Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Програм за Remote Connection

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ми треба едноставно програмче со кое ќе можам да пристапам на некој компјутер преку интернет. Најчесто ми треба за оправање на ситни работи за кои е неисплатливо да се оди до одредено место.
До сега не сум правел вакви работи и не знам многу околу тоа. Знам дека самиот Windows си има Remote Desktop Connection, се пишува ИП адреса, се подесува firewall на двата компјутери и треба да работи. Знам Dameware е за такви работи, сега го симнувам и ќе го пробам. Ме интересира вие што мислите...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Доколку си на Windows, Remote Desktop најмногу врши работа, се друго отпаѓа.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
treba da ozvozmozis prisptam za RDP (remote desktop protocol) u eventualno da dodades User so koj ke pristapuvas ako nemas prethodno dodadeno... ako neznaes kako se pravi toa, ke ti objasnam podetalno.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13

tanush

Intern
3 ноември 2007
129
16
Мапет шоу
Ultra VNC, нема никакви подесувања, само ИП адресата на другиот компјутер ти треба, а ремоте десктоп не работи секогаш на секоја машина.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Ultra VNC, нема никакви подесувања, само ИП адресата на другиот компјутер ти треба, а ремоте десктоп не работи секогаш на секоја машина.

Remote Desktop не работи на Windows XP Home, а кај UltraVNC е добро што немора секогаш од клиентот да се пристапи на серверот, може и обратно.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
StenmarC za taa namena samiot Windows ima vgradena podrshka. Ne ti trebaat nikakvi konfiguracii ili instalacii za PcAnywhere, VNC i GoToMyPC.

About Remote Assistance

Sometimes the best way to fix a problem is to have someone show you how. Remote Assistance is a convenient way for a friend in another location to connect to your computer from another computer running a compatible operating system, such as Microsoft Windows XP, and walk you through your solution.


After your friend is connected, he or she will be able to view your computer screen and chat online with you in real time about what you both see. With your permission, your friend can even use his or her mouse and keyboard to work with you on your computer.


Notes

Both you and your assistant must be using either Windows Messenger or a MAPI-compliant e-mail account such as Microsoft Outlook or Outlook Express.
You and your assistant need to be connected to the Internet while using Remote Assistance.
If Windows Firewall is turned on, Remote Assistance will temporarily open firewall ports.
If you are working on a corporate or local area network, firewalls might stop you from using Remote Assistance. In this case, check with your network administrator before using Remote Assistance.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Programa: RAdmin.
Instaliras na kompjuterite ( znaci i na client i na server )
ne zema mn internet i ne e potrebno da se "zamaras" so dozvoli od strana na dvata kompjuteri (users,permissions...)
ima povejke opcii - da rabotis na remote desktop, da nabljuduvas remote desktop, shutdown, file transfer...
ti treba ip adresa --> connect i to e se :D
poz
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Читав многу за ова на нет...пошто ќе ми се зголеми бројот на компјутери дома:) и ова ќе ми биде практично за да не инсталирам се сегдека ...дилемата.... колку брзо се освежува сликата?.. преку LAN? дали може да машината на која ќе се закачам може и физички корисник да работи а јас да сум закачен како друг корисник (значи нешто како file share - samba ама да можам да ги користам и апликациите таму)?

Секако тоа префлувањето на екранот бара ресурси ама ме интересира до кај е техниката...
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Читав многу за ова на нет...пошто ќе ми се зголеми бројот на компјутери дома:) и ова ќе ми биде практично за да не инсталирам се сегдека ...дилемата.... колку брзо се освежува сликата?.. преку LAN? дали може да машината на која ќе се закачам може и физички корисник да работи а јас да сум закачен како друг корисник (значи нешто како file share - samba ама да можам да ги користам и апликациите таму)?

Секако тоа префлувањето на екранот бара ресурси ама ме интересира до кај е техниката...

Погледни сам...

аматерско видео кое го најдов на youtube за bifrost (ја следи жртвата на камера, гледа што прави во моментот на компјутерот, аплодудира слика во нејзиниот компјутер и ја гледа нејзината реакција...).

[ame="http://video.google.com/videoplay?docid=5001216000218819562&q=Bifrost&total=276&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0"]Bifrost action[/ame]
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Хм под XP компјутерот може да се користи или како remote desktop host или како физички корисник????..неможе да си закачен и преку едното и другото во исто време....И фала богу ако го користиш на локално ниво само ќе си го подесиш firewallот за да не ти се случуваат такви ствари ко на видеото..

Тоа на видеото е remote assistance? remote desktop не прикажува на host мониторот што работиш
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Хм под XP компјутерот може да се користи или како remote desktop host или како физички корисник????..неможе да си закачен и преку едното и другото во исто време....И фала богу ако го користиш на локално ниво само ќе си го подесиш firewallот за да не ти се случуваат такви ствари ко на видеото..

Тоа на видеото е remote assistance? remote desktop не прикажува на host мониторот што работиш

Тоа што го гледаш на видеото не ни никаков remote desktop или незнам што, ниту пак може да се спречи преку firewall и антивирус. Програмата се нарекува Bifrost, и е RAT (Remote Administration Tool) односно тројанец. Приватна верзија на истата чини околу 300 евра, а следи со доживотна гаранција за не детекција од страна на антивируси.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
ne sum bas siguren

Nemora da ima password. Toa zavisi dali korisnikot ima namesto pri logiranjeto vo win da pisuva pass.Ako ne pisuva ni toj sto pravi remote desktop ne treba da pisuva.

eve primer ako nemas ti doma pass na windows korisnikot:
ja pisuvam tvojata IP adresa vo remote
user name administrator ili isto kako i tvojot user ovde ili drugi kombinacii'
password: nemora taka ?
i imam remote kontrola nad tvojot kompjuter?!
zatoa mislam deka mora
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.861
Членови
35.199
Огласи
2.824
Најнов член
ivanmfs
На врв Дно