1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програмче за брзо пребарување-потребно

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Pece Elektronika, 11 Април 2016.

 1. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  55
  24 Јануари 2016
  Машко
  Вака колеги,пошто се бавам со свирки и музика / електроника - досега имав лаптоп на кој имаше Windows 7,а мене текстовите од песните ми се во PDF формат па немоав проблем со брзо пребарување . т.е. 7-ката на search пишуваш една две букви и излегуваат речиси сите наслови со тие букви кои се присутни во насловот, и како пишуваш се стеснува бројот на наслови,т.е. веднааш излегува потребната песна односно наслов,доста прегледно и брзо.Е сега стариот лаптоп се напи малку винце и не се разбуди, па набавив друг но од овие маливе со интел атом процесор на 1,6GHz,со 1G рам, му инсталирав 7 ка / Home, но е спор како тракторo_O,па инсталирав XP доста брзо работи, но проблемот е што мене тоа ми треба го нема,search-не е како на 7-ката,треба точно името да го напишеш па да излезе PDF со тоа име,а додека се погаѓаме со имиња отидоа сватовите:D,пробав со две програмчина Fast desktop search и некое ultra search,но бетер исто така бараат точен наслов во спротивно не постои.
  -Дали некој има предлог за вакво програмче што со една буква ке излезат сите документи PDF,на кој им започнува името со таа буква, па втора пишуваш излегува првата и втората (значи се стеснува бројот на имиња) - или чаре - нешто?
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,467
  6,721
  21 Јануари 2009
  Тешко да има таков „real-timе“ search за xp
   
 3. TMT89

  TMT89
  Gaining Experience

  44
  107
  23 Март 2011
  Машко
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
 5. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Ова е програм (Total Commander) за општa работа со фолдери/папки и бара брзо доколку ти треба да бараш имиња на pdf фајлови.
  http://www.ghisler.com/
   
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,652
  1,749
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Everything - подобро, поедноставно и пбрзо од ова тешко дека ќе најдеш.

  Еднаш ќе го оставш да индексира се што ти треба (олдери, драјвови, мрежа...) и после програмот сам си ја надополнува базата. Пребарува инстант.
   
  На architect и Oktar им се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  +1 за Everything. Го користев на времето пред оперативните екшли да имаат срч.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  И јас +1 за Everything
  на ХР прегледан во Advance Search или така нешто има за подетално и кастом пребарување, да бара само по фолдери или и внатре во фајлови. Има таква опција и работи коректво. Е сега за брзина се зависи од повеке фактори. И десетина секунди не е многу за чекање.
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,248
  2,476
  19 Јули 2013
  Everything +1
  A за твоето специфично сценарио, можеби подобра опција е Launchy. Ќе го подесиш да ти ги индексира само пдф фајловите во соодветниот диск/фолдер и после пребарувањето е инстантно а пребарува и мнемонички. Напр.
  Naum Petreski - Zal za despina.pdf
  ќе го најде ако напишеш, naumdesp; petrezal; despina...
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 10. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,652
  1,749
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Брзината е само додека индексира, после пребарува инстант, да не речам real-time пошо влече директ од индексот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја без Everything не можам да функционирам више, ептен е брзо и пребарува инстант, сите промени ги индексира истата секунда, многу е подобро од Windows Search. И индексирањето не трае многу, во мојот случај не повеќе од десет секунди на прв стартап. Инсталираш, гасиш Windows Search Index да не ти го тормози компјутерот бадијала и тераш даље.
  Ако се ослонувам на Windows Search кога барам некоја шема у компјутер или па песна, го обрав бостанот.

  [​IMG]
   
  Luidgi, RagingDemon и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Јас на работа го користам Ava find и сум задоволен
   
 13. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  +1 за Everything
   
 14. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Everything Search +999999999
  Го користам не паметам од кога и подобро нешто за пребарување нема и мислам дека нема ни да има во скоро време. Пребарувачите на оперативните системи се мизерија во споредба со него и мислам дека мајкрософт треба да го вгради во виндоус
  Толку е брз што еднаш го најде фајлот што го барам уште пред да напишам нешто.

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Го имав користено Launchy и знам дека е добро ама сеа ме терате Everything да го пробам а неам ни потреба од него XD
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pece Elektronika

  Pece Elektronika
  Gaining Experience

  50
  55
  24 Јануари 2016
  Машко
  Everything-е збрка работава фала дечки :) брзо е и едноставно-е дури сеа ги истресивме сватовиве :D :innocent: ;).
   
Слични теми
 1. super_hacker
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,885
Вчитување...

Сподели

Вчитување...