• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програма за скриени фолдери

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Би сакал да ми кажете каде можам да симнам програмче за сокривање на фолдери во Убунту како на пример (Lock Folder XP itn. кои се користат во Windows XP), бидејки во Windows XP го користам Lock Folder XP 3.6 и се е во ред, но кога сум во Убунту заштитените фолдери во Windows XP во Убунту ми се слободни.Однапред Ви благодарам
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ај пробај овака :
sudo chown -R root:root /path/to/folder
That command will change ownership of the folder in question to root. To prevent anyone else from accessing it, enter this command:
sudo chmod -R 700 /path/to/folder
That command will prevent anyone other than the root account from even opening the folder.

A couple things to keep in mind:
1) In order to use the "cd" command to enter this folder, you will first need to login as root:
sudo sh
Simply typing "sudo cd /path/to/folder" will not work.

2) Anyone who has physical access to this computer will still be able to log in as the root account and access this locked folder. If you need to prevent this, you will have to use encryption.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
View hidden folders за да гледаш скриен, стави точка пред името за да ги скриеш или десен клик, својства, пермисии за да им забраниш на другите да читаат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Многу ви фала веќе го решив проблемот, абе ми ги отворивте очите и во помошта што ја нуди Убунту да прочачкам. Уште еднаш многу Ви фала :bravo:
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
хахаха.. тоа кажува многу за квалитетот на таа "LockFolders" програма :)

енивеј, ако сакаш сигурна заштита, новиот ubuntu има вградена опција за енкриптирање на одредени директориуми.

AFAIK
ова е тоа https://wiki.ubuntu.com/EncryptedPrivateDirectory
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
gdamjan ke go razgledam i toa sto mi go predlagas, a za toa sto ti e smesno za lock folder, pa samoto ime mu e Lock Folder XP. :) i mislam deka i enkripcijata vo Ubuntu ke bide beskorisna vo XP
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Мислам дека не,бидејки тоа си е различен оперативен систем,и дека промените во едниот,не важат и за другиот :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
i jas mislam taka Stane po taa logika no taka malku me isprovocira gdamjan
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Ај пробај овака :
sudo chown -R root:root /path/to/folder
That command will change ownership of the folder in question to root. To prevent anyone else from accessing it, enter this command:
sudo chmod -R 700 /path/to/folder
That command will prevent anyone other than the root account from even opening the folder.

A couple things to keep in mind:
1) In order to use the "cd" command to enter this folder, you will first need to login as root:
sudo sh
Simply typing "sudo cd /path/to/folder" will not work.

2) Anyone who has physical access to this computer will still be able to log in as the root account and access this locked folder. If you need to prevent this, you will have to use encryption.
Тееј шо ме нервира ко ке прочитам вакви работи. Уште одма на чоек да му се стемни од команди и терминали. Па зошто се мачеле луѓето и праеле графички алатки, а и не го прават толку одбивен линуксот како кога ке почне некој со команди во терминал да ти објаснува. Десен клик на фолдерот и во пермисии намести се што ти треба.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Во ред е dejan_bt и мене ме нервираат испишувањето на команди во Линукс затоа што навистина сум нов корисник и постои можност да не ми стане привлечен, но во секој случај понудените опции, од твоја страна а и од претходните членови (вклучувајќи го и пишувањето на командите преку терминал) ми дава надеж дека сепак човек има избор, а за одлуката сам нека си реши.
 

aligator4e

Баниран/a
19 септември 2008
21
0
Па на таа папката кликни десен клик па Properties па customize па change icon. Па ќе најдиш таму една празна икона. и ке го скриеш името и толку.:ninja2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно