1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програма за цртање

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од NIKIHACK, 25 Април 2011.

 1. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  Здраво,
  Пред скоро една недела домашниот хардвер го подновив со Drawing Tablet, е сега барам добра програма за цртање но по можност да има опција за realtime симетрично цртање како што има во SketchBook Pro 2011. Инаку ги симнав и Corel Painter 11, Ambient Design ArtRage Studio Pro 3, Xara Designer Pro 6,Corel Draw X5, Photoshop/Ilustrator кој се многу моќни но ми треба ко што реков софтвер со симетрично цртање во реално време.

  Да не знаете некој таков, по можност да е професионален софтвер бидејки работам gamedevelopment
   
 2. lukanoski

  lukanoski
  Intern

  39
  10
  9 Август 2010
  Можеш да пробаш Zbrush 4. Има Quick sketch опција, со симетрија во сите оски и радиална симетрија, а алатките за цртање се пристојни. Ама ќе ти треба време додека се навикнеш ако немаш работено Zbrush. Еве видео кко изгледа

  http://www.youtube.com/watch?v=taT4AwaxfGg&playnext=1&list=PLF59B7C5DDA390BAE
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Мој совет пријателе. У фотошоп ако црташ стави си еден вертикален guide line, до него цртај си што ќе црташ потоа само duplicate layer (layers), направи им хоризонтален флип и немаш мака :)
   
 4. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  не ми текна на zBrush имам ја иначе и имам работено :)

  а за тоа шо викаш да копирам и пастирам не ми одговара, пошто сакам директно да гледам што како цртам не пиши бриши :)
   
 5. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010

Сподели

Вчитување...