• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програм за водење книговодство.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Ме интересира колку отприлика се движат цените на професионален програм за комплетно водење книговодство (увоз, извоз, продажба, магацинско работење...).
Доколку некој може да ми помогне или да препорача некоја фирма или човек што изработува такви работи нека каже.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Најверојатно многу фирми има што го прават тоа, меѓутоа ако сакаш конкретна фирма, ти ја препорачувам Ултра, како посигурен и професионален избор.

За цените, неможе никој да ти каже вака затоа што голема зависност е за каква фирма се работи. Може да е 1000 евра софтверот, може да е 20 000... (рандом бројки се и тие)...

Башка зависи за колку магацини се работи, кои се корисниците, колку е сето тоа автоматизирано... Има многу фактори. Најсигурно е да се отиде во софтверската куќа и да се праша.
Се надевам помогнав :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,632
3,010
Па еве на пример јас изработувам. Е сега за цената како што кажа Starbuck е многу променлива категорија во зависност од твоите желби и потреби. Да речеме од некои 500еур за наједноставно ( у кое не спаѓаш со свпоите барања па до 3-4000 Еур. Мислам дека 20.000 е сепак премногу :).
Но пак ке потенцирам, многу е битно дали ќе го правиш за тебе специјално (поскапо, но по твоја мерка), или ќе купиш готово решение (поевтино, но ти ке се привикнуваш на програмот).
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Да речеме од некои 500еур за наједноставно ( у кое не спаѓаш со свпоите барања па до 3-4000 Еур. Мислам дека 20.000 е сепак премногу :).
Не е премногу... Поготову за големи фирми за дистрибуција кои што имаат магацини во скоро секој град (посебни централи), над 100 комбиња, камиони, коли во кои секоја од нив има компјутерски уред, плус PDA софтвер за секој од патниците... Не е ни од далеку многу.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Odgovorot vekje go imash ..
Dokolku si lichno zainteresiran za kupuvanje na takov software od nekoj chlen na forumov, mozhebi polesno bi ti bilo da pronajdesh ako zamolish nekoj od administracijata da ti ja premestat temava vo "kupuvam".

Не е премногу... Поготову за големи фирми за дистрибуција кои што имаат магацини во скоро секој град (посебни централи), над 100 комбиња, камиони, коли во кои секоја од нив има компјутерски уред, плус PDA софтвер за секој од патниците... Не е ни од далеку многу.
se slozhuvam..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Еве вака... Груба оценка е околу 2500 евра ако фирмата е до 10 корисника. Меѓуто поголемите фирми во земјата имаат платено износи НАД 40 000 евра за комплетно кастомизиран софтвер... Еве повеќе информации

За физички лица

За Фирми

Плус двата пдф фајлови во аttachment...

EDIT: фајловите се преку лимитот, така да ако сакаш да ми дадеш маил ќе ти ги пуштам...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
wow!
Фала на сите на одговорите, не се надевав дека толку брзо ке добијам одговор

Вака сеа
Прво се работи за мала фирма за водење книговодство, со неколку вработени така да не ми треба нешто екстра, и нешто што ќе ја банкротира фирмата ;)
Значи најдобро е некое веќе постоечко решение, не нешто по моја мерка, али пак да биде професионална програма, и што е најважно да е ефективна.
Ова го кажувам затоа што фирмата има една програма која сепак врши работа но воопшто не е ефективна (се отвара по 5 минути, го терети процесорот 100%, а и самиот факт дека работи под DOS кажува колку брзо и ефикасно може да се работи со оваа програма).

Гледам дека се спомнуваат и некои астрономски цени кои можеби и не би биле толку чудни доколку станува збор за поголема фирма.
Затоа ќе повторам станува збор за мала фирма со неколку вработени, секако со тенденции за проширување, стекнување нови клиенти итн...
па ве молам доколку има некој да понуди или да препорача нешто, нека пише.

Ќе заборавев да напоменам дека е пожелно оној што би понудил едно вакво решение да е во можност да обезбеди и одржување и сервис на софтверот доколку тоа е потребно, секако по договор со фирмата.

@ fuUuUzZzZѕ:
Најпрво сакав да видам што е како е како се движат цените за овие програми, да добијам препорака за некој што нуди, затоа не ја ставив темата во огласи.
@ StarBuck
Фала за препораката
@marv
пиши пвт што нудиш.

Фала ви уште еднаш.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
wow!
Фала на сите на одговорите, не се надевав дека толку брзо ке добијам одговор

Вака сеа
Прво се работи за мала фирма за водење книговодство, со неколку вработени така да не ми треба нешто екстра, и нешто што ќе ја банкротира фирмата ;)
Значи најдобро е некое веќе постоечко решение, не нешто по моја мерка, али пак да биде професионална програма, и што е најважно да е ефективна.
Ова го кажувам затоа што фирмата има една програма која сепак врши работа но воопшто не е ефективна (се отвара по 5 минути, го терети процесорот 100%, а и самиот факт дека работи под DOS кажува колку брзо и ефикасно може да се работи со оваа програма).

Гледам дека се спомнуваат и некои астрономски цени кои можеби и не би биле толку чудни доколку станува збор за поголема фирма.
Затоа ќе повторам станува збор за мала фирма со неколку вработени, секако со тенденции за проширување, стекнување нови клиенти итн...
па ве молам доколку има некој да понуди или да препорача нешто, нека пише.

Ќе заборавев да напоменам дека е пожелно оној што би понудил едно вакво решение да е во можност да обезбеди и одржување и сервис на софтверот доколку тоа е потребно, секако по договор со фирмата.

@ fuUuUzZzZѕ:
Најпрво сакав да видам што е како е како се движат цените за овие програми, да добијам препорака за некој што нуди, затоа не ја ставив темата во огласи.
@ StarBuck
Фала за препораката
@marv
пиши пвт што нудиш.

Фала ви уште еднаш.
Повели и друг пат... :bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
И мене ме интересираше ова..

За мала фирма, штознам, за Македонски услови и 500 евра не се малку :)
Не ли има некој познат софтвер за ова по пониски цени кој е лесно прилагодлив?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
И мене ме интересираше ова..

За мала фирма, штознам, за Македонски услови и 500 евра не се малку :)
Не ли има некој познат софтвер за ова по пониски цени кој е лесно прилагодлив?
Цената што ја кажав е од софт. куќа со доста високи стандарди(професионалост, квалитет, услуга, поддршка), и затоа цената може да е 2000 и нешто евра за мала фирма (до 10 вработени)...

За поефтино сигурно може да се најде... Ама мислам дека ако дадеш 500 евра тоа што ќе го добиеш нема да вреди ни 200...
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Колку пари, толку музика ;)
Мислам дека цените што ги кажа StarBuck се реални, а сега дали се многу за кај нас, тоа е друга работа...
 

killing spree

Intern
23 јуни 2008
7
0
Programi za knigovodstvo!!!

Еве, на сите заинтересирани им препорацувам да ја посетат

www.SoftverskiResenija.com

Имаме разни програми со таа намена кои ќе одговараат и на помали и на најголеми фирми. Како клиенти имаме и такви и такви.
Имаме и специјализиран софтвер за сметководствени фирми, односно да се води сметководство за повеќе фирми од различни дејности, а сето тоа во рамките на некои 500 еур.

Повелете, разгледајте, превземете trial, контактирајте не.

Поздрав.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Програми за водење книговодство има од 500 евра до 1.000.000 и повеќе евра. Знам дека звучи чудно, но тоа е вистина, и тоа тие фирми ја плаќаат оваа сума само за една година. А за мала компанија, како прво мислам дека во ЕНТЕР даваат некои бесплатни финансиски програми на македонски али не знам колку се квалитетни. Побарај на нет нешто, по торентиве. Добра програма за водење книговодство и се што е придружно кон тоа ти е SAP али многу тешко да ја најдеш на нет. Ја имам најдено нешто, али не го имам симнато и не ми е проверено :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Програми за водење книговодство има од 500 евра до 1.000.000 и повеќе евра. Знам дека звучи чудно, но тоа е вистина, и тоа тие фирми ја плаќаат оваа сума само за една година. А за мала компанија, како прво мислам дека во ЕНТЕР даваат некои бесплатни финансиски програми на македонски али не знам колку се квалитетни. Побарај на нет нешто, по торентиве. Добра програма за водење книговодство и се што е придружно кон тоа ти е SAP али многу тешко да ја најдеш на нет. Ја имам најдено нешто, али не го имам симнато и не ми е проверено :D
Epa drugrace daj kazi da ja simnam da probam da ja proveram :) . I ako znaes nekoi drugi ne mora da e nesto ekstra bitno e da vrsi rabota i da ne e vo DOS.

Edit:
Brate ekonomiste
abe najdov nesto taa SAP ama mislam deka taa ne e za vodenje knigovodstvo tuku onaka za menadziranje na nekoj biznis.
Pisi nesto poveke ako znaes
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Epa drugrace daj kazi da ja simnam da probam da ja proveram :) . I ako znaes nekoi drugi ne mora da e nesto ekstra bitno e da vrsi rabota i da ne e vo DOS.

Edit:
Brate ekonomiste
abe najdov nesto taa SAP ama mislam deka taa ne e za vodenje knigovodstvo tuku onaka za menadziranje na nekoj biznis.
Pisi nesto poveke ako znaes
За менаџирање бизнис, ама мислам дека тука спаѓа и книговодство. Види вака, ќе проверам деновиве малце сум зафатен и ќе ти пишам, а работење во ДОС не доаѓа во предвид :D одамна завршивме со DOS. Види распрашај се што нудат тие програми идат со ЕНТЕР, таму имаше нешто за финансиско работење али не ти гарантирам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Дали се исплаќа да го ризикуваш својот бизнис со пиратски програми преземени од интернет за околу 500 евра годишно?
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Дали се исплаќа да го ризикуваш својот бизнис со пиратски програми преземени од интернет за околу 500 евра годишно?
Па зависи што бизнис има човекот :D Можеби на нет има и нешто Free, само треба добро да се побара. И зависи колку е добра таа програма што е 500 евра. Имам видено македонски програми за водење книговодство, треба малце да поработат на дизајнот, имаат изглед на Dos програми на сина позадина... :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Па доколку сам си води книговодство сигурно има добар бизнис, во спротивно би плаќал на некое книговодствено биро. А за DOS апликациите, за жал сеуште на големо се користат кај нас :(
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Па доколку сам си води книговодство сигурно има добар бизнис, во спротивно би плаќал на некое книговодствено биро. А за DOS апликациите, за жал сеуште на големо се користат кај нас :(
Па да, во право си :D Сепак на него е да одлучи на која програма да се потпри, дали на нешто пиратско, или на нешто оригинално. Инаку тешко да најде нешто ефтино, а да не е DOS :D
 

tanush

Intern
3 ноември 2007
129
15
Мапет шоу
Па да, во право си :D Сепак на него е да одлучи на која програма да се потпри, дали на нешто пиратско, или на нешто оригинално. Инаку тешко да најде нешто ефтино, а да не е DOS :D
Не знам што имате толку против дос програмите, имам видено повеќе добри ДОС програми, отколку под виндоус, Која е предноста? Користење глувче?
BTW, ако има заинтересирани, јас имам мои сопствени програми за книговодство (и дос и виндоус) пишете ПП ќе ви дадам добра понуда
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно