• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Програм за мерење на download & upload

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Ми треба програм за мерење на download и upload. За да нема тепачки со комшијата кој колку потрошил!!!
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Колку шо знам со GUI нема некој за GNOME.. додека делевме интернет со цимерот он беше направил GUI за еден text-based програм ама ич не се сеќавам кој како беше. Ќе го прашам па ќе upload-ирам ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
hijackhacker 10x 4 D F1
Супер програмче е Bandwidth Meter
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ајде да направиме една bash скрипта за тоа ... Еве како, ifconfig ни дава резултати за статусот на потрошениот bandwidth што поминал низ некој интерфејс, значи ако при секој shutdown го зачувуваме то ќе добиеме логер за испрочениот интернет така ?

Еве една скрипта набрзина ја направив :

Код:
echo "Log kreiran na `date` " >> /home/aleks/log/log.txt ;
echo "==================================================" >> /home/aleks/log/log.txt ;
`/sbin/ifconfig >> /home/aleks/log/log.txt` ;
Ова ќе се зачува во некоја shutdown скрипта во /etc/init.d и за неа ќе се направи шорткат во /etc/rc.d/rc6.d со почетно име KxxIME каде што xx е реден број по кој скриптата ќе се уклучи

позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,880
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно