1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Програм за следење на приказот на монитор

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од angjeleski, 12 Февруари 2008.

 1. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Значи вака. Ми треба да ми кажете ако знаете некое програмче кое што ја следи сликата на монитор и доколку се добие одредена слика која е претходно зададена како параметар да направи одредена акција.

  Пример: Со едно програмче стискам refresh во мозила на секои 2 минути. А на програмчето што го барам би му дал задача да бара плава боја на одреден дел од мониторот и доколку се појави да отвори некој програм или слично.

  Знам дека барањево е ептен :isplashen: али јас да си прашам да не сте се сретнале со такво нешто.
  Поздрав:bye1:
   
 2. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Инсталирај ја следнава екстензија и после тоа одбери си на колку минути сакаш refresh да си прави мозилата.
  Reload Every дава можност да ја релоадирате страната која ја гледате секоја минута, односно секунда која ќе ја внесете како број.
   
 3. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Не се секирај.. не е проблемот стискање на refresh.. тоа го правам со Autoclick а проблемот е тоа другото :))
   
 4. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Пробај со DShutdown. Јас ја користам за гасење на компјутерот со тајмер, но има и многу други опции како оваа - да стартува определена програма ако зададен пиксел на екранот ја смени бојата.
  Можеш да го наместиш pixel color monitorot на 1 минута на она место каде што очекуваш да се смени бојата. Самиот процес на refresh нема да го регистрира како промена на боја бидејќи трае помалку од 1 минута, т.е. неколку секунди. Но бидејќи меѓу два refresh-а има период од 2 минути, зададениот пиксел кој претходно на пример бил црвен се смени во син, тоа ќе го регистрира како промена на боја и по 1 минута ќе ја стартува определената програма.

  [​IMG]
   
 5. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  LOLL Е ова е точно тоа што ми требаше..

  Тенк ЈУ :D
   
 6. Wizardion

  Wizardion
  Intern

  111
  1
  2 Март 2008
  Многу добро и корисно програмче.
   
 7. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Нема проблем, во секое време...
   

Сподели

Вчитување...