Програмче кое што може да ми декриптира hash password-и?

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Постои ли некое програмче кое што може да ми декодира hash password-и? На пример јас да го внесам (827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b), а тој да ми каже како е. Само да не биде PasswordsPro.:ermm:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
896
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Можеш да си најдеш MD5 кракер.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
896
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Сигурен си дека е вака?
Јас пробав на неколку online кракери и никаков резултат, а не можам да најдам каде мие беа софтверите....
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Милион посто
passhb5.jpg


Или во текст форма: 1a2a58979c710ae4b688b00811f02a2e

Јас пробав на 3 програми за декодирање hash password-и не добив резултати.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
896
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И мене ме чуди што hash ќе беше ова?:)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
896
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Aleks пробав и со milw0rm и со многу други ама не сака да го кракне.:ermm:
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
И јас пробав сега со milw0rm, ама и таму не сака. Незнам шо пасворд е. Можеби има употребено некој знак, кој што не го поддржуваат овие програми за енкрипција.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Dzabe vi e, ako vo passwordot ima 1 brojka i 1 specijalen znak, toa e dovolno za da nemoze da se krakne. Ke treba da pustis bruteforce nekolku godini :). Tie online crackeri se za nekoi default, samo tekst ili samo brojki - za takvi passwordi. Najdobro da si najdes nekoj ubav i golem wordlist i so cain&abel da pustis bruteforce... pozdrav
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Во право е Password. Затоа тој првиот успеа да го открие - 12345 (јакиот password) :)
Нешто покомплицирано нема шанси.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@Password

Доколку лозинката содржи техт, број и специјален знак, сигурен си дека со bruteforce ке ги дочекаат резултатите некогаш ? :))
Доколку го содржи тоа, ќе треба да почекате еееедно бајаги време..

Ако се обидете со bruteforce така тогаш, ви посакувам среќа во кракнувањето, и долг живот.. Инаку.. без овие две тешко ..:))
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
не мора да значи дека brute force е спор и му треба многу време

еве како да го хакнеш многу побргу
еве што ти треба

мин 10 компјутери со солидни да не кажам јаки конфигурации

комбинации со 1,2,3, карактери можеш слободно да ги ликвидираш

еден нека проверува со 4,5 карактери еден со 5 еден со 6... итн итн
би требало бргу да ти заврши работа да не нагаѓам време
тука спадаат сите варијанти со
0-9, a-z, A-Z, и сите специјални карактери не се многу :)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Епа јас пробав со едно програмче кое што во пробивањето вклучуваше букви (а..z) и (A..Z), како и цифрите од (0..9) и не бидна со тоа. Сеуште не можам да најдам решение за овој Hash.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@^Predator, од каде ти е тој хаш ? :rolleyes:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
A zosto sekogas koga stanuva zbor za Brute Force ja zemate najlosata mozna kombinacija a.k.a. nekolku godini ?
mozebi na nekoj ke mu se posrejki i ke go najde pass-ot odma ? :)
затоа што кога вршиш проценка увек се зема најлошата варијанта
е може ке му се посреќи но колкава е веројатноста за тоа
прашајте ја бакева :rolleyes: (студенти од пмф знаат што зборувам)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Па мислам дека PasswordPro користи rainbow табели, ама не бидна ништо ни со нив.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Луѓе, ако можеше секој да ги хакнува овие, ќе измислеа некои други до сега, ќе употребуваа поголема енкрипција на пример.
Така да не пробувајте, програмчињата можеби би завршиле работа, ама тогаш светов не би постоел одамна.:))

Тие што ги пробивте веројатно се со мала енкрипција. А сега се користи 128+ (пример е Wordpress).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно