• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Програм за мерење на download & upload

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Ми треба програм за мерење на download и upload. За да нема тепачки со комшијата кој колку потрошил!!!
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Колку шо знам со GUI нема некој за GNOME.. додека делевме интернет со цимерот он беше направил GUI за еден text-based програм ама ич не се сеќавам кој како беше. Ќе го прашам па ќе upload-ирам ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289

Ајде да направиме една bash скрипта за тоа ... Еве како, ifconfig ни дава резултати за статусот на потрошениот bandwidth што поминал низ некој интерфејс, значи ако при секој shutdown го зачувуваме то ќе добиеме логер за испрочениот интернет така ?

Еве една скрипта набрзина ја направив :

Код:
echo "Log kreiran na `date` " >> /home/aleks/log/log.txt ;
echo "==================================================" >> /home/aleks/log/log.txt ;
`/sbin/ifconfig >> /home/aleks/log/log.txt` ;

Ова ќе се зачува во некоја shutdown скрипта во /etc/init.d и за неа ќе се направи шорткат во /etc/rc.d/rc6.d со почетно име KxxIME каде што xx е реден број по кој скриптата ќе се уклучи

позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.253
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно