари 2016
    Машко
    Вака колеги,пошто се бавам со свирки и музика / електроника - досега имав лаптоп на кој имаше Windows 7,а мене текстовите од песните ми се во PDF формат па немоав проблем со брзо пребарување . т.е. 7-ката на search пишуваш една две букви и излегуваат речиси сите наслови со тие букви кои се присутни во насловот, и како пишуваш се стеснува бројот на наслови,т.е. веднааш излегува потребната песна односно наслов,доста прегледно и брзо.Е сега стариот лаптоп се напи малку винце и не се разбуди, па набавив друг но од овие маливе со интел атом процесор на 1,6GHz,со 1G рам, му инсталирав 7 ка / Home, но е спор како тракторo_O,па инсталирав XP доста брзо работи, но проблемот е што мене тоа ми треба го нема,search-не е како на 7-ката,треба точно името да го напишеш па да излезе PDF со тоа име,а додека се погаѓаме со имиња отидоа сватовите:D,пробав со две програмчина Fast desktop search и некое ultra search,но бетер исто така бараат точен наслов во спротивно не постои.
    -Дали некој има предлог за вакво програмче што со една буква ке излезат сите документи PDF,на кој им започнува името со таа буква, па втора пишуваш излегува првата и втората (значи се стеснува бројот на имиња) - или чаре - нешто?

2. Avid

Avid
    Guru

4,467
    6,721
    21 Јануари 2009
    Тешко да има таков „real-timе“ search за xp

3. TMT89

TMT89
    Gaining Experience

44
    107
    23 Март 2011
    Машко
    На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    276
    9 Јануари 2015
  5. loris

loris
    Gaining Experience

626
    54
    7 Мај 2007
    Машко
    Програмер
    Ова е програм (Total Commander) за општa работа со фолдери/папки и бара брзо доколку ти треба да бараш имиња на pdf фајлови.
    http://www.ghisler.com/

6. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,652
    1,749
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Everything - подобро, поедноставно и пбрзо од ова тешко дека ќе најдеш.

Еднаш ќе го оставш да индексира се што ти треба (олдери, драјвови, мрежа...) и после програмот сам си ја надополнува базата. Пребарува инстант.

На architect и Oktar им се допаѓа ова.
  7. Oktar

Oktar
    Epic

3,662
    10,912
    23 oктомври 2012
    Машко
    +1 за Everything. Го користев на времето пред оперативните екшли да имаат срч.

На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,648
    1,443
    27 Јануари 2011
    Машко
    И јас +1 за Everything
    на ХР прегледан во Advance Search или така нешто има за подетално и кастом пребарување, да бара само по фолдери или и внатре во фајлови. Има таква опција и работи коректво. Е сега за брзина се зависи од повеке фактори. И десетина секунди не е многу за чекање.

9. moongose

moongose
    Unstoppable

2,248
    2,476
    19 Јули 2013
    Everything +1
    A за твоето специфично сценарио, можеби подобра опција е Launchy. Ќе го подесиш да ти ги индексира само пдф фајловите во соодветниот диск/фолдер и после пребарувањето е инстантно а пребарува и мнемонички. Напр.
    Naum Petreski - Zal za despina.pdf
    ќе го најде ако напишеш, naumdesp; petrezal; despina...

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  10. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,652
    1,749
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Брзината е само додека индексира, после пребарува инстант, да не речам real-time пошо влече директ од индексот.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,759
    7,207
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Ја без Everything не можам да функционирам више, ептен е брзо и пребарува инстант, сите промени ги индексира истата секунда, многу е подобро од Windows Search. И индексирањето не трае многу, во мојот случај не повеќе од десет секунди на прв стартап. Инсталираш, гасиш Windows Search Index да не ти го тормози компјутерот бадијала и тераш даље.
    Ако се ослонувам на Windows Search кога барам некоја шема у компјутер или па песна, го обрав бостанот.

Luidgi, RagingDemon и на Oktar им се допаѓа ова.
  12. sasoxmkd

sasoxmkd
    Gaining Experience

77
    62
    16 ноември 2011
    Машко
    Јас на работа го користам Ava find и сум задоволен

13. architect

architect
    Unstoppable

1,961
    2,342
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    +1 за Everything

14. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,245
    24 Март 2009
    Машко
    Everything Search +999999999
    Го користам не паметам од кога и подобро нешто за пребарување нема и мислам дека нема ни да има во скоро време. Пребарувачите на оперативните системи се мизерија во споредба со него и мислам дека мајкрософт треба да го вгради во виндоус
    Толку е брз што еднаш го најде фајлот што го барам уште пред да напишам нешто.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,124
    1,265
    25 ноември 2014
    Го имав користено Launchy и знам дека е добро ама сеа ме терате Everything да го пробам а неам ни потреба од него XD

На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pece Elektronika

Pece Elektronika
    Gaining Experience

50
    55
    24 Јануари 2016
    Машко
    Everything-е збрка работава фала дечки :) брзо е и едноставно-е дури сеа ги истресивме сватовиве :D :innocent: ;).

Слични теми
  1. super_hacker
    Одговори:
    22
    Прегледи:
    2,885
Вчитување...

Сподели

Вчитување...