1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Програма за цртање

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од NIKIHACK, 25 Април 2011.

1. NIKIHACK

NIKIHACK
    Intern

438
    27
    10 Февруари 2008
    Машко
    Информатичар со стил :)
    Здраво,
    Пред скоро една недела домашниот хардвер го подновив со Drawing Tablet, е сега барам добра програма за цртање но по можност да има опција за realtime симетрично цртање како што има во SketchBook Pro 2011. Инаку ги симнав и Corel Painter 11, Ambient Design ArtRage Studio Pro 3, Xara Designer Pro 6,Corel Draw X5, Photoshop/Ilustrator кој се многу моќни но ми треба ко што реков софтвер со симетрично цртање во реално време.

Да не знаете некој таков, по можност да е професионален софтвер бидејки работам gamedevelopment

2. lukanoski

lukanoski
    Intern

39
    10
    9 Август 2010
    Можеш да пробаш Zbrush 4. Има Quick sketch опција, со симетрија во сите оски и радиална симетрија, а алатките за цртање се пристојни. Ама ќе ти треба време додека се навикнеш ако немаш работено Zbrush. Еве видео кко изгледа

http://www.youtube.com/watch?v=taT4AwaxfGg&playnext=1&list=PLF59B7C5DDA390BAE

3. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,717
    218
    27 oктомври 2007
    Машко
    Мој совет пријателе. У фотошоп ако црташ стави си еден вертикален guide line, до него цртај си што ќе црташ потоа само duplicate layer (layers), направи им хоризонтален флип и немаш мака :)

4. NIKIHACK

NIKIHACK
    Intern

438
    27
    10 Февруари 2008
    Машко
    Информатичар со стил :)
    не ми текна на zBrush имам ја иначе и имам работено :)

а за тоа шо викаш да копирам и пастирам не ми одговара, пошто сакам директно да гледам што како цртам не пиши бриши :)

5. Goran123

Goran123
    Gaining Experience

954
    158
    25 Јуни 2010

Сподели

Вчитување...